Pasak įgulos narės Deimantės Jarmalavičiūtės, kuri jachtoje šalia kitų pareigų atsakinga ir už tai, kad įrangos filtrai būtų pakeisti laiku ir tvarumo misija būtų vykdoma be trikdžių, teigia, kad šiuo metu įgula jau turi surinkusi 8 skirtingus pavyzdžius bei labai tikisi, kad mokslininkų tyrimai bei analizė padės nustatyti Baltijos jūros užterštumo lygį.
„Ši „The Ocean Pack“ sistema matuoja ištirpusio anglies dioksido kiekį jūroje, jūros paviršiaus temperatūrą, taip pat – druskingumą. Apačioje dar turime užterštumą mikroplastiku fiksuojančią sistemą. Būtent joje turime keisti filtrus kas 12 valandų. Tuos filtrus dedame į maišelius, užrašome datą ir po to perduosime šią informaciją į laboratoriją, kuri šiuos mėginius tirs. Tikimės, kad pasiekę Lorientą jau turėsime atsakymus iš šių mėginių apie Baltijos jūrą. Šiuo metu turime 4 pavyzdžius iš etapo Klaipėda-Gdynė ir 4 – iš etapo Gdynė-Stokholmas“, – pasakoja buriuotoja.
Pasak „The Ocean Race“ „Ambersail-2“ globalios programos vadovo Regimanto Buožiaus, „Ambersail-2“ sprendimas aktyviais veiksmais įsitraukti į „The Ocean Race“ vykdoma vandenynų tvarumo misiją yra itin svarbus žingsnis Baltijos užterštumo tyrimams. Toks mokslo ir sporto bendradarbiavimas, leidžiantis surinkti vandens pavyzdžių iš įvairiusių Baltijos vietų, yra vykdomas pirmą kartą, tad šie duomenys mokslininkams bus itin vertingi.
„Atidavę surinktus mėginius mokslininkams labai lauksime atsakymų apie tai kiek ir kuo užteršta mūsų Baltijos jūra. Turint tokį atskaitos tašką, bus sukurtos galimybės stebėti ir Baltijos užterštumo būklės pasikeitimus bėgant laikui. Visa „Ambersail-2“ įgula įsitraukė į šį projektą ir labai džiaugiasi bei didžiuojasi, kad greta lenktyniavimo turi galimybę prisidėti ir prie kilnaus tvarumo tikslo“, – teigia R.Buožius.
Iš skirtingų akvatorijų surinkti pavydžiai bus perduoti Kylio GEOMAR Helmholtz vandenyno tyrimų centrui, kuris atliks laboratorinę surinktų pavyzdžių analizę, padėsiančią nustatyti Baltijos jūros užterštumo lygį kiekviename pavyzdyje. Tuo tarpu Utrechto universitetas apdorotus duomenis integruos į šiuo metu vystomus modelius, kurie analizuoja užterštumą skirtingos akvatorijose modelius bei leidžia įvertinti šio užterštumo įtaką jūros ekosistemoms.
Tyrimų rezultatais bus pasidalinta ir su Klaipėdos universiteto mokslininkais siekiant plėsti jų turimą informaciją apie Baltijos jūros užterštumą.