„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pompėja dar kartą nustebino mokslininkus: rasta puikiai išsilaikiusi mumija

Mumifikuoti Pompėjų gyventojo palaikai buvo aptikti kapavietėje už miesto centro ribų, įrengtoje prieš garsųjį išsiveržimą, palaidojusį miestą pelenuose.
Palaikai buvo saugomi užantspauduotoje kameroje Pompėjos kapinėse. Nors kūnui beveik 2000 metų, ant kaukolės vis dar matomi nukirpti plaukai ir ausis.
Palaikai buvo saugomi užantspauduotoje kameroje Pompėjos kapinėse. Nors kūnui beveik 2000 metų, ant kaukolės vis dar matomi nukirpti plaukai ir ausis. / Pompėjos archeologinis parkas ir Valensijos universitetas

Mumifikuoti palaikai

Remiantis užrašais ant kapo, mirusysis buvo apie 60-ies metų buvęs vergas vardu Markas Venerijus Sekundijus (Marcus Venerius Secundio). Vėliau, kai buvo išlaisvintas, vyras tapo pasiturinčiu žyniu, apeigas vedusiu lotynų ir graikų kalbomis.

Vyro palaikai ilsisi stačiakampio formos mūriniame kapo rūsyje, kuris kadaise buvo išpaišyta žalių augalų atvaizdais mėlyname fone – šių dažų pėdsakai vis dar puošia išorines kapo sienas.

Pompėjos archeologinis parkas ir Valensijos universitetas/Pompėjoje rasto vergo mumifikuoti palaikai
Pompėjos archeologinis parkas ir Valensijos universitetas/Pompėjoje rasto vergo mumifikuoti palaikai

Ant kaukolės vis dar matomi trumpai kirpti plaukai ir ausis. Archeologai kape taip pat rado audinio atraižų ir du stiklinius buteliukus, vadinamus „unguentaria“. Tokie buteliukai dažnai randami romėnų ir graikų kapuose ir juose galėjo būti laikomi aliejai ar kvepalai, skirti apeigoms.

Kape taip pat buvo dvi laidojimo urnos. Pasak archeologų, kremavimas buvo labiausiai paplitęs Pompėjų gyventojų laidojimo būdas Romos laikotarpiu. Neaišku, kodėl rasti palaikai nebuvo kremuoti. Taip pat neaišku, ar jo kūnas mumifikavosi natūraliai, ar buvo apdorotas, kad nesuirtų.

„Dar turime suprasti, ar dalinė mirusiojo mumifikacija įvyko dėl tyčinio gydymo, ar ne“, – portalui „Live Science“ sakė Valensijos universiteto archeologas Llorenças Alapontas.

Kapas yra Porta Sarno nekropolyje, esančiame už miesto sienų prie Porta di Nola vartų. Nekropolyje buvo palaidota nemažai žymių žmonių, tarp kurių miesto administratorius Markas Obelijus Firmas, gyvenęs imperatoriaus Nerono valdymo laikotarpiu (tarp 54 ir 68 m. po Kr.).

Pompėjos archeologinis parkas ir Valensijos universitetas/Pompėjoje rasto vergo mumifikuoti palaikai
Pompėjos archeologinis parkas ir Valensijos universitetas/Pompėjoje rasto vergo mumifikuoti palaikai

Apie Marko Venerijaus Sekundijaus gyvenimą žinoma iš anksčiau aptiktos bankininko Cecilijaus Giokondo įrašų lentelės ir užrašo, iškalto marmure ant Sekundijaus kapo. Prieš išlaisvinimą jis buvo Veneros šventyklos vergas, po to tapo žyniu imperatoriaus kulto, skirto Romos imperatoriaus Augusto, valdžiusio nuo 27 m. pr. m. e. iki 14 m. e. m., atminimui šlovinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų