„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ukraina smūgiams į taikinius Rusijoje pradėjo naudoti amerikiečių raketas: įspėjo dėl dviejų netikėtumų

Praėjus dienai po to, kai leidinys „The New York Times“ paskelbė žinią, kad JAV prezidentas Joe Bidenas leido Ukrainai naudoti amerikiečių gamybos raketas prieš taikinius Rusijoje, Ukrainos kariuomenė paleido aštuonias 3700 kg sveriančias tikslaus valdymo raketas į didelį Rusijos amunicijos sandėlį Briansko srityje, apie 100 km nuo Rusijos ir Ukrainos sienos, skelbia „Forbes“.
Gaisras Briansko raketų arsenale
Gaisras Briansko raketų arsenale / Kadras iš vaizdo įrašo

Rusijos užsienio reikalų ministerija teigė, kad vietos priešlėktuvinė gynyba numušė penkias iš šių GPS valdomų raketų, kurių kiekvienoje yra beveik 1 000 granatos dydžio sprogmenų. Tačiau antradienio rytą internete išplatintame Briansko arsenalo vaizdo įraše matyti siautėjantis gaisras – tai įrodo, kad sprogmenų lietus padarė didelės žalos.

Dabar, kai leista šaudyti geriausiais amerikiečių gamybos šaudmenimis į taikinius Rusijos teritorijoje, „Ukraina gali padaryti daug daugiau žalos“, – teigia Ukrainos analitikų grupės „Frontelligence Insight“ įkūrėjas Tatarigami. Tačiau yra nemažai apribojimų.

Pirma, Baltieji rūmai, kaip pranešama, leidžia smūgius tik Kursko srityje ir jos apylinkėse Rusijos vakaruose, kur maždaug 20 000 ukrainiečių pajėgos gina 250 kvadratinių mylių teritoriją nuo Rusijos vadovaujamo korpuso, kuriame yra daugiau kaip 50 000 Rusijos ir Šiaurės Korėjos kareivių. Antradienio ATACMS taikinys – 67-osios pagrindinės raketų ir artilerijos valdybos arsenalas – yra į vakarus nuo Kursko.

Antra, Ukrainos ginkluotėje tikriausiai neliko daug 300 km veikimo nuotolio ATACMS. Gali būti, kad buvo tik dvi 1990-ųjų metų senumo raketų siuntos: viena – 2023 m. pabaigoje, kita – šių metų kovo mėnesį. Kartu sudėjus abi siuntas Ukraina galėjo būti mažiau nei 50 ATACMS.

Per praėjusius metus Ukrainos kariuomenė atliko mažiausiai aštuonis ATACMS reidus. Daugumoje reidų dalyvavo daugiau nei viena raketa.

Gali būti, kad tos pirmosios dvi ATACMS siuntos baigėsi. J.Bideno administracija vis dar turi įgaliojimus perduoti Ukrainai milijardų dolerių vertės perteklinės amerikiečių ginkluotės ir yra pažadėjusi šiuos įgaliojimus išnaudoti iki sausio pabaigoje išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo, kuris pasisakė prieš tolesnę pagalbą Ukrainai, atėjimo į valdžią.

Šie milijardai dolerių galėtų padengti daugybės ATACMS, kurių kiekvieno kaina gamybos metu siekė apie 1 mln. dolerių, papildymo išlaidas. Tačiau JAV kariuomenė nori išlaikyti savo ATACMS atsargas, kurių šiuo metu yra šimtai, kol bus plačiai prieinamos naujosios tikslaus smūgio raketos, pažangių technologijų ATACMS pakaitalas. Dar 2021 m. kariuomenė atsitiktine tvarka išbandė kai kurias seniausias savo ATACMS, pagamintas dešimtojo dešimtmečio pradžioje, kad įsitikintų, jog jų raketiniai varikliai ir kiti komponentai vis dar veikia.

„Scanpix“/AP nuotr./Raketų ATACMS sistema
„Scanpix“/AP nuotr./Raketų ATACMS sistema

Atsižvelgdamas į tai, kas pasiūla menka, Kyjivas galėtų pataupyti savo ATACMS vertingiausiems taikiniams, kurių sunaikinimas gali turėti akumuliuojantį poveikį Rusijos pajėgumams. „Koncentruotas tolimojo nuotolio ginklų naudojimas gali padaryti neproporcingą žalą pasirinktiems taikiniams, taip atverdamas išnaudotinų galimybių Rusijos gynyboje“, – aiškino Londono karališkojo Jungtinių tarnybų instituto analitikas Jackas Watlingas.

To amunicijos arsenalo Brianske bombardavimas tikriausiai yra geras efektyvaus ATACMS smūgio pavyzdys. Sudeginus arsenalą, būtų galima pristabdyti šaudmenų tiekimą Rusijos ir Šiaurės Korėjos kareiviams Kurske – ir sukurti ugnies galios spragą tame sektoriuje. „Kyla klausimas, ar Ukrainos kariuomenė sugebės išnaudoti susidariusią spragą“, – rašė J.Watlingas.

Dabar, kai Ukrainai leista plačiau šaudyti raketomis, nesitikėkite tikro ATACMS griausmo. Tačiau artimiausiomis savaitėmis tikėkitės raketų atakų prieš svarbiausius taikinius, pavyzdžiui, tiekimo sandėlius ir oro bazes Kurske ir jo apylinkėse.

Iki sausio pabaigos galimi ar net tikėtini du dalykai. Ukrainai gali baigtis ATACMS, o naujoji D.Trumpo administracija gali sumažinti ar net nutraukti JAV pagalbą Ukrainai ir kartu atšaukti leidimą ukrainiečiams naudoti amerikiečių gamybos ginkluotę prieš taikinius Rusijoje.

Tai nereiškia, kad baigsis Ukrainos giluminiai smūgiai. Kyjivas kuria savo smogiamąją amuniciją, įskaitant sparnuotąsias ir balistines raketas bei bepiločius orlaivius, ir gali ją dislokuoti neprašydamas leidimo. „Naudosime jas visas“, – sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Tačiau ATACMS yra unikaliai veiksmingos, nors jų ir nedaug. Ukraina turėtų džiaugtis trumpu ir labai destruktyviu ATACMS sezonu, kol visos raketos išnyks, pasikeis karo politika ir Ukrainos pajėgos turės labiau pasikliauti vietoje pagaminta amunicija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs