Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Užfiksuotas pirmasis gyvūnų rūšies susitraukimo atvejis, jis siejamas su globaliniu atšilimu

Senųjų laikų mitologijoje driežai visiškai nebijojo ugnies. O tikrajame pasaulyje net ir menkiausi klimato pokyčiai veikia driežus ir kelia rimtas grėsmes jų išlikimui. Mokslininkai užfiksavo, kad plaučių neturintys driežai jau kuris laikas traukiasi ir šį reiškinį sieja su padidėjusia temperatūra, skelbia sciencemag.org.
Dėmėtųjų agamų jaunikliai iš arčiau
Driežai / Lietuvos zoologijos sodo nuotr.

Manoma, kad driežai Apalačių kalnuose Tenesio valstijoje, Šiaurės Karolinoje ir Virdžinijoje (JAV) susitraukė dėl jų gyvenvietėse kylančių temperatūrų

Tai yra pirmasis įrodymas, kad klimato pokyčiai gali turėti įtakos gyvūnų kūno dydžiui. Anksčiau mokslininkai tik spėliojo apie tokią galimybę.

Didžiausi pokyčiai užfiksuoti tų driežų rūšių, kurių gyvenvietėse labiausiai pakito klimatas. Vidutiniškai viena driežų karta susitraukdavo 1 procentu.

Per pastarąjį dešimtmetį mokslininkai užfiksavo keletą varliagyvių populiacijos sumažėjimo atvejų, tarp jų ir driežų. Tačiau sumažėjimo padarinius buvo sunku užfiksuoti: kai kurios rūšys sumažėjo dėl ligų, kitos – dėl invazinių rūšių ar prarastų gyvenviečių.

Merilando universiteto biologė Karen Lips norėjo nustatyti, kokia buvo plaučių neturinčių Plethodontidae rūšies driežų populiacijos sumažėjimo priežastis. Apalačiai yra daugelio Žemėje esančių driežų rūšių namai. Plethodontidae yra gausiausia driežų rūšis, o šios rūšies driežai kvėpuoja per odą, nes neturi plaučių.

Driežai vaidina labai svarbų vaidmenį kalnų ekosistemoje, nes naikina vabzdžius, kurie yra per smukūs daugeliui stuburinių.

Mokslininkė tyrė 9 tūkst. driežų iš daugybės įvairių Plethodontidae driežų rūšių. Nors jie neatrado ligų požymių, K.Lips komanda nustatė kitą įdomų dalyką – driežai sumažėjo. Po 1980 m. tyrinėti driežai buvo 8 proc. mažesni nei ankstesniais dešimtmečiais.

Didžiausi pokyčiai užfiksuoti tų driežų rūšių, kurių gyvenvietėse labiausiai pakito klimatas. Vidutiniškai viena driežų karta susitraukdavo 1 procentu.

Beplaučiai driežai yra labai jautrūs aplinkos pokyčiams dėl savo kvėpavimo būdo. Kai temperatūra pakyla, jų medžiagų apykaita gerokai pagreitėja. Tyrimai rodo, kad per 50 metų padidėjusi temperatūra tam tikrose Apalačių kalnų vietose galėjo driežų medžiagų apykaitą pagreitinti 7 procentais.

Mokslininkų komanda kol kas nepatvirtino, dėl ko įvyko tokie driežų kūno formų pokyčiai, tačiau manoma, kad tai nulėmė pakitęs metabolizmas.

„Jeigu bent šiek tiek atšyla, gyvūnai degina kalorijas kur kas greičiau“, – sako K.Lips. Jei gyvūnas neturi galimybės gauti papildomų kalorijų arba skirti laiko maistui rinkti, driežai ilgainiui tampa mažesni. Dėl to jie deda mažiau kiaušinėlių ir tampa lengviau pasiekiami plėšrūnams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?