„Dauguma mūsų stengiasi sumažinti energijos suvartojimą bei naudoti mažiau aplinkai taršių produktų. Kita vertus, tai tikrai nėra paprasta. Laimei, čia padeda ir išmaniosios technologijos – jas išnaudojant, galite paprasčiau stebėti savo įpročius, taupyti elektros energiją ar net prisidėti prie medžių sodinimo visame pasaulyje“, – teigia Audrius Granickas, „Huawei Mobile Services“ verslo vystymo ir operacijų vadovas Lietuvoje.
Ekspertas dalinasi 5 patarimais, kaip, pasitelkiant išmaniąsias technologijas, palaikyti aplinkai draugiškesnį gyvenimo būdą:
Taupyti energiją
Būsto šildymas žiemą ir vėsinimas vasarą reikalauja didelių energijos bei finansinių išteklių. Maža to, didelė tinkamai namų temperatūrai sukuriamos energijos dalis yra iššvaistoma, o tai tampa dar viena aplinkosaugos problemų priežastimi.
„Vienas moderniausių būdų sumažinti energijos švaistymą yra išmaniojo termostato naudojimas. Toks prietaisas atsižvelgia į individualius energijos suvartojimo poreikius, lauko temperatūros pokyčius ir užtikrina energijos suvartojimo optimizavimą išmaniausiu būdu. Be to, prisidėti prie tvarių pokyčių padeda ir mobiliosios aplikacijos. Pavyzdžiui, su „EnergyCALC“ programėle galite sumaniai vesti savo komunalinių mokesčių mokėjimų istoriją ir stebėti, kiek energijos sunaudoja vienas ar kitas buitinės technikos prietaisas“, – teigia A.Granickas.
Puoselėti augaliją
Šiuolaikinės technologinės priemonės leidžia rūpintis aplinkos gerove net neišeinant iš namų – tam užtenka atsisiųsti išmaniąją programėlę.
„Ne visi žino, bet prisidėti prie miškų sodinimo visame pasaulyje galime vos kelis kartus perbraukę išmaniojo telefono ekraną. „Ecosia“ – tai ekologiška tradicinių interneto naršyklių alternatyva, skirta miškų ekosistemos plėtrai. Programėlės kūrėjai net 80 proc. visų iš paieškos gaunamų pajamų skiria miškams auginti. Skaičiuojama, kad vidutiniškai medžiui pasodinti reikia maždaug 45 paieškų, o žiūrint bendrai, ši iniciatyva gali pasigirti jau daugiau kaip 142 mln. pasodintų medžių visame pasaulyje“, – sako A.Granickas.
Saugoti išteklius
Vienas iš kertinių technologijų privalumų – tai galimybė sumažinti popieriaus naudojimą, o tuo pačiu ir CO2 kiekį bei išsaugoti daugiau miškų.
„Išmaniosios technologijos suteikia mums galimybę naudoti gerokai mažiau popieriaus. Skaityti knygas jau kuris laikas galime naudojant patogius, papildomos ir vietos neužimančius prietaisus: išmaniuosius telefonus, planšetinius kompiuterius, el. skaitykles. Popieriaus eikvojimą mažina ir užrašinės funkciją atliekanti „Raloco Notes“ programėlė ar piešimui bei eskizų kūrimui tinkanti „MediBang“ aplikacija. O svarbiausia, kad šios programėlės yra ne tik tvarios popieriaus alternatyvos, bet leidžia visus turimus dokumentus pasiekti tiesiog akimirksniu“, – teigia A.Granickas.
Ugdyti tvarius įpročius
Nors visiškai atsisakyti plastiko gali būti sudėtinga, tačiau šių tikslų pasiekti galite ir nedarant radikalių pokyčių.
„Vartojimo rodiklių stebėjimas ir domėjimasis žaliomis alternatyvomis reikalauja laiko ir pastangų. Laimei, yra ne viena išmanioji programėlė, vartotojams suteikianti praktikoje praversiančius įrankius ar naudingą informaciją. Tokia yra ir „Huawei AppGallery“ pasiekiama „Greenly“ aplikacija, kuri pagal kiekvieno iš mūsų individualų gyvenimo būdą įvertina daromą poveikį aplinkai ir siūlo realius patarimus bei gudrybes, kaip kiekvieną dieną gyventi tvariau. Be to, ji stebi kaip sekasi vykdyti įsipareigojimus mažinant plastiko suvartojimą bei praneša apie progresą“, – pažymi A.Granickas.
Tausoti daiktus
Svarbi tvaraus gyvenimo taisyklė – tai turimų daiktų tausojimas. Net ir sugedusius daiktus ar padėvėtus drabužius įmanoma kūrybiškai panaudoti antrą kartą, suteikiant jiems naują funkciją.
„Pertekliniai gaminamų daiktų kiekiai yra dar vienas rūpestis mūsų planetai, todėl turėtume pasistengti kuo labiau sumažinti gamtai daroma žalą. Pavyzdžiui, vietoje papildomo apsipirkimo greitosios mados parduotuvėje galite išbandyti apsipirkimą ir mažai dėvėtų prekių parduotuvėje. Apsipirkti saugiai bei lengvai galite ir internetinėje erdvėje – tereikia atsisiųsti „Vestiaire Collective“ programėlę, kuri padės įsigyti kokybiškų bei stilingų drabužių ar interjero detalių be jokios papildomos naštos gamtai“, – pataria A. Granickas.