Vien pakilti nuo mūsų planetos ir be pašalinių trukdžių nuskristi į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), Mėnulį ar Marsą yra sudėtinga. Erdvėlaiviai gali sugesti, juos netikėtai gali pažeisti iš kosmoso platybių atskridę asteroidai ar kosminės šiukšlės. Tačiau net ir atmetus mechaninį erdvėlaivio saugumo užtikrinimą lieka visas glėbys kitų pavojų, susijusių su pačiais astronautais.
Bet kokios sąlygos, kurios skiriasi nuo mūsų įprasto gyvenimo Žemėje, kelia pavojų sveikatai. Tai apima ne tik temperatūros ir gravitacijos pokyčius, bet ir pakitusį radiacinį foną.
2021 m. rudenį iš didžiausio ir ilgiausiai trukusio Marso simuliacijos eksperimento Ajovos dykumoje grįžusi sociologijos mokslų daktarė dr. Inga Popovaitė pastebi, kad taip pat svarbu nepamiršti ir psichologinių aspektų.
„Dažnai nepagalvojame, kad esame socialinės būtybės, sakome – ai, puikiai galiu būti ir vienas. Bet iš tikrųjų negalime“, – 15min komentavo mokslininkė.
Sunkumų kelia ne tik vienatvė
Senjorai, neįgalieji ir atšiaurioje aplinkoje gyvenantys žmonės susiduria su panašia problema – izoliacija. Jei yra nedaug galimybių išeiti iš namų ir socializuotis, žmonėms tampa sunku psichologiškai funkcionuoti.
Kosmose ši izoliacija tampa dar ekstremalesne.