„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ukraina gaus ginklą, draudžiamą daugiau kaip 150 šalių: kuo jis svarbus?

JAV išsiųs Ukrainai priešpėstines sausumos minas – tai antrasis svarbus politikos pokytis, kurį per kelias dienas padarė baigianti darbą Joe Bideno administracija, nors dar neaišku, kiek jos pakeis Maskvos pažangą, rašo „Newsweek“.
Ukrainos kariai
Ukrainos kariai / Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas/ „Telegram“

J.Bidenas, kuris paskutinį kartą stengiasi aprūpinti Ukrainą per paskutinius du savo kadencijos mėnesius, uždegė žalią šviesą priešpėstinių minų tiekimui Kijevui, „ Newsweek“ sakė JAV gynybos pareigūnas. Šios minos po iš anksto nustatyto laiko taps neaktyvios, sakė pareigūnas. Ukraina įsipareigojo nenaudoti minų tankiai apgyvendintose civilinėse teritorijose, pridūrė pareigūnas.

JAV pareigūnai laikraščiui „The Washington Post“, kuris pirmasis pranešė apie patvirtinimą, sakė, kad Pentagono vertinimu, minos gali būti vienas iš veiksmingiausių būdų sulėtinti Rusijos atakas, dėl kurių per metus buvo pasiekta laimėjimų mūšio lauke Ukrainos rytuose. Sausumos minos gali būti veiksmingos karinės priemonės, tačiau žmogaus teisių grupės jas vertina prieštaringai, nes jos ilgą laiką gali kelti pavojų civiliams gyventojams. Jas draudžia daugiau kaip 150 šalių, tačiau tarp jų nėra Rusijos ir JAV.

Pastaroji jau aprūpino Ukrainą minomis, skirtomis šarvuotoms transporto priemonėms ir tankams naikinti. Žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ duomenimis, Rusija Ukrainoje panaudojo daugiau nei dešimtį priešpėstinių minų rūšių.

Humanitarinė nevyriausybinė organizacija „HALO Trust“, užsiimanti sausumos minų nukenksminimu, pareiškime, kuriuo pasidalijo su „Newsweek“, teigė, kad galimybė, jog Rytų Europoje gali būti daugiau priešpėstinių sausumos minų, yra „aiškus ir realus pavojus“, ir pridūrė, kad „apgailestauja, jog karo eiga reikalauja tokių gynybinių priemonių“.

Organizacija apskaičiavo, kad Ukrainoje nuo 2022 m. vasario buvo padėta daugiau kaip 2 mln. sausumos minų ir pridūrė, kad po JAV vyriausybės sprendimo tęs savo darbą šalinant minas šalyje.

2022 m. birželį, netrukus po to, kai Ukrainoje prasidėjo plataus masto karas, J.Bideno administracija pareiškė, kad „įsipareigoja apriboti priešpėstinių minų naudojimą“.

J. Bidenas manė, kad jos „daro neproporcingą poveikį civiliams gyventojams, įskaitant vaikus, dar ilgai po to, kai kovos veiksmai baigiasi“.

Administracija įsipareigojo neeksportuoti ir neperduoti priešpėstinių sausumos minų, „išskyrus atvejus, kai tai būtina veiklai, susijusiai su minų aptikimu ar šalinimu, ir sunaikinimo tikslais“. Ji taip pat įsipareigojo sunaikinti visas savo priešpėstinių sausumos minų atsargas, išskyrus tas, kurios reikalingos Pietų Korėjai.

„Ukraina prisijungė prie JAV sąjungininkės Pietų Korėjos kaip viena iš dviejų šalių, turinčių leidimą naudoti amerikietiškas priešpėstines minas“, – trečiadienį pareiškė Ukrainos SPRAVDI centras, kurį Kijevo vyriausybė įsteigė kovai su dezinformacija.

Maskva 2024 m. pamažu, bet stabiliai žengė pirmyn Rytų Ukrainoje, daugiausia atakuodama Donecko regioną, o gegužę pradėdama puolimą į šiaurės rytinę Charkivo sritį. Vasario mėnesį Kremlius užėmė buvusią Ukrainos tvirtovę Avdijivką ir persikėlė į Časiv Jarą ir Torecką – nors Rusija šių Donecko gyvenviečių pilnai nekontroliuoja. Rusai artėja prie Pokrovsko, Ukrainos strateginio centro netoli Donecko vakarinės sienos su Dniepropetrovsko sritimi.

Rusijos gynybos ministerija trečiadienį pranešė, kad jos rusai užėmė Iljinkos kaimą į pietryčius nuo Pokrovsko.

„Rusija bangomis puola Ukrainos linijas rytuose, nepaisydama patiriamų nuostolių, – sakė vienas pareigūnas laikraščiui „The Post“. – Taigi akivaizdu, kad ukrainiečiai patiria nuostolių, o daugiau miestų ir miestelių rizikuoja būti užimti. Šios minos buvo pagamintos specialiai kovai būtent su tuo.“

„Tai nėra žaidimą keičiantis ginklas“, – „Newsweek“ sakė Ivanas Stupakas, anksčiau dirbęs Ukrainos saugumo tarnyboje (SBU). Ukrainai reikėtų kelių tūkstančių prieštankinių minų, kurios būtų paskleistos po šimtus kilometrų besitęsiančią fronto liniją, kad sprogmenys turėtų įtakos, sakė I.Stupakas.

Kiti nusiteikę optimistiškiau. Buvęs Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovas, šiuo metu Londone įsikūrusios bendrovės „Prevail“ technologijų vadovas Andrijus Ziuzas leidiniui sakė, kad minos „neabejotinai bus didelė pagalba“ Ukrainos kariuomenei. Ypač dėl to, kad privers Rusiją gerai pagalvoti, kaip ji naudoja savo šturmo grupes pagrindinėse gyvenvietėse prie fronto linijos.

Minos gali būti „labai veiksmingos“ ir greičiausiai sulėtins Rusijos operacijas, pridūrė A.Ziuzas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs