„TikTok“ prisipažino: programėlė šnipinėjo žurnalistus siekiant išsiaiškinti jų informacijos šaltinius

Bendrovė „TikTok“ prisipažino, kad naudojo savo programėlę žurnalistams šnipinėti, bandydama susekti žurnalistų šaltinius, teigiama vidiniame elektroniniame laiške, praneša „The Guardian“.
„Tik Tok“ programėlė
„Tik Tok“ programėlė / 123RF.com nuotr.

Duomenimis naudojosi „TikTok“ patronuojančiosios bendrovės Kinijoje „ByteDance“ darbuotojai, kurie juos naudojo reporterių fiziniam judėjimui sekti. Bendrovės vyriausiasis vidaus auditorius Chrisas Lepitakas, vadovavęs operacijoje dalyvavusiai komandai, buvo atleistas, o Kinijoje dirbęs vadovas Song Ye atsistatydino.

Jie tikrino „TikTok“ programėle besinaudojančių žurnalistų IP adresus, siekdami sužinoti, ar jie buvo toje pačioje vietoje kaip ir darbuotojai, įtariami konfidencialios informacijos nutekinimu.

Pastangos, kurių taikinys, be kitų žurnalistų, buvo buvusi „BuzzFeed“ reporterė Emily Baker-White ir „Financial Times“ reporterė Cristina Criddle, buvo nesėkmingos. Tačiau, kaip teigiama „ByteDance“ generalinio patarėjo Ericho Anderseno elektroniniame laiške, mažiausiai keturi darbuotojai, dirbantys JAV ir Kinijoje, netinkamai naudojosi duomenimis. Visi keturi buvo atleisti.

Bendrovės pareigūnai teigė, kad imasi papildomų priemonių naudotojų duomenims apsaugoti.

Iš pradžių, kai „New York Times“ buvo pranešta apie kaltinimus, „ByteDance“ ir „TikTok“ juos kategoriškai paneigė. Bendrovė teigė, kad „negalėjo stebėti JAV naudotojų taip, kaip teigiama straipsnyje“, ir pridūrė, kad „TikTok“ niekada nebuvo naudojama „nusitaikyti“ į „JAV vyriausybės narius, aktyvistus, visuomenės veikėjus ar žurnalistus“. Dabar pripažįstama, kad šie teiginiai yra klaidingi.

Tai gali padidinti spaudimą, kurį „TikTok“ patiria Vašingtone iš įstatymų leidėjų ir Joe Bideno administracijos dėl susirūpinimo JAV naudotojų duomenų saugumu.

Šią savaitę Kongresas ketina priimti teisės aktą, kuriuo valstybės tarnautojams bus uždrausta parsisiųsti ar naudoti „TikTok“ savo valstybei priklausančiuose įrenginiuose, o daugiau nei tuzinas gubernatorių uždraudė valstybės tarnautojams naudoti „TikTok“ valstybei priklausančiuose įrenginiuose.

Laikraštis „The Financial Times“ savo pareiškime teigė, kad „žurnalistų šnipinėjimas, kišimasis į jų darbą ar jų šaltinių bauginimas yra visiškai nepriimtinas. Prieš nuspręsdami dėl savo oficialaus atsako, šią istoriją ištirsime išsamiau“.

„BuzzFeed News“ atstovė spaudai Lizzie Grams sakė, kad bendrovė yra labai sunerimusi dėl šio pranešimo, sakydama, kad jis rodo „akivaizdų žurnalistų ir “TikTok„ naudotojų privatumo ir teisių nepaisymą“.

Ketvirtadienį „Forbes“ pranešė, kad „ByteDance“ sekė kelis „Forbes“ žurnalistus, įskaitant kai kuriuos anksčiau dirbusius „BuzzFeed“, „vykdydama slaptą sekimo kampaniją“, kuria buvo siekiama išsiaiškinti informacijos nutekėjimo šaltinį. „Forbes“ turinio vadovas Randallas Lane'as pavadino tai „tiesioginiu išpuoliu prieš laisvos spaudos idėją ir jos lemiamą vaidmenį veikiančioje demokratijoje“.

123RF.com nuotr./„TikTok“
123RF.com nuotr./„TikTok“

„TikTok“ vykdomasis direktorius Shou Zi Chew sakė, kad bendrovė „toliau tobulins protokolus, kurie jau buvo gerokai patobulinti ir sugriežtinti po to, kai įvyko ši iniciatyva“.

S.Chew sakė, kad pastaruosius 15 mėnesių bendrovė dirbo kurdama „TikTok“ JAV duomenų saugumo skyrių, kad užtikrintų, jog saugomi JAV naudotojų duomenys liktų Jungtinėse Valstijose.

Bendrovė „ByteDance“ taip pat pranešė, kad pertvarko vidaus audito ir rizikos kontrolės skyrių, o pasaulinė tyrimų funkcija bus padalinta ir pertvarkyta.

Užsienio investicijų JAV komitetas, nacionalinio saugumo institucija, kelis mėnesius siekė sudaryti nacionalinio saugumo susitarimą su „ByteDance“, kad būtų apsaugoti daugiau kaip 100 mln. amerikiečių „TikTok“ naudotojų duomenys, tačiau panašu, kad iki metų pabaigos susitarimas nebus pasiektas.

Respublikonų senatorius Marco Rubio apie incidentą sakė, kad „ByteDance“ desperatiškai stengiasi nuslopinti didėjantį abiejų partijų susirūpinimą dėl to, kaip kompanija leidžia Kinijos komunistų partijai naudotis Amerikos piliečių duomenimis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų