„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Virusai gali taikytis ir į mobiliuosius: svarbiausi požymiai, kurie padės juos pastebėti

Privačios mobiliojo ryšio saugos įmonės „Zimperium“ užsakymu parengta atskaita rodo, kad daugiau nei penktadalis mobiliųjų įrenginių visame pasaulyje yra susidūrę su kenkėjiškomis programomis. Mobilieji telefonai atlieka vis daugiau funkcijų, todėl šie prietaisai tapo itin patrauklia priemone kibernetiniams sukčiams.
Išmaniojo telefono kibernetinis saugumas
Išmaniojo telefono kibernetinis saugumas / 123RF.com nuotr.

Į įrenginį patekusi kenkėjiška programinė įranga gali veikti nepastebimai, todėl svarbu žinoti pagrindinius požymius, kurie leidžia ją atpažinti bei laiku imtis saugumo priemonių.

„Šlamšto pranešimuose, kuriuos gauname į savo telefonus trumposiomis žinutėmis arba el. paštu, dažnai būna nuorodų į virusus, kurie yra kenkėjiškos programinės įrangos rūšis. Vartotojams svarbu žinoti apie tai, kaip šie virusai veikia telefonuose ir kokie veiksmai gali padėti nuo jų apsisaugoti“, – pranešime spaudai teigia Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas.

Kaip užkrečiamas telefonas?

Paprastai telefono virusas veikia panašiai, kaip ir kompiuterio: paspaudus ant nepatikimų nuorodų, kenkėjiškas kodas patenka į įrenginį ir jį užkrečia, o toliau plinta automatiškai siųsdamas žinutes ar el. laiškus kitiems kontaktams. Virusas gali apriboti telefono veikimą, perduoti asmeninę informaciją ir leisti įsilaužėliui jus sekti fiksuojant ekrano ir klaviatūros įvestis bei stebėti jūsų geografinę padėtį.

2021 m. Australijoje vos per aštuonias savaites buvo gauta 16 tūkst. pranešimų apie virusą „Flutbot“, kuris „Android“ ir „iPhone“ vartotojams siuntė tekstinius pranešimus su nuorodomis į kenkėjiškas programas. Paspaudus jas, į telefoną atsiunčiamas virusas, kuris sukčiams suteikia prieigą prie vartotojo asmeninės informacijos.

Atkreipkite dėmesį į požymius

Ne visada lengva nustatyti, ar jūsų telefone veikia virusas, tačiau keli svarbiausi požymiai gali pranešti apie pavojų įrenginyje. Pirmiausia, apie kenkėjišką programą signalizuoja prastas telefono veikimas – ilgiau nei įprastai trunkantis programėlių atidarymas arba atsitiktiniai trikdžiai.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar nepadidėjo akumuliatoriaus energijos eikvojimas ir mobiliųjų duomenų vartojimas. Saugumo priemonių reikėtų imtis ir tuomet, jei pastebėjote įrenginyje iššokančius neįprastus langus arba telefono temperatūros padidėjimą.

Įtarus, kad jūsų įrenginys užkrėstas virusu, vertėtų atlikti keletą veiksmų, padėsiančių padidinti telefono saugumą. Pirmiausia, svarbu pašalinti kenkėjišką programą – tam pasitarnaus patikima antivirusinė programa. Taip pat reikėtų išvalyti telefono saugyklą ir talpyklą („Android“ įrenginiuose) arba naršymo istoriją ir svetainių duomenis („Apple“ įrenginiuose).

Rekomenduojama ištrinti ir visas įtartinas arba nenaudojamas trečiųjų šalių programėles. Jei nežinote, kuri programėlė galėtų būti viruso šaltinis, galite sukurti atsarginę duomenų kopiją ir telefone atlikti gamyklinių parametrų atstatymą, kuris užtikrins, kad kenkėjiška programinė įranga būtų pašalinta.

Kaip pasirūpinti telefono higiena?

Telefoną derėtų apsaugoti dar prieš susiduriant su virusais ar kitais saugumo pavojais, o tai padaryti padės keli paprasti mobiliojo higienos patarimai. Svarbu nespausti ant įtarimą keliančių iššokančių langų ar nuorodų tekstinėse žinutėse, socialinių tinklų pranešimuose ar el. laiškuose.

Programėles rekomenduojama diegti tik iš autorizuotų aplikacijų parduotuvių, tokių kaip „Google Play“ arba „Apple“ „App Store“. Prieš diegdami programėlę, patikrinkite joms suteikiamus leidimus, kad žinotumėte, kokius duomenis ji galės pasiekti. Siekdami pasirūpinti savo įrenginio ir joje esančios informacijos saugumu, reguliariai kurkite atsargines duomenų kopijas ir nuolat atnaujinkite telefono programinę įrangą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“