Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusijos invazija į Ukrainą „paskatino švarios energijos finansavimo bumą“

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą paskatino didesnį kiekį investicijų į švarią energiją. Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) teigia, kad šiais metais investicijos sieks 1,7 mlrd. dolerių ir gerokai pralenks investicijas į iškastinį kurą, praneša „The Guardian“.
Saulės kolektoriai
Saulės kolektoriai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

TEA ataskaitoje teigiama, kad investicijos į švariąją energetiką šiemet pasieks 1,7 mlrd. dolerių, nes investuotojai orientuojasi į atsinaujinančiuosius energijos šaltinius, elektrines transporto priemones, branduolinę energetiką, tinklus, saugyklas ir kitas mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančias technologijas.

Tuo pat metu investicijos į anglį, dujas ir naftą išaugs iki šiek tiek daugiau nei 1 mlrd. dolerių, teigė TEA.

Paryžiuje įsikūrusi agentūra nustatė, kad investicijas į švariąją energiją skatino daugelis veiksnių, įskaitant spartaus ekonomikos augimo laikotarpius ir nepastovias iškastinio kuro kainas, taip pat padidėjusį susirūpinimą dėl energetinio saugumo po Rusijos invazijos į Ukrainą.

TEA vykdomasis direktorius Fatihas Birolis sakė: „Švari energija vystosi sparčiai – greičiau, nei daugelis žmonių įsivaizduoja. Tai aiškiai matyti iš investicijų tendencijų, kai švarios technologijos atsilieka nuo iškastinio kuro.“

Jo teigimu, prieš penkerius metus pasaulinės investicijos į energetiką sudarė 2 mlrd. dolerių, iš kurių 1 mlrd. dolerių teko švariai energijai, o 1 mlrd. dolerių – iškastiniam kurui. Šiandien 1 mlrd. dolerių skiriama iškastiniam kurui, o 1,7 mlrd. dolerių – švariai energijai.

„Tai dramatiškas pokytis, kuris turės pasekmių energijos rinkoms ir klimato kaitai“, – teigė jis.

Švarios energijos bumas ypač akivaizdus investicijų į saulės energiją srityje – pirmą kartą istorijoje investicijų į saulės energiją suma yra didesnė nei į naftos gavybą.

Tačiau TEA ataskaitoje perspėjama, kad Rusijos invazija į Ukrainą taip pat paskatino didesnes investicijas į naftos ir dujų gavybą, kurios 2023 m. turėtų padidėti 7 proc. ir grįžti į 2019 m. lygį.

Tuo pat metu pasaulinė anglių paklausa 2022 m. pasiekė rekordinį lygį, iš dalies dėl rekordiškai aukštų dujų kainų, o tai paskatino apskaičiuotas šių metų investicijas į anglį beveik šešis kartus viršyti lygį, kuris suderintas su pasauliniais 2030 m. klimato kaitos tikslais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų