„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Saulės anomalija byloja: devintoji planeta egzistuoja

6 laipsniai. Toks yra skirtumas tarp realybės ir teorinio kampo, kurį Saulės ašis turėtų sudaryti su ekliptikos plokštuma. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios planetos kintamąjį, viskas stoja į savo vietas. Panašu, kad turime dar vieną rimtą argumentą dar nežinomos Saulės sistemos milžinės naudai.
Prof. M. Brownas įsitikinęs, kad egzistuoja dar viena milžiniška Saulės sistemos planeta
Prof. M. Brownas įsitikinęs, kad egzistuoja dar viena milžiniška Saulės sistemos planeta / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Saulės sistema

Viename iš naujausio žurnalo „Astrophysical Journal“ straipsnių postuluojama hipotezė, jog didžiulė ir labai tolima dar neatrasta Saulės sistemos planeta yra keistojo Saulės ašies posvyrio kaltininkė.

Visos Saulės sistemos planetos (su vieno-kito laipsnio paklaida) aplink Saulę skrieja vienoje plokštumoje, kuri vadinama ekliptine plokštuma. Tačiau Saulės ašis su šia plokštuma sudaro ne 90 laipsnių kampą, o yra pasvirusi 6 laipsnius. Iš kur šis posvyris? Kodėl? Iki šiol mokslininkai to paaiškinti nesugebėjo.

Tačiau Kalifornijos technologijų instituto mokslininkų Konstantino Batygino, Mike'o Browno ir bakalaurės Elizabeth Bailey atliktame tyrime aiškėja, kad tam įtakos gali turėti labai, labai toli nuo Saulės skriejančios neatrastos didžiulės planetos gravitacija.

VIDEO: A new 9th planet for the solar system?

Pirmieji du tyrimo bendraautoriai šiemet jau supurtė mokslo bendruomenę, pristatydami kompiuterinio modeliavimo duomenis, bylojančius, jog hipotetinė planeta iš tikrųjų turėtų egzistuoti, o ji būtų maždaug 10 kartų didesnė už Žemę, aplink Saulę apskriedama tik per 15 tūkst. metų. Peno tokiai minčiai davė Kuiperio juostos objektų keistos orbitinės trajektorijos. Jas prasmingai paaiškina planetoms priskirtino masyvaus 9-ojo Saulės sistemos kūno prielaida.

Naujausio tyrimo ataskaitoje mokslininkai teigia, kad 9-osios planetos gravitacinis efektas veikia pačią Saulės sistemos ašį. „Kadangi 9-oji planeta yra tokia masyvi, o jos orbita labai ištempta į elipsę, Saulės sistemos ašiai nelieka nieko kito, kaip tik keliais laipsniai pasvirti“, - straipsnyje teigia E. Bailey.

Saulės sistemos ašies posvyris mokslininkus trikdo jau ne vienerius metus. Tinkamo paaiškinimo jam iki šiol taip ir nebuvo rasta. Juk visos kitos planetos skrieja ekliptine plokštuma. Visos žinomos planetos. O štai jei yra dar ir nežinomų, neatrastų...

Ankstesni modeliavimai suponuoja prielaidą (hipotetinę), kad 9-osios planetos orbitinė plokštuma su Saulės sistemos ekliptine plokštuma sudaro įspūdingą 30 laipsnių kampą. Neįtikėtina, tačiau kaip tik tokia šio kampo reikšmė idealiai atitinka tą nelaimingų 6 laipsnių ašies posvyrį!

Wikimedia nuotr./Teorinė devintosios planetos orbita pažymėta raudonai
Wikimedia nuotr./Teorinė devintosios planetos orbita pažymėta raudonai

„Mes ir toliau nepaliaujame stebėtis – kiekvienąkart, įsižiūrėję atidžiau, atrandame naujų 9-osios planetos požymių – tie požymiai leidžia įminti daug Saulės sistemos mįslių“, - nuostabos neslepia K. Batyginas.

Tad, sprendžiant iš visko, netolimoje ateityje reikėtų laukti istorinio 9-osios planetos atradimo. Tam reikės tiesioginio planetos vaizdo teleskopo objektyve. Ne mažiau įdomios turėtų būti ir priežastys, dėl kurių 9-oji planeta atsidūrė taip toli nuo Saulės sistemos centrinės srities.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs