Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Skaitmeninė Lietuvos viešojo sektoriaus ateitis – kur esame prabėgus 30-iai metų?

Lapkričio 13 d. suėjo 30 metų nuo pirmosios valstybės skaitmenizavimo vizijos „Lietuva 2000“, kuria Lietuva didžiausias pasaulio IT įmones kvietė kartu kurti ir dirbti prie Lietuvos informacinės infrastruktūros. Jau tada ši vizija kvietė pasitelkti kūrybišką bendradarbiavimą su technologijų talentais tam, jog Lietuvos žmonėms būtų galima sukurti geresnę ateitį.
Vilnius
Vilnius / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Praėjus trims dešimtims metų, Lietuva jau turi tvirtus skaitmeninius pagrindus, tačiau siekiant, kad viešasis sektorius taptų dar inovatyvesnis, o piliečiams teikiamos paslaugos – dar kokybiškesnės, šalyje pradėtos naujos iniciatyvos siekia tai padaryti.

Pernai parengta 2020-2030 m. Lietuvos pristatymo užsienyje strategija rodo, jog vienas Lietuvos prioritetų ir toliau išlieka bendras inovatyvaus, modernaus viešojo sektoriaus kūrimas. Viena iš pagrindinių strategijos krypčių kviečia kartu kurti viešojo sektoriaus valdymą (angl. Co-create governance), parodant inovatyvioms įmonėms ir startuoliams, jog kaip šalis esame pasiruošę bendradarbiauti ir ne tiesiog padedant viešiesiems pirkimams pirkti informacines sistemas, tačiau kartu, bendromis pastangomis kurti geresnę visuomenės ateitį, pritaikant naujausius technologinius sprendimus.

„GovTech laboratorija“ dirba kaip tiltas tarp viešojo sektoriaus ir startuolių bei inovatyvių įmonių.

Tokį tikslą nuo pat įkūrimo turi ir „GovTech laboratorija“, dirbanti kaip tiltas tarp viešojo sektoriaus ir startuolių bei inovatyvių įmonių. Komanda, veikianti Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje, jau porą metų vykdo struktūruotas programas, padedančias viešojo sektoriaus institucijoms bei inovatyviems verslams kartu „susėdus“ prie vieno stalo vystyti ir kurti skaitmeninius sprendimus, kurie ne tik padeda efektyvinti viešojo sektoriaus darbuotojų darbą, tačiau ir leidžia kokybiškiau teikti viešąsias paslaugas, su kuriomis kasdien susiduria piliečiai. Per šiuos metus, „GovTech laboratorija“ jau padėjo išspręsti apie 60 iššūkių, su kuriais susidūrė mūsų šalies institucijos bei padėjo daugiau nei 500 viešojo sektoriaus darbuotojų pagilinti savo žinias inovacijų srityje.

Vienas iš itin svarbių šiemet žengtų žingsnių inovatyvesnio viešojo sektoriaus link – tai GovTech „smėlio dėžės“ (angl. sandbox) įkūrimas.

Šis strategiškai itin svarbus žingsnis suteikė galimybę skirti finansavimą viešojo sektoriaus institucijoms įsigyti bandomosios GovTech sprendimo versiją (prototipą). Turint omenyje, kokios brangios, kartais ir keliolika milijonų galinčios kainuoti valstybinės informacinės sistemos, šios programos dėka vienam GovTech sprendimo prototipui skiriama suma gali atrodyti sąlyginai nedidelė – 53 tūkst. eurų.

Tačiau šio finansavimo dėka tikimasi sulaukti didelių pokyčių – tokių, kurie laikui bėgant paskatins viešojo sektoriaus institucijas drąsiau išmėginti naujausius skaitmeninius sprendimus bei toliau vystyti inovacijas ilgalaikėje perspektyvoje, į procesą įtraukiant startuolius bei įmones.

Šiemet GovTech „smėlio dėžė“ suteikė galimybę projekto konkurso būdu įsigyti net 40 GovTech sprendimų prototipų. Iki metų pabaigos planuojama, jog dienos šviesą išvys tokie inovatyvūs sprendimai kaip išmanus psichikos sveikatos asistentas atkryčių prevencijai, asmens sutaupytos energijos ir sukuriamo CO2 pėdsako matavimo sprendimas, viešų ir privačių policijos pajėgų valdymo įrankis, sprendimas bešeimininkių atliekų fiksavimui ir tvarkymui, hidrometeorologinių reiškinių poveikio ir žalos vertinimo sprendimas ir daugybė kitų.

GovTech „smėlio dėžės“ programa kulminaciją pasieks jau gruodžio 15 ir 16 dienomis – valstybės ateičiai neabejingi piliečiai kviečiami dalyvauti „GovTech Demo Days“ renginiuose, kurių metu – dalies naujausių kuriamų GovTech sprendimų pristatymai, pokalbiai su pokyčių lyderiais ir galimybė žvilgtelti į tai, kas laukia viešojo sektoriaus skaitmenizacijos ir inovacijų ateityje. Norinčius dalyvauti, kviečiame registruotis paspaudus čia. Detalią renginių programą galima rasti paspaudus čia.


„GovTech laboratorijos” projektas vykdomas Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA) ir yra finansuojamas Europos regioninio plėtros fondo lėšomis, nr. 01.2.1-LVPA-V-842 Inogeb LT

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai