Pažeidžia smegenis ir plaučius
2021 m. spalio 21 d. žurnale „Diseases of Aquatic Organisms“ paskelbtame tyrime nagrinėjama, kaip žmogaus sukelti pokyčiai sausumoje gali paveikti vandens gyvūnus, konkrečiai – grybelinio patogeno Cryptococcus gattii atveju.
Kalifornijos Deiviso universiteto vadovaujama mokslininkų komanda iš Kanados ir Ramiojo vandenyno šiaurės vakarų regiono sudėliojo grybelio protrūkio jūrų žinduoliuose istoriją. Jie surinko ir išanalizavo duomenis, kuriuos dešimtmečius rinko veterinarai, mikrobiologai, jūrų žinduolių biologai ir jūrų žinduolių gaišenos likvidatoriai, praneša „SciTechDaily“.
C.gattii gali sukelti plaučių ir smegenų ligas. Jis gyvena dirvožemyje ir medžių būstuose ir juo užsikrečiama kvėpuojant grybelio sporomis. Jis nelaikomas užkrečiamu tarp žmonių, o paprastai aptinkamas tropiniuose ir subtropiniuose miškuose.
Į Ramiojo vandenyno šiaurės vakarus šis grybelis greičiausiai buvo perkeltas XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžioje, nors tiksliai nėra žinoma.
Statybos, miškų kirtimas ir kita veikla, kurios metu pažeidžiamas dirvožemis, gali aerozoliniu būdu paskleisti C.gattii sporas ir sukelti infekciją žmonėms bei gyvūnams, kurie gyvena netoli pažeistų vietų.
Nuo C.gattii nugaišę jūrų žinduoliai buvo rasti netoli sausumos židinių, todėl spėjama, kad sporos nusėdo jūros paviršiuje, kur jūrų kiaulytės ir delfinai jų įkvėpė išlipę į paviršių kvėpuoti, rašoma „SciTechDaily“.