Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Skaitmeninis kodas: virusai

Kaip kiekvienas gyvas žmogus neatsparus daugumai ligų, taip ir veikiantys kompiuteriai gali „pasigauti“ virusų. Tik jei žmonėms ligų „sezonas“ yra žiema, tai kompiuteriams „sezonas“ tęsiasi amžinai.
USB apsauga
USB „apsauga“ / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Kompiuterį virusu buvau užkrėtęs vieną kartą. Maždaug prieš metus. Tiesą sakant, net nesupratau, kaip ir kada jį pasigavau – gal kokia USB atmintinė atsinešė, gal internetu... Kelias savaites kompiuterio darbas lėtėjo, kol vieną dieną jis tiesiog atsisakė įsijungti. Smagiausia tai, kad kompiuteryje tuo metu buvo kursinis darbas. Laimei, kietojo disko virusas „neužlaužė“ – tik užkrėtė operacinės sistemos paleidimo particiją. Po kelių valandų kankinimo kompiuteris pasidavė ir aš pasiėmiau visus reikalingus duomenis.

Be to, šios antivirusinės kūrėja kompanija ESET nuolat skelbia pavojingiausius virusus ir kenkėjiškas programas.

Tuo metu kompiuterį „saugojo“ NOD32 antivirusinė programa. Nesakau, kad ji bloga – pusmetį turėjau „Kaspersky Internet Security“, bet dabar vėl grįžau prie NOD32. Kaip ten Biblijoj rašo – suteik antrą šansą paklydėliui...

Nors giliai širdy pats netikiu NOD32, skaitydamas tokius pranešimus, kaip „Geriausia 2006-2007 m. antivirusinė – NOD32“ ar „NASA Kenedžio kosminių skrydžių centro kompiuterius saugo NOD32“ netyčia užsimirštu apie tą incidentą.

Be to, šios antivirusinės kūrėja kompanija ESET nuolat skelbia pavojingiausius virusus ir kenkėjiškas programas.

Virusų top‘as

Aš visada buvau įsitikinęs, kad daugiausia virusų atkeliauja iš interneto. Iš serijos „spust šen, spust ten...“, tada pasirodo mėlynasis operacinės sistemos Windows langas ir kompiuteris užmiega. Arba, jei virusas skirtas ne kompiuteriui gadinti, o duomenims vogti, kitą dieną atsidarai el. paštą ir sužinai nusipirkęs namą Majamyje.

Bet, pasirodo, sausį pavojingiausia buvo per USB atmintines plintantys virusai. Beveik kas dešimtame užkrėstame kompiuteryje slėpėsi „INF/Autorun“ šeimos virusai. Jie plinta per USB atmintines, atminties korteles ir kitas pernešamas informacijos laikmenas. Prijungus užkrėstą laikmeną, virusas automatiškai aktyvuojasi. Taigi prieš prijungdami USB atmintinę atidžiai pažiūrėkite į savininko akis ir įsitikinkite, kad jis nėra viruso nešiotojas. Kitu atveju aktyvuotas virusas pavogs prisijungimų prie internetinių žaidimų duomenis. O gal ir ką daugiau...
Panašia veikla užsiima ir 6,6 proc. užkrėstų kompiuterių aptiktas virusas „Win32/PSW.OnLineGames“.

Vos keliomis procento dalimis nuo jo atsilieka „Win32/Conficker“. Šis virusas išjungia standartinę „Windows“ operacinės sistemos ugniasienę ir bando atsisiųsti kitų kenkėjiškų programų.

Maždaug 3,6 proc. užkrėstųjų turėjo vartotojo duomenis vagiantį „Win32/Agent“ virusą. Veikdamas foniniu režimu jis seka vartotojo veiksmus ir savo kūrėjams persiunčia slaptažodžius, prisijungimo prie internetinės bankininkystės duomenis.

Sausį gerokai padaugėjo „WMA/TrojanDownloader.GetCodec“ virusu užkrėstų kompiuteriu – iki beveik 3 proc. Šis virusas paslėptas po muzikiniu WMA formatu. Įjungus dainą iššoka pranešimas, siūlantis atsisiųsti „kodeką“ iš interneto, o aplankius nurodytą svetainę kompiuteris užkrečiamas dar pavojingesniais virusais.

Kiti „populiariausi“ virusai užkrėtė ne tiek daug kompiuterių, tad gal nebesiplėsiu.

Trumpa ir aiški pamoka

Net jei geriausias draugas duoda USB atmintinę, įsitikinkite, ar kompiuterį saugo antivirusinė programa ir ar atsiųsta naujausia virusų duomenų bazė. Ir nesisiųskite „nemokamos“ muzikos iš neaiškių svetainių, nes dainos „iškoduotojas“ gali būti paprasčiausias virusas. Tiesa, galiu užtikrinti, kad 15min.lt patalpintas naujausias TWNKL albumas, kurį galima atsisiųsti nemokamai, yra neužkrėstas.

O jei bijote vilko – neikite į mišką. Kitaip tariant, jei bijote virusų, laikykite kompiuterį išjungtą. Arba atsisiųskite antivirusinę programą. Jei tokie antivirusai, kaip NOD32, „Kaspersky“, „BitDefender“ ar „McAfee“ atrodo neįperkami, pilna nemokamų alternatyvų. Rekomenduoju „AVG Free Anti-Virus“. Namų vartotojams per akis, o ir kompiuterį mažiau „apkrauna“.

Na, o jei galite sau leisti, įsigykite Apple MacBook kompiuterį – jų kol kas virusai negraužia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai