TKS vadas italas Luca Parmitano atliko kepėjo vaidmenį, gaminti sausainius su šokolado gabalėliais jam padėjo NASA astronautė Christina Koch.
Žemėje tokie sausainiai paprastai iškepa per 15–20 minučių, tačiau astronautai išsiaiškino, kad orkaitėje kosmose jiems reikia mažiausiai dviejų valandų. Pirmoji ir antroji sausainukų partijos buvo kepamos atitinkamai 25 ir 75 minutes, tačiau iki galo neiškepė.
Geriausiai iškepė sausainukai, orkaitėje išbuvę 120 ir 130 minučių.
„Šiemet Kalėdų seneliui paruošėme kosminių sausainių ir pieno“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Ch.Koch.
Orkaitės, kuri tinkama naudojimui nesvarumo sąlygomis, prototipą sukūrė ir pagamino bendrovės „Nanoracks“ ir „Zero G Kitchen“. Tešlą sausainiukams parūpino viešbučių tinklas „Double Tree by Hilton“.
„Vos @astro_luca atidarė orkaitės dureles, visa TKS pakvipo sausainiais! Visai kaip namie!“, – parašė „Nanoracks“ socialiniame tinkle.
„Gavome pirminius TKS įgulos atsiliepimus apie vaizdą ir kvapą ir dabar su džiaugsmu galėsime pradėti analizuoti kepimo rezultatus, taip pat išsiaiškinti, kodėl kepimo lakas ir temperatūra kosmose ir Žemėje yra skirtingi“, – sakė produktus kosmosui kuriančios įmonės „Nanorack“ vadybininkė Mary Murphy.
Nors astronautai sako, kad kepinys gavosi panašus į sausainukus ir kvepėjo kaip jie, tačiau niekas jų neragavo.
Erdvėlaivis „SpaceX Dragon“ sausio 7 dieną atgabeno tris iš šių kepinių į Žemę, kur juos ištirs maisto produktų specialistai ir nustatys, ar jie yra tinkami valgyti.
„Šiuo metu Tarptautinėje kosminėje stotyje galimybės pasigaminti maisto mūsų įprastu būdu yra tikrai ribotos“, – bendrovės „Hilton“ paskelbtame vaizdo įraše sakė bendrovės „Zero G Kitchen“ įkūrėjas Ianas Fichtenbaumas.
„Dabar kai, kai kosminių skrydžių trukmė darosi ilgesnė, norisi padaryti buvimą kosmose patogesniu“, – sakė bendrovės bendraįkūrėja Jordana Fichtenbaum.