Šiemet ozono skylė išaugo labiausiai nuo 2015 m., tačiau bendros tendencijos negąsdina

Spalio 5 d. ozono sluoksnio skylė virš Antarktidos pasiekė didžiausią metinį lygį – 26,4 mln. kvadratinių kilometrų. Nors tai treti metai iš eilės, kai ozono skylė išsiplėtė iki tokio dydžio, bendra tendencija rodo, kad iš tiesų ji vis dar mažėja.
Horizontas
Horizontas / 123RF.com nuotr.
Temos: 1 Ozono sluoksnis

Pasak NASA Godardo kosminių skrydžių centro vyriausiojo Žemės mokslininko Paulo Newmano, „visi duomenys rodo, kad ozono skylė taisosi“.

Nors nuo rugpjūčio iki spalio mėnesio skylė visada didėja, P.Newmanas naujienų agentūrai „Associated Press“ sakė, kad „šiemet ji šiek tiek didesnė, nes buvo šiek tiek šalčiau“, rašo „IFL Science“.

Ozono nykimą virš pietinio poliarinio regiono sukelia aukštai stratosferoje esantys chloro junginiai, kurių didžiąją dalį galima priskirti istoriniam chlorfluorangliavandenilių (CFC) naudojimui. Šaltą Antarktidos žiemą temperatūra būna pakankamai žema, kad dideliame aukštyje susidarytų poliarinės stratosferos debesys (PSC).

Poliarinio pavasario pradžioje sugrįžus saulės šviesai, ultravioletinė spinduliuotė suskaido šias chloro dujų molekules ir išskiria chloro atomus, kurie sąveikauja su ozono molekulėmis ir jas naikina. Dėl šios priežasties pavasarį Antarktidos ozono skylė visada didėja, o galiausiai stabilizuojasi, kai temperatūra tampa per aukšta, kad PSC galėtų egzistuoti.

Todėl kuo šaltesnis pavasaris, tuo didesnė žalos tikimybė – tai paaiškina, kodėl pastaraisiais metais ozono skylės buvo ypač didelės.

NASA nuotr./Ozono skylė virš Antarktikos
NASA nuotr./Ozono skylė virš Antarktikos

Pavyzdžiui, šiais metais rugpjūčio 11 d. stratosferos temperatūra pasiekė 179 Kelvinų (-94 laipsnių Celsijaus) žemiausią lygį, o spalio 11 d. pakilo iki 191 Kelvino (-82 laipsnių Celsijaus). Labai svarbu, kad ši vėlesnė temperatūra vis dar yra žemesnė už minimalią temperatūrą, reikalingą PSC susidaryti.

Laimei, jau kelis dešimtmečius ozono sluoksnis atsigauna, daugiausia dėl 1987 m. Monrealio protokolo, kuriuo uždrausta naudoti freonus. Nors kasmet jo lygis svyruoja, skylės dydis nuolat mažėja nuo 2000 m. rugsėjo mėn., kai buvo pasiektas rekordinis 29,9 mln. kvadratinių kilometrų plotas.

Tačiau, nors tikėtina, kad dėl šių metų santykinai didelės ozono skylės daugiausia kalta šalta temperatūra, kai kurie mokslininkai įtaria, kad iš dalies dėl to gali būti kaltas neteisėtas freonų naudojimas Kinijos gamyklose bei dideli miškų gaisrai Australijoje ir neseniai įvykęs povandeninio ugnikalnio išsiveržimas Tongoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis