Ukrainiečiai susprogdino vieną iš savo amerikiečių tankų „M-1 Abrams“: štai kodėl

Kodėl Ukrainos specialiosios pajėgos susprogdino vieną iš nedaugelio jai likusių JAV pagamintų tankų „M1 Abrams“? Gali būti, kad tokiu būdu jos siekė, kad tankas nepatektų į Rusijos rankas, rašo „Forbes“.
Ukrainiečiai susprogdino vieną iš savo amerikiečių tankų „M-1 Abrams“.
Ukrainiečiai susprogdino vieną iš savo amerikiečių tankų „M-1 Abrams“. / Stop kadras

Sausio 5 d. galingos Rusijos pajėgos su maždaug 50 šarvuočių – kaip pranešama, sudarytos iš 155-osios ir 810-osios jūrų pėstininkų brigadų bei 106-osios oro desanto divizijos – atakavo Ukrainos linijas vakariniame 650 kvadratinių km ploto Ukrainos pajėgų ruože, rugpjūtį atskirtame nuo vakarinės Rusijos Kursko srities.

Rusijos puolimas galėjo būti bandymas sužlugdyti tuo pat metu vykstantį Ukrainos puolimą, kuris prasidėjo vos už kelių kilometrų į rytus maždaug tuo pačiu metu.

Kad ir koks būtų buvęs motyvas, Rusijos puolimas baigėsi katastrofa. Ukrainos 47-oji mechanizuotoji brigada pranešė, kad žuvo 45 rusai ir 53 buvo sužeisti, iš viso rusai patyrė „beveik kuopos nuostolių“.

Naikinant rusų šturmo koloną, Ukrainos specialiųjų pajėgų bepiločių komanda taip pat pataikė į vieną iš 47-osios mechanizuotosios brigados „M1 Abrams“. Socialiniuose tinkluose išplatintame dronų smūgių vaizdo montaže aiškiai matyti, kaip FVP (angl. first person view) dronas rėžiasi į nejudantį „Abrams“, vienišai stovintį ant snieguoto kelio Kurske.

2023 m. JAV Ukrainai padovanojo 31 69 tonas sveriantį keturvietį tanką „M1 Abrams“. Per pusantrų metų įtemptų kovų 47-oji mechanizuotoji brigada – vienintelė „Abrams“ naudotoja Ukrainoje – prarado mažiausiai devynis, o gal net 17 tankų.

Tikslus prarastų „M1 Abrams“ skaičius priklauso nuo to, ar Ukrainos inžinieriai galės atkurti imobilizuotus tankus, t. y. tuos, kurie dėl minų, bepiločių ar raketų poveikio tapo netinkami naudoti, bet nebuvo visiškai sunaikinti.

Kai apgadinto tanko neįmanoma nuvilkti (paprastai todėl, kad bandyti tai padaryti per daug pavojinga), ukrainiečiai dažnai smogia į tanką, kad neleistų rusams jo perimti sveiko. Taip, matyt, ir nutiko sausio 5 d. per nepavykusį rusų puolimą. Gali būti, kad 47-oji mechanizuotoji brigada sausio 5 d. kovų metu paliko vieną iš keliolikos likusių aktyvių „M1 Abrams“.

Taip pat gali būti, kad tankas nukentėjo ir įstrigo ankstesniame mūšyje prie Kursko, bet buvo per daug veikiamas rusų ugnies, kad inžinieriai galėtų jį ištraukti.

Yra „M-1 Abrams“, kurį 47-oji mechanizuotoji brigada paliko maždaug gruodžio 11 d., nuotrauka. Atrodo, kad joje matomas kraštovaizdis sutampa su kraštovaizdžiu, užfiksuotu dronu akimirką prieš jam pataikant į „M-1 Abrams“ sausio 5 d.

Gali būti, kad ukrainiečių dronų operatoriai galiausiai nusprendė, kad atėjo laikas susprogdinti apleistą ukrainiečių tanką, kuris ten stovėjo beveik mėnesį.

Ukrainai dar vieno „M-1 Abrams“ praradimas nėra toks kritinis, koks jis galėjo būti vos prieš kelis mėnesius. Nepaisant to, kad Jungtinės Valstijos atsisakė dovanoti papildomų „Abrams“ (nors jų turi sandėliuose tūkstančius) – Australija pasiūlė tapti pagrindiniu būsimu „M-1 Abrams“ šaltiniu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai