Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 09 08

Radioaktyvių atliekų tvarkymo ekspertas paaiškino, ar į vandenyną išleistas Fukušimos AE vanduo yra saugus

Pietų Korėjos studentai šturmavo Japonijos ambasadą. Kinija uždraudė jūros gėrybių importą iš Japonijos. Šiuos niuksus Japonija sugėrė po to, kai nusprendė atgal į vandenyną išleisti dešimtį metų kruopščiai valytą vandenį, naudotą Fukušimos AE reaktoriams aušinti. Kas tai – aplinkosaugos katastrofa ar įprasta praktika? „Tai nėra radioaktyvi atlieka“, – 15min sako radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ekspertas Vidas Paulikas ir paaiškina šios operacijos įtaką Žemei.
Protestas Kinijoije prieš Fukušimos AE nuotekų išleidimą į vandenyną
Protestas Kinijoje prieš Fukušimos AE nuotekų išleidimą į vandenyną / „Scanpix“ nuotr.

Pasaulis nepamirš 2011 metais Japoniją sudrebinusios katastrofos. Rytinę salos pakrantę nusiaubus cunamiui ir žemės drebėjimui, Fukušimos branduolinė katastrofa įvertinta aukščiausiu lygiu – 7 balais. Tačiau nuo jos praėjo daugiau nei 10 metų, o dešimtmetį valytas reaktorius aušinęs vanduo grįžta atgal į vandenyną.

Visuomenėje kilęs nepasitenkinimas

Kinijos valstybinė žiniasklaida sako, jog Fukušimos AE nuotekos – radioaktyvios, kaimyninėse šalyse kilo daugybė aplinkosauginių protestų, o Tokijo savivaldybės pastato prieigose susirinkęs būrys kinų laužyta japonų kalba skandavo „Idiotai! Kodėl pilate užterštą vandenį?“.

Kylant visuomenės pykčiui ir baimei dėl šios operacijos saugumo sureagavo net Japonijos premjeras.

Kartu su kitais aukšto rango pareigūnais per televiziją politikas demonstravo, kaip skanauja jūros gėrybes, pagautas ne bet kur, o tame pačiame vandenyne, prie elektrinės krantų.

Nors Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) Japonijos sprendimą atgal į vandenyną išleisti daugiau nei dešimtį metų filtruotą vandenį laiko saugiu, jau daugiau nei mėnesį politikai ir ekspertai diskutuoja dėl šio žingsnio žalos aplinkai.

Ką sako Lietuvos radiacinės saugos ekspertai?

Aplinkosauginė katastrofa ar kruopščiai atlikta operacija? Apie Fukušimos AE vandens išleidimą kalbamės su Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos Radioaktyvių atliekų tvarkymo skyriaus vedėju Vidu Pauliku.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais