Žemėje kilo viena galingiausių šio dešimtmečio magnetinių audrų

Naktį iš rugsėjo 7-osios į 8-ąją Žemėje kilo viena galingiausių magnetinių audrų. Ją sukėlė trečiadienį NASA pastebėti du vienas paskui kita sekę Saulės žybsniai, mūsų planetos link iššovę dvi elektringų Saulės plazmos dalelių ir elektomagnetinių bangų salves, teigiama pranešime žiniasklaidai. Antroji salvė buvo ypač galinga.
Saulės žybsniai
Saulės žybsniai / NASA/SDO nuotr.

Etnokosmologo Jono Vaiškūno teigimu, tai buvo stipriausias Saulės žybsnis nuo 2008 metų.

„Tokia galinga magnetinė audra per pastaruosius 14 metų buvo kilusi tik 2 kartus – 2015 ir 2003 metais. Tačiau pastaroji audra dar gali abi jas pranokti tuomet kai Žemę pasieks antrojo, galingesnio, Saulės žybsnio iššautas mūsų žvaigždės plazmos srautas“, – pasakoja mokslininkas.

„Žemės magnetinės audros mūsų planetoje kyla Žemės magnetinį lauką paveikus Saulės žybsnių metu į Žemę atskriejusiems elektringų dalelių srautams atsitrenkiant į Žemės magnetosferą. Šis smūgis sukelia Žemės magnetinio lauko svyravimus, o tai gali sukelti radijo ryšio sutrikimus ir paveikti žmonių savijautą bei sveikatą. Nuo magnetinių audrų pirmiausia gali nukentėti kosmose dirbantys astronautai. Jiems gresia pavojus gavus per didelę radiacijos dozę net susirgti spinduline liga“, – priduria J.Vaiškūnas.

Nuo magnetinių audrų pirmiausia gali nukentėti kosmose dirbantys astronautai.

Anot jo, pavojus dėl magnetinių audrų taip pat kyla silpnesnės sveikatos žmonėms: „Padažnėja širdies priepuolių skaičius, gali pagausėti nusiskundimų širdies ritmo sutrikimais, dusulio priepuolių, nevaldomai aukšto kraujospūdžio atvejų. Lėtinių ligų turintiems žmonėms patariama papildomai išgerti kraują skystinančių vaistų, taip pat raminamųjų, nes dėl neeilinių Žemės magnetinio lauko svyravimų gali kilti didesnė nervinė įtampa, o didėjant jai, sutrikti kraujospūdis“.

Kaip teigiama pranešime, sveiki žmonės taip pat turėtų sulėtinti gyvenimo spartą: nesiimti didelę fizinę ir psichologinę įtampą sukeliančių darbų, nesileisti į ilgas keliones, kuomet tenka ilgai sėdėti sulenktomis kojomis, kadangi padidėja pavojus susidaryti trombui.

Stipri magnetinė audra naktį iš ketvirtadienio į penktadienį sukėlė įspūdingų šiaurės pašvaisčių pasirodymą ne tik arčiau poliarinio rato esančiose, tačiau ir toliau į pietus nutolusiose Žemės srityse. Šiąnakt šiaurės pašvaistę pragiedrulių metu galėjo matyti vidurio ir vakarų Lietuvos gyventojai. Rytų Lietuvą, deja, gaubė tiršti debesys.

NASA SDO nuotr./Saulės dėmė
NASA SDO nuotr./Saulės dėmė

Etnokosmologas J.Vaiškūnas priminė, kad žybsniai Saulėje yra susiję su jos paviršiuje matomomis juodomis dėmėmis: „Saulės fotosferos sritys, kuriuose temperatūra maždaug 1000 laipsnių yra žemesnė nei aplinkiniuose plotuose, atrodo kaip tamsesnės dėmės. Būtent šiose dėmėse yra didesnis magnetinis aktyvumas. Jos ir yra tos „patrankos“ šaudančios Žemėje magnetines audras sukeliančius elektringos plazmos žybsnius“.

Šiomis dienomis naudodami apsauginį saulės spindulių filtrą (tinka ir Saulės užtemimui stebėti skirti akiniai) galite net plika akimi pamatyti dvi dideles Saulės dėmes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai