Prieš metus savo kelią pradėjęs nuotoliniame “Hack the Crisis” hakatone, šiandien startuolis siūlo ne vieną sprendimą mikroorganizmų naikinimui. Startavęs su UV spinduliuotės respiratoriaus idėja, gavusia MITA paramą, šiandien UVIRESO tiek verslo, tiek švietimo įstaigų dėmesį atkreipia automatine patalpų dezinfekcija, produkcijos sterilizacija bei pelėsio naikinimu. Ekspertų komanda teigia esą galinti eliminuoti bet kokią mikrobiologinę grėsmę.
„Kol kas - tai vienintelis sprendimas, nekenkiantis dezinfekcijos metu patalpoje esantiems žmonėms - pastarieji to net nejaučia. UV lempa veikia įrenginio viduje, ventiliatorius įsiurbia orą iš patalpos, jį dezinfekuoja ir išleidžia į aplinką visiškai sterilų. Papildomai generuojami neigiami jonai atlieka dezinfekciją ir įrenginio išorėje,” – teigia fizikos mokslų daktaras, UVIRESO bendraįkūrėjas Jonas Klimantas.
Tyrimais pagrįsta efektyvi technologija
Uždaros UV spinduliuotės įrenginių veiksmingumą sustiprina ir jų viduje įmontuotos titano dioksido nanodalelėmis padengtos plokštės. Titano dioksidas, reaguodamas su UV šviesa, atlieka jonizaciją – į aplinką skleidžia neigiamus deguonies ir hidroksilo jonus, o pati UV lempa generuoja nedidelius kiekius ozono.
„Neigiami jonai ir ozono dalelės pasklinda su švariu oru po patalpą ir naikina mikroorganizmų apvalkalėlius įrenginio išorėje ore bei paviršiuose. Rezultatas - oro dezinfekcija per 10 minučių, o paviršių - per 8 valandas. Esminis įrenginio privalumas - sistemos veikia žmonėms nuolat esant patalpoje,” – papildo mokslų daktaras Jonas Klimantas.
Tyrimai rodo, jog ultravioletinė spinduliuotė yra vienas iš veiksmingiausių ir mutacijoms atspariausių priemonių inaktyvuoti viruso patogeną. Pavyzdžiui, Vokietijos HygCen laboratorijoje atlikto tyrimo rezultatai parodė, jog per 10 minučių UV spinduliuotės 75m3 patalpoje, mikroorganizmų ore buvo neaptikta. Taip pat, Leeds universiteto tyrimas parodė, jog UV dėka per 8h buvo sunaikinta ~80 proc. ant paviršių esančių bakterijų, o per 24h ~98 proc.
Tarp klientų – mokinių saugumą užtikrinti norinčios mokyklos
Pirmoji iš mokyklų orą valančių ultravioletinių lempų sprendimu pasinaudojo Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazija. Pastarosios tėvų atstovas Arūnas Penkaitis aiškino, jog UVIRESO lempos buvo įmontuotos 11-oje kabinetų, kuriuose lankosi didžiausi 5-8 klasių mokinių srautai. Mokykla tokios priemonės ėmėsi pasikonsultavusi su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC), kurie taipogi pritaria, jog tokios sistemos yra efektyvi priemonė kovoje su COVID-19 ir gali veikti, kai žmonės yra patalpoje.
Tarp verslo atstovų, UVIRESO įrangą jau sėkmingai naudoja tokios įmonės kaip Circle K, Ellex, Rokiškio mėsinė, Sorainen, BIG Vilnius ir kitos.