„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Saulius Čaplinskas: gali atsirasti naujas koronaviruso supervariantas

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, virusologas Saulius Čaplinskas teigia, kad jei kas nors užsikrės koronaviruso omikron ir delta atmainomis vienu metu, gali būti sukurtas naujas koronaviruso supervariantas. Anot jo, apie tai perspėjo vienas iš „Moderna“ kompanijos, sukūrusios vieną iš naudojamų vakcinų nuo koronaviruso, vadovų.
Saulius Čaplinskas
Saulius Čaplinskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„COVID-19 infekciją paprastai sukelia tik viena viruso padermė, tačiau labai retais atvejais vienu metu galima užsikrėsti dviejų padermių virusais. Jei skirtingos viruso padermės užkrečia tą pačią ląstelę, gali susijungti virusų DNR ir taip susikurti nauja, dar pavojingesnė viruso versija“, – savo feisbuko paskyroje rašo S.Čaplinskas.

Anot jo, kad sukurtų daugiau variantų, virusai dažniausiai pasikliauja atsitiktinėmis mutacijomis, o ne genų apsikeitimais.

„Tokie „rekombinaciniai įvykiai“ yra įmanomi, tačiau jiems reikalingos labai specifinės sąlygos ir dažniausiai nekontroliuojamų įvykių sutapimas. Kada nors buvo užregistruotos tik trys COVID-19 padermės, kurias sukūrė virusai keisdami genus, bet jos neįsitvirtino ir plačiai neišplito.

Virusai plinta priversdami žmogaus ląsteles juos gaminti. Ir gaminti daug. Koronavirusai yra sudaryti iš genetinės medžiagos, vadinamos RNR, ir, kad būtų padauginti, jie turi priversti žmogaus kūną perskaityti šią RNR ir padaryti tikslias jos kopijas. Tai vyksta taip greitai ir taip dažnai, o natūralūs procesai yra netobuli, kad neišvengiamai pasitaiko klaidų. Daugeliu atvejų šie pokyčiai yra nekenksmingi, tačiau kartais jie gali sukelti pranašumą, pvz., būti labiau užkrečiami arba geriau išvengti vakcinų. Manoma, kad omikron variantas atsirado užsitęsus infekcijai žmogui, kurio imunitetas nusilpęs. Tai leido virusams keletą kartų mutuoti, kad išmoktų geriau užkrėsti žmones ir išvengti ankstesnio imuniteto“, – teigia S.Čaplinskas.

„Kad atsirastų kombinuotas viruso variantas, vienas žmogus turi būti užsikrėtęs dviem koronaviruso padermėmis – greičiausiai iš dviejų skirtingų šaltinių – tuo pačiu metu. Jei du virusai vienu metu yra toje pačioje ląstelėje, kuri juos dubliuoja, yra tikimybė, kad RNR genai gali būti sumaišyti.

Daugumoje vietų yra dominuojantys viruso variantai, todėl mažai tikėtina, kad žmogus užsikrės dviem skirtingais variantais vos ne tuo pačiu metu – juk sveikiems žmonėms greičiausiai yra tik maždaug dviejų savaičių langas, kol organizmo imuninė sistema sėkmingai išvalys pirmąją viruso versiją. Daugumai žmonių, kuriems pasireiškia COVID-19 simptomai (tai trunka vidutiniškai penkias dienas), šis rizikos langas gali būti sutrumpintas iki kelių dienų, jei vėliau sergantys žmonės izoliuojasi ir lieka namuose.

VIDEO: Omikron atmaina: kas apie ją žinoma ir kodėl ji kelia susirūpinimą?

Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje (ir ne tik joje) registruojamas didelis užsikrėtimų delta ir omikron atvejų skaičius. Praėjus vos dviem savaitėms po to, kai buvo pastebėtas šalyje, omikron jau dominuoja Londone ir ekspertai prognozuoja, kad iki Naujųjų metų jis taps vyraujančiu. Kartu cirkuliuojantys abu variantai padidina riziką, kad jie apsikeis genais ir sukurs naują variantą, ypač jeigu pateks pas žmogų, turintį nusilpusią imuninę sistemą“, – įspėja S.Čaplinskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs