Senėjimas dažniausiai matomas kaip įprastas organizmo kitimas bėgant laikui. Kaip tai gali būti liga, jei visi senstame? Tačiau mokslininkai mano, kad tai – pasenęs požiūris. Jei senėjimą laikysime liga, jo gydymui bus skiriama daugiau dėmesio. Be to, tai leistų sumažinti žmonių kančias – kad ir kiek kalbėtume apie gražią senatvę, negalime nematyti sunkiai vaikštančių, matančių ir galvojančių pagyvenusių žmonių.
Ir jau yra preparatų, kurie buvo sukurti kovai su senėjimu. Vaterlo universiteto mokslininkai šiame tyrime susikoncentravo į nikotinamido mononukleotidą (NMN) bei resveratrolį. Šios medžiagos, atrodo, užtikrinčiausiai stabdo senėjimą. Žinoma, 100 proc. efektyvumo pasiekti kol kas nepavyko, tačiau galbūt yra būdų pagerinti šių papildų veikimą?
Mokslininkai mano, kad papildų veikimą galima pagerinti juos geriant tinkamiausiu metu. Jų tyrimas parodė, kad jaunesni žmonės turėtų vartoti NMN praėjus maždaug 6 valandoms po pabudimo, o resveratrolį – naktį. Tuo tarpu vyresni žmonės NMN galėtų vartoti anksčiau, o resveratrolį – dienos viduryje. Modelis dar tikslinamas, tačiau jis atsižvelgia į žmogaus metabolizmo kitimą dienos metu bei skirtingus jaunų ir pagyvenusių žmonių cirkadinius ritmus.
Apie senėjimo priskyrimą ligoms diskutuojama jau kelis dešimtmečius. Pastaruoju metu atrodo, kad mokslininkai artėja prie šio tikslo. 2015 metais keletas mokslininkų iš viso pasaulio parašė straipsnį, kuriame teigė, kad jau laikas priskirti biologinį senėjimą prie ligų. Pasaulio sveikatos organizacija jau atliko keletą žingsnių, kad priartėtume prie šio tikslo, tačiau, aišku, vėliau dėmesys buvo nukreiptas į pasaulinę COVID-19 pandemiją.
Mokslininkai mano, kad oficialus senėjimo priskyrimas ligoms padėtų pakeisti klaidingą paradigmą, kad senėjimas yra nepagydomas. Senėjimas gali būti pagydytas, kaip ir bet kuri kita liga. Juolab, kad iki šiol mokslininkams puikiai sekasi. Jie jau surado keletą molekulių, kurios padeda stabdyti senėjimą gyvūnų modeliuose. Senėjimo priskyrimas ligai padėtų pritraukti dar daugiau investicijų ir vykdyti klinikinius bandymus su žmonėmis.