Vilniečiams pasiekiama unikali pramoga – galimybė patiems įjungti ir valdyti branduolinį reaktorių

Energetikos ir technikos muziejaus lankytojai turės unikalią galimybę pamatyti, aplankyti ir net išbandyti branduolinės elektrinės veikimą. Muziejuje 2025 m. sausio 11 dieną bus atverta tiksli Ignalinos atominės elektrinės (IAE) simuliacinė sistema, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.
Energetikos ir technikos muziejuje atidaryta nauja ekspozicija - Virsmo salė
Energetikos ir technikos muziejuje atidaryta nauja ekspozicija - Virsmo salė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Branduolinis kultūros paveldas – sparčiai populiarėjanti kultūros sritis visoje Europoje. Pasak Energetikos ir technikos muziejaus direktoriaus Mykolo Bistricko, istorikams ir energetikams tampa vis aktualiau išsaugoti informaciją apie branduoliniam kultūros paveldui priklausančių pastatų architektūrą, veikimo principus ir poveikį. Juk atominės elektrinės statyba yra ne tik energetinės nepriklausomybės simbolis, tačiau ir visuomenės socialinės struktūros pokyčių veiksnys, Visagino miesto istorijos pradžia.

„Energetikos ir technikos muziejus turi vertingą patirtį pramonės kultūros paveldo objektų saugojime ir prikėlime antram gyvenimui. Kartu su partneriais iš Lietuvos, Didžiosios Britanijos ir Švedijos vykdant projektą „NuSPACES“ buvo nustatyta, kad stabdant branduolinių objektų eksploataciją, atsiranda rizika prarasti vertingus materialius ir nematerialius pramonės paveldo elementus“, – sakė. M.Bistrickas.

Organizatorių nuotr./Ignalinos atominės elektrinės (IAE) simuliacinė sistema
Organizatorių nuotr./Ignalinos atominės elektrinės (IAE) simuliacinė sistema

Ignalinos atominė elektrinė – vienintelė Baltijos šalyse buvusi branduolinė jėgainė, sukurta siekiant energija aprūpinti visas tris Baltijos šalis. IAE buvo vienas iš inovatyviausių to meto sprendimų. Iki 2029 metų bus nutraukta IAE eksploatacija ir nugriauti visi elektrinės teritorijoje stovintys pastatai. Tad po 50 metų jau bus užaugusi karta, kuri n niekada nebus regėjusi tokių objektų, todėl gyvybiškai svarbu atkurti, išsaugoti šiuos istorinius pramoninius objektus.

Energetikos ir technikos muziejuje jėgas suvienys ne tik muziejaus inžinieriai, „NuSPACES“ mokslininkai, partneriai iš aukščiausio lygio tarptautinės paveldo organizacijos TICCIH, kuri konsultuoja UNESCO, bet ir su dizaineriais bei menininkais.

Muziejaus dirbtuvių kuratorius ir šio projekto idėjos autorius, ir vadovas Andzej Kuldoš pasakoja, kad simuliatorių bus galima valdyti pultu.

„Spaudžiant skirtingus valdymo pulto mygtukus bus galima stebėti kaip IAE paleidžia skirtingus veikimo etapus. Animuota šviesa rodys garų ir vandens tekėjimo kryptis. Dinamiška patirtis leis lankytojui pasinerti į elektrinės veikimo principus, išbandant realų Ignalinos atominės elektrinės veikimo simuliatoriaus scenarijų”, – pastebi A.Kuldoš.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų