Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tarp „CES 2023“ technologijų mugės naujienų – elektroniniai riedučiai, spalvą keičiantis automobilis ir 3D ekrano kompiuteris

Praeitą savaitę Las Vegase baigėsi didžiausia technologijų paroda „CES 2023“, kurioje kasmet pristatomi naujausi ir pažangiausi gaminiai. Šiemet įtakingiausi technologijų gamintojai stebino įvairiomis žadą atimančiomis inovacijomis, į kurias pažvelgus galima pasijusti lyg ateityje.
BMW i Vision Dee
BMW i Vision Dee / „Scanpix“/AP nuotr.

Šaldytuvas, leisiantis naršyti „TikTok“ soc. tinkle

„Samsung“ šiemet pristatė atnaujintą šaldytuvo modelį, apjungiantį funkcionalumą ir pramogą, rašo kompanija pranešime žiniasklaidai.

Samsung nuotr/Šaldytuvas
Samsung nuotr/Šaldytuvas

Išmanusis šaldytuvas su ekranu ant durelių itin nustebins soc. tinklų mėgėjus – kad laukimas, kol patiekalas bus pagamintas, virtuvėje neprailgtų, siūloma šaldytuvo ekrane pasirinkti filmus iš beveik 200 kanalų, naršyti „TikTok“ soc. tinkle, žiūrėti nuotraukas. Be to, žiūrimus vaizdus bus galima sumažinti, kad ten pat būtų matomas ir gaminamo patiekalo receptas.

Elektriniai riedučiai

Parodoje „AtmosGear“ pristatė elektrinius riedučius, kurių baterijos veikimo laikas matuojamas nuvažiuotu atstumu. Visiškai įkrauta baterija galima nuvažiuoti 30 km, rašo „Economic Times“.

Pora šių riedučių kainuoja 550 eurų.

„L'Oréal's Hapta“ lūpų dažų aplikatorius

„Hapta“ yra lūpų dažų aplikatoriaus prototipas, skirtas padėti žmonėms, kurių rankos ar plaštakos yra riboto judrumo. Jame naudojami išmanieji gestai ir įmantrus magnetinis tvirtinimas, leidžiantis prietaisą pasukti 360 laipsnių kampu ir sulenkti 180 laipsnių kampu.

Idėja – panaudoti esamą stabilizavimo technologiją, panašią į tą, kurią galima rasti rankų drebėjimo kamuojamiems žmonėms skirtuose induose, ir pritaikyti ją kosmetikos priemonėms. Pirmoji versija skirta lūpų dažams, tačiau „L'Oréal“ teigia, kad ateityje gali būti sukurta ir daugiau makiažo priemonių, rašo „The Verge“.

Spalvą keičiantys koncepciniai automobiliai

Arnoldo Schwarzeneggerio pristatytas BMW „i Vision Dee“ patraukė dėmesį savo „E-ink“ išorine danga, kuri gali akimirksniu pakeisti spalvą. BMW turi 260 elektroninių panelių ir galimybę keisti iki 32 spalvų.

Tiesa, neskubėkite tikėtis, kad artimiausiu metu tai bus įdiegta automobilyje, kurį galėsite nusipirkti. Tačiau automobilis taip pat turi per visą priekinio stiklo plotį projektuojamą priekinį ekraną, kurį bus galima įsigyti nuo 2025 m.

„Sony“ ir „Honda“ pademonstravo savo bendros įmonės elektromobilio prototipą. „Afeela“ automobilyje viduje ir išorėje yra 45 jutikliai, o viduje per visą plotį įrengtas medijos ekranas, tikriausiai skirtas „PlayStation“ žaidimams žaisti. Tikimasi, kad iki 2025 m. pabaigos bus sukurta serijinė versija.

Savaime važiuojantis vežimėlis

Tėvų svajonė– laisvų rankų vežimėlis. „GluxKind Ella AI stroller“ prietaisas varomas dirbtinio intelekto, aprūpinto kompiuterine vizija ir jutikliais iš visų pusių, kurie užtikrina saugumą 360 laipsnių aplink. Tiesa, vežimėlis veikia tik tuomet, kai viduje nėra kūdikio – tam, kad tėvams nereiktų papildomai jo stumti.

Kraujospūdžio matuoklis

„Valencell“ jau daugelį metų gamina optinius širdies ritmo jutiklius, tačiau parodoje ji pristatė naują piršto antgalio monitorių, kuriuo galima stebėti kraujospūdį be manžetės.

Vietoj nepatogios pripučiamos rankovės šiame piršto antgalio segtuke naudojami fotopletizmografijos (PPG) jutikliai, kuriais matuojami kraujo tėkmės modeliai.

Ši informacija sujungiama su algoritmais ir naudotojo amžiumi, svoriu, lytimi bei ūgiu, kad būtų galima išmatuoti kraujospūdį, kurio nereikia kalibruoti.

Panašias technologijas galėjome matyti ir ankstesniuose kūrimo etapuose, tačiau „Valencell“ duomenų derinimo metodas kol kas yra pats įtikinamiausias prietaisas.

Išmaniųjų įrenginių stotis

Parodoje daug dėmesio buvo skiriama efektyvesniam įrenginių susiejimui. Stotelė „SmartThings Station“ į vieną ekosistemą susiejami visi išmanieji namų įrenginiai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./SmartThings Station
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./SmartThings Station

Išmanioji stotelė leidžia naudotojams vienu metu valdyti visus įrenginius – įjungti ir išjungti paspaudus mygtuką arba nustatyti rutinas, kad įrenginiai išsijungtų automatiškai, taip taupydami energijos išteklius. Pavyzdžiui, pasirinkus miego režimą, bus automatiškai uždaromos žaliuzės, sumažinama temperatūra, išjungiama šviesa, o išvykus iš namų – išjungiami nenaudojami prietaisai bei aktyvuojama signalizacija.

Dvigubo ekrano nešiojamas kompiuteris

Naujausioje „Lenovo“ „Yoga Book“ vietoje tradicinio nešiojamojo kompiuterio klaviatūros yra antrasis ekranas. Viso dydžio „Windows 11“ nešiojamasis kompiuteris turi du per vidurį atlenkiamus 13,3 colio OLED ekranus, todėl jį galima naudoti ant stalo kaip tradicinį nešiojamąjį kompiuterį, pastatyti kaip palapinę arba sulankstyti kaip planšetę.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Lenovo Yoga Book 9i
AFP/„Scanpix“ nuotr./Lenovo Yoga Book 9i

Dėl nuimamos klaviatūros ir sulankstomo stovo „Yoga Book 9i“ taip pat galima naudoti prie darbo stalo su dviem ekranais. Šis įrenginys JAV kainuos apie 1950 eur., o prekyboje turėtų pasirodyti birželio mėn., rašo „The Guardian“.

3D ekrano kompiuteris

Nuo „Lenovo“ neatsiliko ir „Asus“, pristatydami „Vivobook Pro“ nešiojamą kompiuterį su 3D ekranu. Kompanija tikisi, kad, priešingai nei su 3D televizoriais, 3D kompiuteriui pasiseks, nes į jį žiūrint nereikia specialių akinių.

Naudojant akių stebėjimo kameros sistemą ir 16 colių OLED ekrane įmontuotą lęšį, nešiojamasis kompiuteris gali tiksliai rodyti skirtingą vaizdą kiekvienai akiai, sudarydamas 3D įspūdį, įskaitant iš ekrano iššokančius objektus. Juo galima žiūrėti 3D filmus ir žaisti žaidimus, tačiau didžiausią įspūdį daro kūrybinė programinė įranga, kuriai „Asus“ sukūrė papildinius, kad būtų galima išnaudoti ekrano privalumus.

Tikimasi, kad nešiojamasis kompiuteris pasirodys vėliau šiais metais ir prisidės prie konkuruojančių „Acer“ ir „Sony“ įrenginių, bandančių paversti 3D kompiuterių ekranus realybe.

Išmanūs tualeto priedai

Dėvimieji įrenginiai yra paskutinių metų naujovė. Sveikatos technologijų įmonės „Withings“ gaminama „U-Scan“ yra pirmoji namuose esanti šlapimo laboratorija be rankų įrangos, kuri žada „iš karto parodyti organizmo pusiausvyrą“, naudodama 90 mm apvalų kapsulę, kurią paslėpsite po klozeto kraštu.

Scanpix/Withings/Cover Images/U-Scan
Scanpix/Withings/Cover Images/U-Scan

Naudojant pritaikomas kasetes galima stebėti 100 biomarkerių, skirtų menstruacijų ciklui ir hormonų lygiui arba hidratacijai ir mitybai stebėti, o visi duomenys siunčiami į programėlę „Health Mate“. Prietaisas, kuris turėtų būti pradėtas gaminti 2023 m. viduryje, kainuos apie 560 eurų.

Pagalbai darbe – egzoskeletas

Naujasis „German Bionic“ egzoskeletas „Apogee“ sukurtas remiantis bendrovės egzoskeletu „Cray X“, kurį ji pristatė praėjusiais metais CES parodoje, tačiau yra lengvesnis bei išmanesnis.

Komerciniam naudojimui skirtas egzosuitas „Apogee“ padeda darbuotojams atlikti fizines užduotis be didesnio krūvio kūnui.

Kostiumas gali kompensuoti iki 66 kg apkrovą apatinei nugaros daliai per vieną kėlimo judesį, be to, jis padeda sumažinti bendrą nuovargį ir padeda vaikščioti.

Skalbimo mašina, kuri mažins vandenynų užterštumą

Vieno skalbimo metu išsiskyrusio mikroplastiko kiekis svyruoja nuo 124 iki 308 mg vienam kilogramui išskalbto drabužio, rodo 2019 m. atliktas tyrimas. Nors mikroplastiko plika akimi nepastebime, su juo susiduriame kasdien net ir savo namuose. Į mūsų organizmą mažos plastiko dalelės gali patekti geriant vandenį ar valgant mums įprastą maistą.

Šiemet technologijų bendrovė „Samsung“, bendradarbiaudama su pasauline lauko drabužių gamybos lydere „Patagonia“, pristatė projektą, kuriuo siekiama kovoti su skalbimo metu į vandenynus, ežerus ir upes patenkančiu mikroplastiku. Įmonės kartu sukūrė naują skalbimo technologiją „Less Microfiber Cycle“, kuri bus diegiama į skalbimo mašinas. Naujovė leis 54 proc. sumažinti mikroplastiko išsiskyrimą skalbimo metu ir jo patekimą į vandenynus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?