„Laikau rankose mano svarbiausią mokslinį darbą: 300 puslapių monografiją, kurią išleido Kembridžo universiteto leidykla. Ir ne bet kokioje knygų serijoje, o Kembridžo klasikinių studijų serijoje (CCS). Aukščiausios pilies aukščiausias bokštas“, – įraše džiaugėsi V.Bartninkas, pridurdamas, kad „ne kasdien mano mylimasis Vilniaus universitetas patenka į mokslo Olimpą“.
Monografija yra mokslo veikalas, kuriame nagrinėjama viena problema ar tema, apibendrinti vienos srities ankstesnių tyrimų rezultatai. V.Bartninko monografija yra nemokamai prieinama visiems.
„Tai yra retas paukštis Lietuvos mokslo padangėje. Žinot, kaip mes džiaugiamės, kuomet Lietuvoje dirbantys gamtamokslininkai paskelbia straipsnį žurnale „Nature“? Šiuo metu tokių straipsnių turime 8. Ši knyga yra 2-oji Lietuvoje dirbančio mokslininko asmeninė monografija, išleista Kembridžo universiteto leidykloje. Pirma ir kol kas vienintelė buvo VU fiziko Zenono Rudziko. Tai – eLABa duomenų bazė žinios, pataisykit, jei klystu“, – įrašė teigė V.Bartninkas.
„Pamenu, kaip berašant bakalaurinį darbą apie Platono „Valstybininką“, aptikau Melissos Lane knygą ta tema. Atskleidė daugybę paslapčių. Supratau, kad vieną dieną noriu tapti tokiu autoriumi, o kartu ėmiau reguliariai skaityti CCS serijos knygas. Tada jau berašant daktaro disertaciją susidūriau su Lucios Prauscello monografija apie Platoną ir religiją, vėl iš CCS. Knyga buvo tokia gera, kad apėmė panika: viskas jau parašyta, nėra ką daugiau pasakyti. Išlipau iš to paralyžuojančio jausmo tik vėliau svarstydamas: kokius naujus klausimus kelia jos atsakymai? Taip veikiausiai ir prasidėjo ši knyga. Didelė garbė šiandien būti tos pačios serijos autoriumi.
Tai yra knyga apie mano vaikystės svajonių pasaulį, graikų mitus ir dievus, tai yra knyga apie mūsų visų svajonių pasaulį.
Tai yra knyga apie mano vaikystės svajonių pasaulį, graikų mitus ir dievus, tai yra knyga apie mūsų visų svajonių pasaulį – visatą ir norą vis labiau pažinti Merkurijų, Venerą ir kitus kosminius kūnus. Šie du pasauliai pirmą kartą aštriai susidūrė Platono mąstyme, kuomet jis suprato, kad dangaus kūnai yra dievai. Būtent, Merkurijus tėra vertinys iš graikų kalbos, kitaip sakant, Hermis, o šis ir kiti dangaus kūnai imti graikų vadinti dievų vardais būtent Platono ir jo mokinių darbuose. Bet tada iškyla klausimas: ką daryti su senaisiais dievais, tokiais kaip Atėnė? Atsakymai yra mano knygoje“, – rašė V.Bartninkas.
15min primena, kad šiemet mokslininkui taip pat buvo skirta valstybės Nepriklausomybės stipendija.
V.Bartninkas 2014 metais baigė Vilniaus universitete filosofijos bakalauro studijas, Kembridžo universitete Jungtinėje Karalystėje įgijo klasikinių studijų magistro laipsnį, 2019 metais ten pat gavo daktaro laipsnį.
Studijų užsienyje metais V.Bartninkas iš senosios graikų į lietuvių kalbą išvertė Platono dialogus „Lisidas“ ir „Alkibijadas“, dirbo prie šių veikalų mokslinių komentarų. Atitinkamai 2014 metais ir 2016 metais jis paskelbė šių dviejų dialogų leidimus.
Tuo pačiu metu V.Bartninkas susidomėjo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato rašytojo P.Dirgėlos kūryboje plėtojamomis politinėmis idėjomis, nagrinėjo jo istoriosofinių romanų mintis, ypač geopolitines koncepcijas, skirtas Lietuvos santykiui su Švedija, Lenkija ir Rusija, bei požiūrį į Lietuvos valstybingumo tradiciją ir tęstinumą. Siekdamas aktualizuoti P.Dirgėlos paveldą ir jį pristatyti platesniam skaitytojų ratui, parengė interviu ciklą su rašytoju apie jo gyvenimo kelią, kūrybą ir visuomeninę veiklą. Pokalbiai išleisti atskira knyga po rašytojo mirties 2016 metais.
Po studijų 2019 metais grįžęs į Lietuvą V.Bartninkas akademinę veiklą tęsia Vilniaus universitete. Jis išleido aštuonis mokslinius straipsnius ir monografijos dalis apie lietuvių ir senovės graikų, Aristotelio ir Platono filosofinę ir politinę mintį.