Vyras, gyvenantis be didžiosios dalies smegenų, sugriovė mokslininkų teorijas apie sąmonę

2007 metais Prancūzijoje 40-metis vyras atėjo į kliniką dėl kojos skausmo. Kadangi jis dar vaikystėje turėjo problemų su smegenimis, gydytojai nusprendė nuskenuoti vyro galvą. Medikų nuostabai, skysčiais buvo užpildyta beveik visa jo kaukolė, liko tik plonas neuronų sluoksnis žievėje.
Smegenys
Smegenys / Scanpix nuotr.
Temos: 2 Sąmonė Smegenys

Vis dėlto, vyras gyveno turtingą, visiškai įprastą gyvenimą. Šiuo metu jis dirba valstybės tarnautoju ir buitimi dalijasi su žmona bei dviem vaikais, rašo iflscience.com.

Tai, kad vyras gali normaliai gyventi be gyvybiškai svarbių smegenų dalių, kelia daug klausimų apie mūsų sąmonę bei smegenų veikimą.

Pavyzdžiui, neurologai visada tvirtino, kad smegenų gumburas, kuris perduoda jutimo signalus į smegenų žievę, yra būtinas sąmonei. Taip buvo manoma po to, kai tyrimų rezultatai parodė, jog gumburo pažeidimai dažnai sukelia komą.

iflscience.com iliustr./Smegenų pjūvis
iflscience.com iliustr./Smegenų pjūvis

O viena mokslininkų grupė net sugebėjo „išjungti“ epilepsija sergančio paciento sąmonę, elektra stimuliuojant šią sritį.

Taigi faktas, kad vyras gali išlikti sąmoningas tik su smegenų žieve, sugriauna daugumą neurologų teorijų. Tačiau tai taip pat patvirtina tų kelių medikų nuomonę, kurie teigia, jog smegenų anatomija nedaro didelės įtakos mūsų sąmonei. Ji priklauso nuo to, kaip neuronai kontaktuoja tarpusavyje.

Pavyzdžiui, neseniai atliktas tyrimas parodė, kad neuronai retai siunčia signalus tarpusavyje tiesiausiu keliu – jie randa kiekvieną galimą ryšį bei kanalą, sukurdami sudėtingesnius impulsus.

Tai suteikia pagrindo Axelio Cleeremanso iškeltai „Radikalaus plastiškumo

iflscience.com iliustr./Skysčiai vyro galvoje buvo užpildę beveik visą smegenų ertmę
iflscience.com iliustr./Skysčiai vyro galvoje buvo užpildę beveik visą smegenų ertmę

teorijai“, kurioje teigiama, jog sąmonė atsiranda, kaip smegenų „mokymosi“ ir siekio tapti savarankiškomis rezultatas.

Be abejo, dar yra daugybė neatsakytų klausimų ir niekas tiksliai nežino, kaip vyrui be didžiosios dalies smegenų pavyksta gyventi visiškai normalų gyvenimą, tačiau šis įvykis paskatins mokslininkus atlikti daugiau tyrimų ir nuodugniau pažvelgti į mūsų sąmonę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų