„SpaceX“ raketa į kosmosą pakėlė didžiausią lietuvių kurtą palydovą

Balandžio 1 d. iš Kanaveralo kyšulio kosmodromo su „SpaceX“ „Transporter 4“ misija į saulės sinchroninę orbitą (SSO) pakilo dar trys Lietuvių kosmoso technologijų įmonės „NanoAvionics“ sukurti palydovai. Tarp jų – didžiausias iki šiol bendrovės sukurtas palydovas MP42. Jame integruoti net kelių komercinių klientų įrenginiai, rašoma pranešime spaudai.
„NanoAvionics“ nanosatelitai kosmose
„NanoAvionics“ nanosatelitai kosmose / „NanoAvionics“

Didžiausias lietuvių sukurtas palydovas

Balandžio 1 d., penktadienį, „SpaceX“ sėkmingai įgyvendino „Transporter 4“ misiją. Iš kosmodromo, esančio Floridoje, „SpaceX“ raketa-nešėja „Falcon-9“ iškėlė dar tris „NanoAvionics“ palydovus. Vienas jų – iki šiol didžiausias „NanoAvionics“ sukurtas palydovas MP42 su technologijų įmonių „OQ Technology“ ir „VeoWare“ bei kitų klientų įrenginiais. Naujasis palydovas MP42 – maždaug mažo šaldytuvo dydžio, tad yra net kelis kartus didesnis už įmonės nano palydovus gamintus iki šiol.

„Pirmojo MP42 dydžio palydovo paleidimas – svarbus žingsnis į didesnių palydovų rinką. Šis naujas etapas dar labiau paspartins įmonės augimą ir plėtrą, toliau demonstruos novatoriškus sprendimus ir mūsų gebėjimą prisitaikyti prie klientų poreikių. Šiuo metu daugiausia „NanoAvionics“ palydovų pagaminama Lietuvoje, bet turime padalinius bei gamybai pritaikytas patalpas Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje. Planuojame ir tolesnę plėtrą Vilniuje: netrukus čia duris atvers naujasis gamybos, surinkimo, integravimo ir testavimo padalinys. Tikime, kad sėkmingos tarptautinės partnerystės ir didėjantys gamybos pajėgumai leis mažųjų palydovų rinkoje išlaikyti lyderių poziciją“, – sako „NanoAvionics“ generalinis direktorius Vytenis Buzas.

V.Buzas priduria, kad per pastaruosius dešimtmečius pasaulyje įvykusi technologinė pažanga šiandien leidžia sukurti itin mažus, bet labai galingus palydovus. Tokios technologijos, kaip nedideli mikroprocesoriai ir efektyvesnės saulės baterijos, taip pat sumažėjusios paleidimo į orbitą išlaidos, paskatino mažųjų palydovų rinkos vystymąsi.

Mažuosius palydovus sukurti, paleisti ir eksploatuoti – lengviau, tad ilgainiui jie tapo labiausiai paplitusiais palydovais orbitoje. Net 7 iš 10 aplink Žemę dabar skriejančių palydovų – mažieji, o dauguma jų priklauso komercinėms įmonėms. Mažaisiais palydovais laikomi tie, kurie sveria nuo kelių šimtų gramų iki 500 kg.

NanoAvionics/MP42 misija
NanoAvionics/MP42 misija

Pasak įmonės vadovo, naujoji MP42 misija suteikė galimybę naudotis palydovo dalijimosi paslauga, kai į vieną palydovą integruojami kelių skirtingų klientų įrenginiai. Tai leidžia paslauga besinaudojantiems klientams išbandyti savo technologijas kosmose, pasidalinant palydovo ir jo paleidimo kaštus bei sutalpinti visus reikalingus įrenginius. „NanoAvionics“ – viena pirmųjų mažųjų palydovų gamintojų pasaulyje pradėjusių siūlyti tokią paslaugą.

Palydovuose – pažangios klientų technologijos

Pirmasis, prieš kelias dienas į kosmosą paleistas „NanoAvionics“ MP42 palydovas talpina kelių klientų krovinius. Tarp jų – ryšio technologijų bendrovės „OQ Technology“ ir palydovinių technologijų įmonės „VeoWare“ įrenginiai. Palydove esantis „OQ Technology“ telekomunikacijų įrenginys „Tiger-3“ prisidės prie kitų bendrovės palydovų spiečiaus, jau besisukančių orbitoje. „Tiger-3“ prisideda prie globalaus ir nepertraukiamo 5G mobilaus ryšio užtikrinimo visame pasaulyje. Bendrovės „VeoWare“ krovinyje – technologijos, skirtos atlikti įvairius bandymus orbitoje.

„Transporter 4“ misija į kosmosą taip pat pakėlė dar du komerciniams klientams skirtus „NanoAvionics“ palydovus: M6P platformos 6U dydžio (maždaug didelės batų dėžės dydžio) palydovą konfidencialiam klientui su Žemės stebėjimo įrenginiu ir M12P platformos 12U dydžio (maždaug mikrobangų krosnelės dydžio) palydovą su telekomunikacijų technologijomis. 12U dydžio palydovas buvo pagamintas bendrovei „Thales Alenia Space“ – vienai didžiausių kosmoso technologijų įmonei pasaulyje.

Nanoavionics nuotr./Darbas „NanoAvionics“ laboratorijoje
Nanoavionics nuotr./Darbas „NanoAvionics“ laboratorijoje

„Transporter 4“ – jau ketvirtoji „SpaceX“ palydovams skirtos programos „SmallSat Rideshare“ misija. Jos tikslas – suteikti galimybę mažųjų palydovų operatoriams reguliariai vykdyti „Falcon 9“ skrydžius į Saulės sinchroninę orbitą (SSO) – 520 km aukštį. JAV kosmoso įmonės raketa-nešėja „Falcon 9“ – pirmoji pasaulyje daugkartinio panaudojimo raketa. Pernai ji buvo paleista daugiausiai kartų iš visų šiuo metu eksploatuojamų JAV raketų ir yra vienintelė komercinė raketa, sertifikuota gabenti žmones į Tarptautinę kosminę stotį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis