Įmonė „Peter-Service“, 1992 metais įsteigta Sankt Peterburge, iš pradžių užsiėmė apskaitos sistemų platinimu, o netrukus tapo pagrindiniu programinės įrangos teikėju Rusijos telekomunkikacijų srityje dirbančioms bendrovėms.
Iš „WikiLeaks“ publikacijos galima spręsti, kad įmonė siūlė ir technologijas, galėjusias padėti vykdyti fizinių asmenų kontrolę bei stebėjimą. Įmonės renkamų duomenų apimtis buvo ganėtinai plati – nuo pokalbių įrašų iki informacijos apie bazines mobiliojo ryšio stotis, per kurias prie tinklo jungėsi vartotojas.
Savo tyrime „WikiLeaks“ remiasi pačių „Peter-Service“ pristatymu. 2013 m. ataskaitoje įmonė skelbė apie ketinimus „tapti nacionalinio masto skaitmeninių tinklų valdymo sprendimų koordinatoriumi“ ir „efektyviai bendrauti aljanso rėmuose: operatorius-teikėjas-paieškos variklis-verslas-valstybinės organizacijos“.
Iš viso „WikiLeaks“ publikavo 209 dokumentus, datuojamus nuo 2007 iki 2015 metų. Šis duomenų paketas yra pirmoji numatomo „serialo“ „Spy Files Russia“ dalis.
Pirmieji šį duomenų paketą svetainėje aptiko vakarų valstybių žurnalistai. Leidinys „The Washington Post“ rašė: „Antradienį „WikiLeaks“ paviešinti dokumentai numanomai parodo, kaip Sankt Peterburgo technologijų bendrovė, besivadinanti „Peter-Service“, padėjo valstybinėms organizacijoms rinkti išsamius duomenis apie Rusijos mobiliųjų telefonų vartotojus vykdant federalinės tinklo sekimo sistemos, pavadintos „Operatyvinės-paieškos veiklos funkcijų vykdymo techninių priemonių sistema“ (SORM), nurodymus“.
„Ši sistema [SORM] yra žinoma jau kurį laiką, nors dokumentai, matyt, pateikia papildomų techninių detalių“, – šią „Washington Post“ žinią komentavo Kennedy mokyklos Harvarde mokslinis darbuotojas, knygos „The Cybersecurity dilemma“ autorius Benas Buchananas.
„Publikacija, pavadinta „Spy Files Russia“ („Rusijos šnipinėjimo bylos“), panašu, žymi rimtas permainas organizacijai, kuri jau seniai kaltinama nenoru publikuoti dokumentus, kurie galėtų būti nepatogūs Rusijos vyriausybei“, – pažymi straipsnio autorius. O kaip savo pranešime socialiniame tinkle „Twitter“ teigė buvęs JAV Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) kontraktininkas Edwardas Snowdenas, nuo JAV teisėsaugos dabar besislapstantis Rusijoje, „tai yra siužeto posūkis“.
Bet kiti ekspertai nebuvo taip sužavėti naujais „WikiLeaks“ pateikiamais duomenimis.
„Nemanau, kad tai realus duomenų atskleidimas. Šiek tiek detalių prie bendro vaizdo pridedama, tačiau ne taip jau ir daug“, – sakė Rusijos tiriamosios žurnalistikos specialistas, knygos „Raudonasis voratinklis. Rusijos skaitmeniniai diktatoriai prieš tinklo revoliucionierius“ bendraautoris Andrejus Soldatovas.
Bendrovės „Peter-Service“ tiekiama programine įranga netiesiogiai naudojasi daugiau nei 200 mln. laidinio ir mobiliojo ryšio vartotojų iš 14 pasaulio valstybių. Tarp šios įmonės klientų yra „Megafon“, „Rostelekom“, „Gazprom Telekom“, MTC, „Yota“, МТТ, „KievStar“, „Vodafone“, „Turkcell Severnyi Kipr“, „21st Century“, „Geocell“.