„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Telefono kameros parametrai: kaip vasaros kadrus paversti nepamirštamais?

Dažnas vartotojas šiandien pasitelkia išmaniųjų telefonų kamerų automatinius režimus, kad išgautų gražius vasaros kadrus. Dažnai įrenginių dirbtinio intelekto tam visiškai pakanka, tačiau pravartu žinoti pagrindinius fotografijos parametrus ir į juos atkreipti dėmesį, kad būtumėte tikri, jog atostogų akimirkos bus įamžintos ryškiai bei kokybiškai. Kaip tą padaryti, pasakoja technologijų ekspertė Urtė Eidžiūnaitė.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

Esmė – šviesa

Nuo fotografijos atsiradimo pradžios svarbiausias šios srities aspektas yra šviesa. Tinkamai ją suvaldžius, nuotraukos įgauna geriausią įmanomą kokybę.

„Pirmiausia, dėmesį atkreipti reikia į aplinką, natūralią šviesą, ir prie jos prisitaikyti. Pavyzdžiui, nefotografuoti prieš saulę, nes taip objektai bus šešėlyje, o juos paryškinus, fone esančios detalės bus pernelyg šviesios. Tuo tarpu tamsiose erdvėse išnaudoti visus įmanomus šviesos šaltinius – pro sienos plyšį prasiskverbiančius saulės spindulius, automobilio žibintus ar net kito telefono blykstę. Kuo aiškiau bus apšviestas objektas, tuo kokybiškiau jis bus nufotografuotas“, – sako Urtė Eidžiūnaitė, „Huawei“ produktų vadovė Lietuvoje.

Jei ieškoti tinkamos kadro vietos nėra galimybės, šviesą nuotraukose galima suvaldyti ir skaitmeniniu būdu – dar fotografuojant arba redaguojant jau padarytus kadrus.

„Fotografuojant rankiniu režimu, kadro šviesumą sureguliuoti padės parametras ISO. Kuo jis aukštesnis, tuo nuotrauka bus šviesesnė. Tad prieš spaudžiant fotografavimo mygtuką, svarbu tinkamai sureguliuoti šį parametrą arba pasirinkti automatinį jo režimą pagal aplinką, kurioje fotografuojama. Svarbu atsiminti, kad aukštesnis ISO kenkia nuotraukos kokybei – verčiau jo reikšmės nedidinti daugiau nei iki 1000. Papildomai šviesos gali pridėti šviesumo (angl. brightness) ir ekspozicijos (angl. exposure) parametrai, kuriuos galima keisti jau ir padarytuose kadruose“, – sako U.Eidžiūnaitė.

Diafragma – ne tik žmogaus kūne

Ne ką mažiau nuotraukos kokybei svarbus ir diafragmos parametras. Fotografijoje šis terminas reiškia, kiek plačiai ar siaurai atvertas kameros objektyvas ir kiek tokiu būdu į jį patenka šviesos. Tas leidžia kontroliuoti kadro ryškumą ir fokusą.

Asmeninio archyvo nuotr./Urtė Eidžiūnaitė
Asmeninio archyvo nuotr./Urtė Eidžiūnaitė

„Anksčiau šią funkciją turėjo tik profesionalams skirti fotoaparatai, o šiandien – kiekvieno mūsų kišenėje esantis išmanusis. Fotografuojant rankiniu arba portretiniu režimu, diafragmą (angl. aperture) galima atverti arba priverti – tokiu būdu keičiasi ir nuotraukos šviesumas. Kai ji atverta – kadras šviesesnis, kai užverta – tamsesnis. Kartu nuo to priklauso ir kameros fokusas – su atverta diafragma fonas už objekto išliejamas labiau, su priverta – mažiau. Taip galima kontroliuoti tašką, į kurį krypsta žiūrovo dėmesys“, – sako U.Eidžiūnaitė.

Tiesa, skirtinguose telefonuose diafragmos atvėrimo diapazonas skiriasi. Dažniausiai jo reikšmė svyruoja tarp 2,8 ir 14, bet šiandien išmaniuosiuose telefonuose ji gali būti ir platesnė. Pavyzdžiui, „Huawei P40 Pro“ diafragma gali atsiverti iki 1,8.

Išlaikymas – vienas iš trijų esminių parametrų

Dar vienas ypač svarbus fotografavimo parametras yra išlaikymas (angl. shutter speed). Tai reiškia, kiek ilgai kameros objektyvas fotografuojant būna atviras šviesai – praktikoje tai iš esmės nurodo, kokiu greičiu ir kiek ilgai daromas kadras.

„Kasdienėje fotografijoje dažniausiai su išlaikymu susiduriame fotografuodami tamsiose erdvėse. Tada išlaikymas padidėja, nes objektyvui reikia daugiau šviesos, tad jis atviras ilgesnį laiką ir nuotrauką padaryti užtrunka ilgiau. Taip pat labai svarbus tampa kameros stabilumas – jei ji judinama, kadras bus išplaukęs ir neryškus. Todėl geriausia telefoną padėti ant stovelio, ar kur nors atremti, mat jį rankose stabiliai išlaikyti ilgą laiką gali būti sudėtinga“, – sako U.Eidžiūnaitė.

123RF.com nuotr./Telefonas smėlyje
123RF.com nuotr./Telefonas smėlyje

Šį parametrą galima pasitelkti ir kūrybiškiems kadrams išgauti. Išlaikymą galima valdyti ir rankiniu būdu, tad jį padidinus ir kamerą laikant stabiliai galima, pavyzdžiui, ore šviesa išraižyti raides, ar nufotografuoti išblukusias automobilių šviesas kelyje.

Ekspertė prideda, kad ISO, diafragma ir išlaikymas sudaro tris svarbiausius fotografijos parametrus, kuriuos išmokus valdyti vasaros kadrų kokybės kartelę galima iškelti į visai kitą lygį.

Papildomas pagalbininkas – HDR

Papildomai nuotraukai ryškumo gali suteikti HDR (angl. High Dynamic Range) funkcija. Aktyvavus ją, galima išgauti daugiau ryškių detalių, sodresnių spalvų.

„Kalbant paprastai, su šia funkcija daromos nuotraukos sukaupia daugiau informacijos apie vaizdą ir todėl gali išgauti ryškesnes spalvas – sodresnę juodą, daugiau pilkos ir šešėlių atspalvių, ryškias žalią ir mėlyną. Tokiu būdu nuotrauką daug paprasčiau redaguoti, o tik padarius ją, detalės iš karto atrodo gerokai ryškesnės“, – sako U.Eidžiūnaitė.

Ekspertė prideda, kad naudojant šią funkciją nuotraukos tampa „sunkesnės“ – užima daugiau išmaniojo telefono vietos, nes tiesiog kaupia daugiau informacijos. Todėl ir tokią nuotrauką padaryti užtrunka daugiau laiko, tad fotografuojant su HDR funkcija U. Eidžiūnaitė primena ilgiau ranką išlaikyti stabilią ir nejudinti fotoaparato lygiai kaip ir naudojant ilgesnį išlaikymą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų