Šiaurės Korėja: ką žinome apie jos raketų ir branduolinę programą?

Naujausi Šiaurės Korėjos raketų bandymai rodo, kad jos ginklų programa, kuri, anot jos, būtina apsiginti nuo galimos JAV invazijos, toliau vystoma.
Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida paskelbė naujos sparnuotosios raketos nuotraukas
Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida paskelbė naujos sparnuotosios raketos nuotraukas / KCNA

Rugsėjo 13 d. valstybinė žiniasklaida teigė, kad viena iš jų – sparnuotoji raketa, kuri gali nuskrieti iki 1500 km, todėl gali pasiekti didžiąją Japonijos dalį.

Šių metų sausį – likus kelioms dienoms iki prezidento J.Bideno darbo pradžios – Šiaurės Korėja per karinį paradą pristatė naują iš povandeninio laivo paleidžiamą balistinę raketą ir pavadino ją „galingiausiu pasaulyje ginklu“.

Tikrosios šio ginklo galimybės lieka neaiškios, nes nėra žinoma, kada jis galėjo būti išbandytas.

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-Un pažadėjo plėsti šalies branduolinį arsenalą ir karinį potencialą, pateikdamas pageidaujamų ginklų sąrašą.

Raketos, galinčios pasiekti JAV

Per 2017 m. Šiaurės Korėja išbandė kelias raketas, demonstruojančias sparčią jos karinių technologijų pažangą.

Manoma, kad raketa „Hwasong-12“ gali nuskrieti iki 4500 km, todėl JAV karinės bazės Ramiojo vandenyno Guamo saloje gali būti pasiekiamos dideliu atstumu.

Vėliau „Hwasong-14“ pademonstravo dar didesnį potencialą – jo veikimo nuotolis siekė 8 tūkst. km, nors kai kurie tyrimai rodė, kad jis galėtų nuskrieti iki 10 tūkst. km, jei būtų paleistas maksimalia trajektorija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja per karinį paradą pademonstravo naujas povandeninių laivų raketas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja per karinį paradą pademonstravo naujas povandeninių laivų raketas

Galiausiai „Hwasong-15“ buvo išbandyta ir pasiekė apytikrį 4500 km aukštį – 10 kartų didesnį nei Tarptautinė kosminė stotis.

Jei raketa būtų paleista įprastesne, „plokštesne“ trajektorija, jos maksimalus nuotolis galėtų būti apie 13 tūkst. km, o tai leistų pasiekti visą JAV žemyninę dalį.

Balistinės raketos

2020 m. spalį Šiaurės Korėja pristatė savo naują balistinę raketą.

Kaip ir „Hwasong-15“, ji yra dviejų pakopų skystuoju kuru varoma raketa, tačiau didesnio ilgio ir skersmens. Ją galbūt būtų galima naudoti su keliomis kovinėmis galvutėmis.

Manoma, kad ji gali nugabenti branduolinę kovinę galvutę į bet kurią JAV vietą, o jos dydis nustebino net patyrusius analitikus.

2021 m. sausį Šiaurės Korėja pristatė dar vieną raketą – naujo tipo iš povandeninio laivo paleidžiamą balistinę raketą, kurią paskelbė „galingiausiu pasaulyje ginklu“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Balistinė raketa, pademonstruota per karinį paradą Phenjane
AFP/„Scanpix“ nuotr./Balistinė raketa, pademonstruota per karinį paradą Phenjane

Ekspertų teigimu, naujų raketų pristatymas atrodė kaip akibrokštas J.Bideno administracijai, demonstruojant augantį Šiaurės Korėjos karinį pajėgumą.

Šių metų kovo mėnesį buvo paleista „naujo tipo taktinė valdomoji raketa“, kuri, kaip teigiama, galėjo nešti net 2,5 tonas sveriantį krovinį – taigi, teoriškai galėjo nešti branduolinę kovinę galvutę.

Kai kurie ekspertai užsiminė, kad raketa gali turėti savybių, leidžiančių jai lengviau manevruoti ir apsunkinančių jos aptikimą.

Tačiau kol kas neaišku, kaip ji yra valdoma ir ar ji gali nešti branduolinį užtaisą – nors manoma, kad Šiaurės Korėja sėkmingai miniatiūrizavo branduolinę kovinę galvutę, kad ją būtų galima pritvirtinti prie raketų.

Termobranduolinės bombos

2017 m. rugsėjo 3 d. Šiaurės Korėja Pungjė-ri poligone atliko iki šiol didžiausią branduolinį bandymą.

Apytikriais skaičiavimais, sprogstamoji galia, arba galingumas, svyravo nuo 100 iki 370 kilotonų. 100 kilotonų galingumas reikštų, kad bandymas buvo šešis kartus galingesnis už 1945 m. ant Hirosimos numestą bombą.

„Scanpix“/AP nuotr./Šiaurės Korėja išmėgina savo raketų sistemą.
„Scanpix“/AP nuotr./Šiaurės Korėja išmėgina savo raketų sistemą.

Šiaurės Korėja teigė, kad šis bandymas buvo pirmasis jos termobranduolinis ginklas – galingiausia branduolinio sprogimo forma, kai atominis sprogimas sustiprinamas antriniu branduolių sintezės procesu ir sukelia daug didesnį efektą.

Milijonai karių

Šiaurės Korėja turi vieną didžiausių nuolatinių kariuomenių pasaulyje – joje tarnauja daugiau kaip milijonas karių, apie 600 000 karių atsargoje ir dešimtis tūkstančių specialiųjų pajėgų karių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja teigia sėkmingai išbandžiusi termobranduolinę bombą
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja teigia sėkmingai išbandžiusi termobranduolinę bombą

Didelė dalis jos ginkluotės yra pasenusi, tačiau karo atveju jos įprastinės pajėgos vis dar galėtų padaryti didžiulę žalą Pietų Korėjai.

Dar vieną grėsmę kelia tūkstančiai Šiaurės Korėjos artilerijos pabūklų ir raketų paleidimo įrenginių, dislokuotų palei sieną, todėl Pietų Korėja, įskaitant sostinę Seulą, esančią mažiau nei 60 km atstumu, yra gerai pasiekiama.

2012 m. Pietų Korėjos vyriausybė įvertino, kad Šiaurės Korėja gali turėti nuo 2500 iki 5000 tonų cheminių ginklų – tai gali būti vienos didžiausių atsargų pasaulyje.

Taip pat buvo nuogąstaujama, kad Šiaurės Korėja gali turėti biologinio ginklo programą, nors apie ją ir jos pažangą žinoma labai mažai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų