Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Teisėjas leido atverti „Titaniką“ – ko ten bus ieškoma?

„Titanikas“ nuskendo 1912 metais, tačiau ramiai gulėjo tik iki 1985 metų, kai buvo atrastas. Tai – istorikams labai įdomus objektas. Tačiau dabar „Titanikas“ gali būti pajudintas, nes teisėjas Virdžinijoje leido povandeniniams archeologams atverti laivo korpusą. Kam to reikia?
„Titanikas“ nuskendo 1912 metų balandį.
„Titanikas“ nuskendo 1912 metų balandį. / „Scanpix“/AP nuotr.

„Titanikas“ nuskendo po susidūrimo su ledkalniu dar 1912 metais. Kaip visi žino, tai buvo pirmoji prabangaus garlaivio kelionė. „Titanike“ buvo vienas automobilis, keli meno dirbiniai, daug laiškų, siuntinių, šiek tiek baldų ir visokių rakandų.

Pats „Titanikas“, žinoma, yra labai vertingas, nors dabar iš jo beveik nieko nebeliko. Apie iškėlimą negali būti nei kalbos – iškelti tiesiog nėra ko. Iš „Titaniko“ buvo iškelti kai kurie daiktai, tačiau pats laivas nebuvo per daug liečiamas, nes tai – masinė kapavietė.

Tai kodėl dabar buvo nuspręsta leisti nuskendusį „Titaniką“ atverti? Mokslo vardan, žinoma. „Titanike“ buvo Guglielmo Marconi radijo telegrafas. G.Marconi yra vienas iš iškiliausių mokslininkų ir išradėjų, kuris buvo nustumtas į Alexandero Grahamo Bello, Heinricho Hertzo ir kitų komunikacijas plėtojusių mokslininkų šešėlį.

„Scanpix“/AP nuotr./„Titaniko“ nuolaužos vandenyno dugne
„Scanpix“/AP nuotr./„Titaniko“ nuolaužos vandenyno dugne

Nors radijo bangos buvo tiriamos ir anksčiau, mokslininkai teigė, kad jos negali plisti per didesnį atstumą. Buvo manoma, kad bandant perduoti informaciją didesniu atstumu bangos tiesiog išsisklaidys į kosmosą.

Žemė yra apvali, tai kaip radijo bangos gali nukeliauti į kitą horizonto pusę? 1901 metais G.Marconi pasiuntė žinutę iš Anglijos į Kanadą ir įrodė, kad tai – įmanoma.

Kadras iš vaizdo įrašo/„Titaniko“ liekanos
Kadras iš vaizdo įrašo/„Titaniko“ liekanos

G.Marconi radijo telegrafas „Titanike“ buvo tikra inovacija. Jis leido laivui palaikyti ryšius su kitais laivais bei krante esančiomis stotimis. Jis taip pat leido pasikviesti pagalbos, nors „Titanikui“ tai tiesiog nepadėjo. Tas radijo telegrafas yra tikra istorinė vertybė ir istorikai norėtų jį pamatyti. Kita vertus, ištraukti tą telegrafą norėtų ne tik istorikai, bet ir verslas.

Tai kame problema? Nors teisėjas paaiškino, kad tai galima padaryti, dar reikės kelių papildomų leidimų. Ir investicijų. G.Marconi radijo telegrafas dabar yra kažkur „Titaniko“ pilve beveik 4 km gylyje. Be to, visa įranga užima beveik visą kambarį.

Nors procesas jau prasidėjo, kažin, ar atsiras kompanija, kuri tai finansuos, nes tokie darbai bus labai brangūs, sukels visuomenės pasipiktinimą ir, tikriausiai, niekada neatsipirks. Juolab kad G.Marconi radijo telegrafas nėra kažkokia prarasta technologija – mes žinome, kaip jis atrodo ir kaip veikia.

Pats Guglielmo Marconi, beje, liudijo teisme per „Titaniko“ tyrimą. Jis paaiškino, kaip radijo telegrafas veikia ir kodėl šiuo atveju jis nepadėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų