Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vandenyno srovių jėgainė: nemokama elektra kiaurą parą, ištisus metus

Vandenynų srovės supa visus žemynus ir veikia kiaurą parą, 365 dienas per metus. Kodėl jų neišnaudojus kaip alternatyvaus energijos šaltinio? Juk saulės, vėjo, bangų ir kiti energijos šaltiniai yra nepastovūs, o vandenyno srovės cirkuliuoja nuolatos.
Saliamono salos
Saliamono salos / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Bendrovė „Triton Submarines“ planuoja konstruoti vandenyno srovių jėgainę „Aqua Turbine“, kuri elektros energiją gamintų 30–60 metrų gylyje. Tai – 20 metrų skersmens cilindro formos įrenginys, pro kurį pratekantis vanduo (kaip oro srautai vėjo jėgainėse) suktų propelerio mentis, o šios suktų rotorių, kuris generuotų elektros energiją. 5 metrų skersmens kiaurymė įrenginio centre skirta gyvūnams – jei šie patektų į vandenyno srovių jėgainės traukos lauką, per kiaurymę iš jo ištrūktų nesužaloti.

8 km nuo Vakarų Palm Byčo (Florida) pakrantės tekanti Golfo srovė vandenis neša maždaug 5 mazgų (9,25 km/val.) greičiu. Srovė jėgainės mentis per minutę apsuktų aštuonis kartus ir generuotų apie megavatą elektros energijos per metus.

Inžinieriai vandenyno srovių turbiną projektuoja taip, kad ji autonomiškai susirastų intensyviausios tėkmės vietą ir generuotų maksimalų elektros energijos kiekį. Kad jėgainė neskęstų ir plūduriuotų pastoviame gylyje, dalis jos korpuso bus gaminama iš sintaksinės putos – plūdrios ir lengvai formuojamos medžiagos, kuri gerai atlaiko didelį vandenyno slėgį.

Jėgainė su dugnu bus sujungta kabeliu ir reguliuojamo ilgio diržais. Jie pailgės arba sutrumpės pagal jėgainėje sumontuotų vandens srovės, gylio ir generuojamos energijos galios bei kitų jutiklių parodymus.

Pagaminta elektros energija kabeliu bus perduodama į dugne įrengtą elektros paskirstymo dėžę, kuri padidins įtampą, konvertuos iš kintamosios srovės į pastoviąją ir persiųs ją į krante stovinčią elektros skirstymo tinklą.

Planuojama, kad ateityje būtų galima statyti 15–50 vandenyno srovių jėgainių parkus.

Bendrovės tikslas – gaminti 5 mln. JAV dolerių vertės įrenginius, kurie atsipirktų per 10 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug