– Kokia jūsų vizija apie tai, kokie dažniai bus naudojami naujoms technologijoms? Ar tai bus jau reikšmingai aukštesni dažniai, nei naudojami 4G/5G ryšiui? Ar norint gauti reikiamą aprėptį reikės išstatyti tankų antenų mišką?
Mes jau pradedame eiti į aukštesnių dažnių pusę, į terahercinį spektrą. Na, dar ne visai į terahercų – į sritį nuo maždaug 100 iki maždaug 300 gigahercų. Bet tai yra aukščiau nei dabar numatyti 5G dažniai. Nors nenustebčiau, kad kai kurie iš tų aukštesniųjų dažnių bus įtraukti ir į 5G evoliuciją. Kita vertus, 6G išnaudos ir tuos dažnius, kurie šiandien yra paskirti 4G ir 5G technologijoms. Nėra taip, yra kažkoks dažnių paskirstymas griežtai pagal ryšio technologijų kartas. Bet dabar labai akivaizdu, kad 5G ryšio pirmosios pagrindinės investicijos bus nukreipiamos į 3,5 GHz spektrą.
Dažnius, nuo kurių pradėsime vystyti 6G, pamatysime ateityje. Labai įdomu bus prieš tai išvystyti, išbandyti milimetrinių tinklų infrastruktūrą, išbandyti jo galimybes, nes 5G tinkluose numatyta panaudoti ir 28-29 GHz ir gal net 60 GHz dažnius, tad dažnių yra daug ir jie dar nelabai naudojami. Berods, JAV jau yra atlikti bandymai su aukštesniais dažniais, su mikrocelėmis gatvėse, bet iki milimetrinių bangų galimybių išnaudojimo dar reikia eiti labai toli.
O tuomet, norint didinti tinklų talpą, reikės dažnių sutankinimo. Kalba eina apie visiškai naujas celes, naujas antenas. Ir jei jos bus pastatytos 5G tinklui, tai akivaizdu, kad vėliau jų galimybes bus norima išplėsti su 6G ryšiu. Tai galima įsivaizduoti, kad milimetrinių antenų įranga bus atnaujinta ir pasiekti dar aukštesni 6G dažniai. Tikiu, kad galioja ėjimo prie vis aukštesnių dažnių tendencija. Nes aukštesnis dažnis leidžia gauti didesnį pralaidumą bei didesnę spartą. Todėl taip, manau, kad bus einama aukštesnių dažnių kryptimi.
O jei kalbėtume tai pagrindines investicijas į 6G – tai šiek tiek priklauso nuo to, kaip vystysis 5G investicijos. Bet milimetrinių bangų spektras yra labai patrauklus. Didelis dažnio spektras, bus pastatytas labai tankus infrastruktūros tinklas, kuris pasižymės milžiniškomis galimybėmis. Galbūt tai bus pradiniu 6G tašku.