„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Sugedo garsusis aplink Žemę skriejantis Hubble'o teleskopas

2020 metais savo orbitinės misijos trisdešimtmetį atšventęs Hubble kosminis teleskopas tapo astronominių tyrinėjimų sinonimu. Be jo užfiksuotų tolimojo kosmoso nuotraukų apie visatą žinotume kur kas mažiau. Buvo tikimasi, kad teleskopu bus galima naudotis dar dešimtmetį, tačiau nuo šio birželio 13 d. aplink Žemę tebeskriejantis palydovas nebegali įsijungti. Ar tai bus jo kosminės odisėjos pabaiga?
„Hubble“ teleskopas
„Hubble“ teleskopas / „Scanpix“/AP nuotr.

Problema – rimta

NASA skelbia, jog problema – rimta. Hubble turi įmontuotus du svarbius kompiuterius: pagrindinį ir krovininį (payload computer). Kuomet viskas yra gerai, krovininis duoda žalią signalą leidžiantį palydovui pradėti veikti. Dabar senstantis krovininis kompiuteris duoda klaidingą signalą, todėl pagrindinis kompiuteris supakavo visą tyrinėjimo įrangą bei persijungė į laukimo režimą.

„NASA Standart Spacecraft Computer-1“ yra kompiuterinė sistema iš praeito amžiaus. Pirmą kartą panaudota dar 1974 metais, turinti 18 bitų magnetinės šerdies atmintį (ang. Magnetic-core memory). Bėgantis laikas bei stipri kosminė radiacija pamažu sendina atminties modulius.

Degraduojanti kompiuterinės sistemos atmintis didina šansus atsirasti skaičiavimo klaidoms po kurių sistema pati persijungia į laukimo režimą. Taip jau buvo nutikę šį kovą. Po kelių dienų mokslininkams pavyko perkrauti sistemą išvengiant kompiuterinės įrangos klaidos.

Gali tekti atsisveikinti

Palydove sumontuota daug atminties modulių. Keičiant sistemos perkrovimo seką galima programiškai pasirinkti kuriuos modulius norima naudoti. Taip degradavę sistemos elementai apeinami. Vis tik jei šį kartą nepavyktų rasti kaip įjungti sistemą išvengiant klaidos su teleskopu tektų atsisveikinti.

Hubble remontuotas ne kartą. Pirmasis rimtas gedimas ištiko vos tik buvo iškeltas į orbitą. Tinkamai nesufokusuojamas vaizdo problema buvo mechaniškai pataisyta dar 1993 metais. Penktasis ir paskutinis rimtas remontas įvykdytas 2009 metais. Jo metu buvo atnaujintas net dabar gendantis krovininis kompiuteris.

Wikimedia Commons iliustr./Hubble telekopas suteikia galimybę pasigrožėti Tarantulo ūko detalėmis
Wikimedia Commons iliustr./Hubble telekopas suteikia galimybę pasigrožėti Tarantulo ūko detalėmis

Anuomet taisymo darbus atlikdavo astronautai atskridę su Space Shuttle. Šiandien nebeturime didelių daugkartinio naudojimo aparatų greta gabenimo į kosmosą turėjusių galimybę „pasigauti“ palydovus mechanine ranka, o tada leisti saugiai dirbti prie palydovo.

Jei nutiktų blogiausia, beliktų laukti kito teleskopo, o tai gali nutikti dar šiais metais. Šiuo metu baigiamas surinkti naujasis James Webb kosminis teleskopas. Jei viskas us sėkminga, lapkritį suplanuotas 5 metus gaminto ir net 10 milijardų kainavusio aparato iškėlimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų