Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Seniai užmirštas fermentacijos procesas cukrų gali paversti dyzelinu

Kalifornijos universiteto Berklyje mokslininkai siekia išgauti dyzelinį kurą iš cukraus bakterinės fermentacijos būdu. Šį procesą 1914 metais išrado vėliau pirmuoju Izraelio prezidentu tapęs Chaimas Weizmannas.
Cukrus
Cukrus / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Tuo laikotarpiu šis procesas buvo svarbus karinei pramonei – jis leido pasigaminti acetoną. Vėliau sumažėjusi naftos kaina ir padidėjęs jos prieinamumas išstūmė šį fermentacijos procesą – 1965 metais JAV užsidarė paskutinis fabrikas, naudojęs jį acetono ir butano išgavimui, rašo Phys.org.

Dabar mokslininkai sugalvojo pakoreguoti procesą. Paaiškėjo, kad naudojant cukrų galima išgauti produktus, kurie turi daugiau energijos nei etanolis. Tai gali leisti pagaminti kurą, kuris dega kaip dyzelis.

Nors tokio kuro išgavimo kaštai yra didesni nei dyzelio ar benzino, mokslininkai įžvelgia teigiamų seniai primiršto fermentacijos proceso aspektų. Pagrindinis tokiu būdu išgaunamo dyzelino privalumas – šiltnamio efektą skatinančių dujų radikalus sumažėjimas.

„Labiausiai mane džiugina tai, kad šis procesas įgalina tokias pramonės žaliavas kaip cukrus paversti į įvairiausio pobūdžio atsinaujinančius išteklius“, – teigė universiteto profesorius Deanas Toste.

Vienas iš tyrimui vadovavusių mokslininkų Douglas Clarkas pažymėjo, kad tokiu procesu išgaunamas dyzelis galėtų susilaukti ir finansinio pasisekimo.

„Netradiciniu būdu išgaunamas dyzelis galėtų sugrąžinti klostridijų (tam tikros rūgimo bakterijos – aut. past.) svarbą. Tokio kuro išgavimas būtų didelis postūmis siekiant sumažinti globalinio atšilimo pavojų. Būtent šis siekis ir buvo pagrindinis mūsų tyrimo motyvas“, – teigė profesorius Douglas Clarkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?