Partenogenezė kartais dar vadinama „nekaltu gimimu“, nes palikuonių susilaukiama iš kiaušinėlio, kuriam nereikia spermos.
Toks atvejis buvo užfiksuotas Italijos Sardinijos saloje įsikūrusio „Cala Gonone“ akvariume. Yra naujų genetinių įrodymų, kurie patvirtina, kad tokios ryklių patelės gali daugintis be spermos.
Kiaušinėlis susijungia su ląstelėmis, vadinamomis poliariniais kūneliais, kurie yra kiaušinėlio gamybos proceso likučiai. Taip ir susidaro palikuonys, kurie yra panašūs į motiną, bet nėra jos klonai, tačiau įprastai jie būna moteriškos lyties.
Priežastys, skatinančios daugintis savarankiškai, gali būti įvairios. Tačiau manoma, kad viena iš pagrindinių yra patinų populiacijos sumažėjimas. Be to, partenogenezės atvejai dažnai pasitaiko nelaisvėje, nors jie ten ir tiesiog dažniau pastebimi.
Naujajame tyrime buvo tirti nelaisvėje laikomų ryklių genetiniai žymenys, kurie atskleidė, kad kiauniaryklių jaunikliai gimė partenogenezės būdu. Tai paaiškėjo dėl kiekvieno genetinio žymens homozigotiškumo.
Tyrimas parodė ir tai, kad partenogenezė gali vykti kasmet.
Be kiauniaryklių patelių taip daugintis dar gali ir kaliforniniai kondorai, brazilieškieji vaivorykštiniai smaugliai, zebriniai rykliai, anakondos, krokodilai.
Vaizdo įraše – akvariume Italijoje partenogenezės būdu gimęs jauniklis: