„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Tarsi iš siaubo filmo: rasta vandenynuose siautėjusio monstriško plėšrūno fosilija

Paleontologai aptiko milžiniško jūrinio plėšrūno, siautėjusio juros periodo metu, fosilijų. Pasak mokslininkų komandos, šis padaras galėjo užaugti dvigubai didesnis už orką ir greičiausiai maitinosi beveik viskuo, kam tuo metu nesisekė atsidurti vandenyne, rašo „New Atlas“.
Pliozauras
Pliozauras / 123RF.com nuotr.

Portsmuto universiteto mokslininkai Abingdono muziejaus stalčiuje aptiko keturis didelius iškastinius slankstelius. Jie sugebėjo klasifikuoti šiuos kaulus kaip priklausančius pliozaurui arba artimai giminingai rūšiai.

Pliozaurai buvo jūrinių plėšrūnų grupė, gyvenusi kartu su dinozaurais vėlyvojoje juroje, maždaug prieš 150 mln. metų. Jie turėjo didelius stambius kūnus, keturias plaštakas, palyginti trumpą uodegą ir bauginančią krokodilo galvą, pilną dantų.

Manoma, kad dauguma jų buvo vidutiniškai apie 8 m ilgio, tačiau šie iškastiniai slanksteliai, atrodo, paimti iš daug didesnio egzemplioriaus. Remdamasi žinomų pliozaurų rūšių slankstelių dydžiu, komanda apskaičiavo, kad būtybė, kurios stuburkaulį jie dabar turi, buvo nuo 9,8 iki 14,4 m ilgio – ir gal net didesnė.

Komandai nepavyko nustatyti konkrečios rūšies, iš kurios šie kaulai yra kilę, tačiau kad ir kas tai būtų buvęs, tai galėjo būti didžiausias plėšrūnas, tuo metu plaukiojęs po vandenynus.

„Jie buvo jūrinės mitybos grandinės viršuje ir tikriausiai medžiojo ichtiozaurus, ilgakaklius pleziozaurus ir galbūt net mažesnius jūrinius krokodilus, paprasčiausiai perkąsdami juos per pusę ir atplėšdami gabalus“, – sakė tyrimo autorius profesorius Deividas Martillas, – „Žinome, kad jie masiškai žudė mažesnius jūrinius roplius.“

Galbūt šie milžiniški pliozaurai valdė juros periodo vandenis, tačiau po jų egzistavo ir dar didesnių jūrų monstrų. Manoma, kad triaso laikotarpiu kai kurie ichtiozaurai užaugo beveik iki mėlynojo banginio dydžio – iki 26 m ilgio. Vėliau, kreidos laikotarpiu, manoma, kad mosasaurai siekė iki 17 m ilgio.

Suradus daugiau kaulų, mokslininkai gali padėti tiksliau priskirti šį padarą rūšiai ir geriau suprasti, kokio dydžio jis iš tikrųjų buvo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“