Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Privatus Izraelio konsorciumas planuoja paleisti Mėnulyje nusileisiantį aparatą

Vienas pelno nesiekiantis Izraelio konsorciumas pirmadienį paskelbė, kad šią savaitę ketina tapti pirmąja privačia organizacija, paleisiančia aparatą, turintį pasiekti Mėnulį. Grupė „SpaceIL“ ir valstybinė įmonė „Israel Aerospace Industries“ (IAI) per spaudos konferenciją sakė, kad nusileidimo modulis „Beresheet“ („Pradžia“) startuos iš Floridos, skraidinamas Kalifornijoje įsikūrusios bendrovės „SpaceX 9“ raketos nešėjos „Falcon“. Mėnulį jis turėtų pasiekti per savaitę.
Iliustracijoje vaizduojama, kaip „SpaceIL“ erdvėlaivis atrodytų Mėnulyje
Iliustracijoje vaizduojama, kaip „SpaceIL“ erdvėlaivis atrodytų Mėnulyje / SpaceIL nuotr.

Planuojamas starto laikas – ketvirtadienio vakaras JAV arba ankstus penktadienio rytas Izraelio laiku. Anksčiau buvo planuota, kad aparatas bus paleistas praeitų metų gruodį.

„SpaceIL“ vadovas Ido Anteby ir IAI kosminių technologijų padalinio generalinis direktorius Opheras Doronas sakė, kad „Beresheet“ mažiausiai šešis kartus apsisuks aplink Žemę, kad įgytų pakankamą greitį pasiekti Mėnulį ir balandžio 11-ąją nusileistų ant jo paviršiaus.

Jeigu „SpaceIL“ bus sėkminga, Izraelis taps ketvirtąja valstybe, pasiuntusia savo aparatą į Mėnulį po Sovietų Sąjungos, JAV ir Kinijos.

Pastaraisiais mėnesiais „SpaceIL“ stengėsi sužadinti visuomenės susidomėjimą šia misija. Konsorciumo atstovai lankė šalies mokyklas ir užsakė televizijos reklamų, teigiančių, jog Izraelis pagal savo kosminius pajėgumus susilygino su pasaulio galybėmis.

Maždaug skalbyklės dydžio zonde sumontuoti prietaisai Mėnulio magnetiniam laukui matuoti. Jis taip pat skraidins Biblijos tekstą, mikroskopiškai išgraviruotą ant nedidelio metalinio disko.

Izraelio kosminės programos vadovas Avi Blasbergeris išreiškė viltį, kad „SpaceIL“ šalyje sukurs „Beresheet“ efektą“, panašiai kaip JAV „Apollo“ kosminė programa paskatino naujosios amerikiečių kartos susidomėjimą mokslu.

Jeigu „SpaceIL“ bus sėkminga, Izraelis taps ketvirtąja valstybe, pasiuntusia savo aparatą į Mėnulį po Sovietų Sąjungos, JAV ir Kinijos.

„SpaceIL“ buvo įkurtas 2011 metais ir iš pradžių varžėsi dėl interneto milžinės „Google“ įsteigtos premijos „Lunar Xprize“, turėjusios atitekti privačiai bendrovei, pirmajai nuskraidinsiančiai į Mėnulį kibernetinį zondą. Tačiau šis 20 mln. dolerių vertės konkursas pernai buvo atšauktas, nes tapo aišku, kad nė viena iš penkių dalyvavusių kompanijų nespės įvykdyti užduoties iki nustatyto termino.

„SpaceIL“ projekto kaina per kelerius metus išaugo maždaug iki 100 mln. dolerių. Tarp jo pagrindinių donorų yra Pietų Afrikos ir Izraelio milijardierius Morrisas Kahnas bei kiti rėmėjai iš viso pasaulio.

M.Kahnas sakė, kad „kiekvienas žydas, ne tik kiekvienas izraelietis, prisimins, kur jis buvo, kai Izraelis nusileido Mėnulyje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos