Melburno ligoninės medikai, ant kurių chirurginio stalo atsidūrė pacientas, kuriam buvo numatyta atlikti planinę operaciją, sunerimo: paciento kraujyje deguonies kiekis buvo neįprastai mažas. Kraujo tyrimai vėliau parodė, kad jo kraujyje esantis cianidų kiekis net 25 kartus viršija priimtiną normą. Šio paciento atvejis, aprašytas leidinyje „BMJ Case Reports“, parodo, kaip savigyda alternatyviomis medicininėmis priemonėmis – taip pat šarlataniškais vėžio gydymo būdais – gali kelti rimtą grėsmę pacientams.
Daug žmonių įsitikinę, kad abrikosų kauliukai (tiksliau, migdolus primenančios minkštos sėklos, esančios kauliukų viduje) gali padėti išgydyti vėžį ar apsisaugoti nuo jo. 67 metų pacientas sirgo prostatos vėžiu ir vartotojo abrikosų kauliukų ekstraktą bei iš vaisių kauliukų gaminamą maisto papildą tikėdamasis, kad šios priemonės padės apsisaugoti nuo pakartotinio prostatos vėžio išvešėjimo, teigia tyrimo bendraautoris, Melburno Alfredo ligoninės Skausmo medicinos skyriaus vadovas Alexas Konstantatosas.
Abrikosų kauliukuose esama amigdalino – organizme šis junginys konvertuojamas į cianidą. O cianidas yra nuodingas, nes sutrikdo ląstelių gebėjimą pernešti deguonį. Ypač daug žalos cianidai gali padaryt širdžiai ir smegenims – organams, kuriems tiesiog būtinas nuolatinis ir geras aprūpinimas deguonimi. Žmonės, tikintys abrikosų kauliukų galia, mano, kad šis abrikosų cianidas žalingas tik vėžio ląstelėms, tačiau mokslininkai tikina, kad tai yra netiesa. „Tikimybė, kad šis junginys sunaikins bet kurią kitą ląstelę, yra tokia pati, kaip ir tikimybė, kad jis sunaikins vėžinę ląstelę“, – teigia A.Konstantatosas. JAV Nacionalinis vėžio institutas informuoja, kad amigdalinas nepasižymi jokiomis priešvėžinėmis savybėmis, o jo vartojimas vėžio gydymui JAV yra draudžiamas.
Cianidai gali sukelti pykinimą, galvos skausmus, nemigą ir nervingumą, be to, gali nužudyti. Praėjusiais metais publikuotoje ataskaitoje Europos maisto saugumo administracija įspėjo apie daug atvejų, kuomet vaikai buvo paguldyti į ligoninę dėl to, kad apsinuodijo cianidais iš abrikosų kauliukų. 28 mėnesių mergaitė mirė dėl to, kad suvalgius 10 kauliukų cianidų kiekis kraujyje viršijo kritinę ribą.
Aprašytasis pacientas iš Australijos ligoninėje apsilankė dėl planinės procedūros cistoskopijos – medikai turėjo patikrinti jo šlaplę ir šlapimo pūslę. Anestezavus pacientą medikai pastebėjo, kad deguonies kiekis jo kraujyje yra neįprastai žemas – ši būklė yra vadinama hipoksija. Kadangi visų ląstelių gyvybinėms funkcijoms palaikyti būtinas deguonis, hipoksija gali baigtis labai nemaloniomis pasekmėmis, taip pat mirtimi. Tad medikai nurodė ištirti paciento kraują. „Pacientas buvo labai malonus ir smalsus, tad mielai bendradarbiavo“, – sakė A.Konstantatosas.
Kraujo tyrimai parodė, kad paciento kraujyje buvo didelis kiekis tiocianato – vieno iš cianidų skaidymo organizme šalutinio produkto. Tiocianato kiekį kraujyje išmatuoti paprasčiau nei cianido, tad gavus šiuos kraujo tyrimus buvo kreiptasi į netoli Sidnėjaus esančią teismo medicinos laboratoriją, turėjusią nustatyti cianido kiekį. Nustatyta, kad šio nuodingo junginio koncentracija paciento kraujyje 25 kartus viršijo priimtiną ribą. Taip buvo dėl to, kad pacientas kasdien suvartodavo po du šaukštelius naminės gamybos abrikosų kauliukų ekstrakto ir vartodavo maisto papildą, kuris cianidų kiekį organizme kasdien papildydavo po 17,32 mg.
A. Konstantatosas teigia, kad šį atvejį aprašė dėl to, jog norėjo pabrėžti, kad pacientai neretai vartoja įvairius maisto papildus ir kitas „alternatyviosios medicinos“ priemones, kurios gali turėti ganėtinai rimtą poveikį sveikatai. Tuo tarpu medikai pacientų dažniausiai klausia tik apie vartojamus paskirtus vaistus, o pacientai ne visada prisipažįsta, kad vartoja papildus. „Kolegoms medikams norėčiau priminti paklausti ir apie kitus preparatus“, – sakė tyrimo autorius.
Tuo tarpu pats vos nenusinuodijęs pacientas buvo įspėtas, kad abrikosų kauliukai kenkia jo sveikatai, tačiau jis priėmė sprendimą ir toliau vartoti ekstraktą. „Jis asmeniškai įsitikinęs, kad turimų įrodymų kokybė yra pakankama jo tikslams. Arba jis negali sulaukti mokslinių tyrimų duomenų, mat iki to laiko, kai bus publikuotas mokslinis tyrimas, gali atsinaujinti ir jo vėžinis susirgimas“, – paciento motyvaciją aiškino A.Konstatnatosas.