Rūkymas žaloja žmonių sveikatą, o nuorūkos – augalų sveikatą

Neseniai atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad į žolę ar ant žemės numetamos nuorūkos gali pakenkti netoliese esančių augalų augimą, rašo „Science Alert“.
Nuorūka
Nuorūka / 123RF.com nuotr.

Tyrimo, kuriam vadovavo Kembridžo universiteto (JK) mokslininkė Anglia Ruskin, metu išaiškėjo, jog nuorūka gali sulėtinti augalų daiginimąsi. O tai dar labiau blogina nuorūkų – dažniausiai pasaulyje pasitaikančių šiukšlių tipo – reputaciją.

Žolės daiginimosi sėkmės tikimybę nuorūkos sumažina 10 procentų, dobilų – 27 procentais. Ūglių ilgis dėl nuorūkų sumažėja 13 ir 28 procentais ,atitinkamai. Tyrimą publikavo žurnalas „Ecotoxicology and Environmental Safety“.

Iki šiol kovotojų su aplinkos tarša radaruose ryškiausiomis spalvomis žibėjo plastikiniai šiaudeliai gėrimams, tačiau po tokių išvadų gali būti, kad radaras bus „kalibruojamas“ ir daugiau dėmesio bus kreipiama į gerokai dažniau sutinkamas šiukšles.

BBC skelbia, kad pasaulyje kasmet ant žemės numetama apie 4,5 trln. nuorūkų. Nors tokio šiukšlinimo tipo mastus nustatyti sudėtinga, tačiau išvados buvo padarytos įvertinus tai, kad per metus pagaminami 5,6 trilijonai cigarečių, o žmonės nuorūkas dažniausia meta neatsakingai.

Aplinkai kenksmingiausias nuorūkose esantis junginys yra celiuliozės acetatas – celiuliozės pagrindo plastikas, kuris aplinkoje skaidose ne trumpiau nei dešimtį metų.

Mokslininkai poveikio augalams tyrimą atliko Kembridžo apylinkėse – kai kuriose vietose jie rasdavo net poo 128 išmestas nuorūkas kvadratiniame metre. Beje, pamestos nesurūkytos cigaretės yra tokios pačios žalingos augalams, kaip ir numestos nuorūkos

Dėl cigarečių daromos žalos – ne tik dūmų, kurie yra pats didžiausias onkologinių ligų rizikos veiksnys – kai kurie aplinkosaugos aktyvistai ragina apskritai uždrausti cigarečių filtrus.

„Kadangi filtrai neturi jokio sveikatą saugančio poveikio ir yra dedami išskirtinai rinkodariniais sumetimais, jie turėtų būti uždrausti siekiant sumažinti aplinkai daromą žalą“, - sakė San Diego universiteto (JAV) visuomenės sveikatos profesorius Thomasas Novotny.

Tačiau bandymai įgyvendinti tokį draudimą įstatymiškai – bent jau Kalifornijos valstijoje – nebuvo sėkmingi, todėl kol kas vienintelė augalų apsauga nuo nuorūkų yra griežtesnis baudimas už šiukšlinimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų