Globali verslumo stebėsena (GEM) vykdoma nuo 1999 m. ir šiuo metu įtraukia daugiau nei 90 komandų iš skirtingų valstybių. Pagrindinė stebėsenos užduotis – įvertinti verslumo įtaką valstybės ekonominiam augimui,atskleisti konkrečius nacionalinius verslininkų bruožus bei charakteristikas bei verslumo skatinimo specifiką.. Pagrindinis GEM tyrimų išskirtinumas – individų elgesio įvertinimas, jiems pradedant bei plėtojant savo verslą. Skirtingai nei pavienių įmonių vertinimas, verslumo stebėjimo tyrimai suteikia platesnį suvokimą, kaip verslumas yra vertinamas konkrečios valstybės mastu bei leidžia palyginti gautus rezultatus su analogiška kitų valstybių situacija.
Lietuvoje verslumo stebėjimo tyrimus 2011 m. atliko Vilniaus universiteto Tarptautino verslo mokyklos (VU TVM) specialistų komanda. Jos vadovas dr. Mindaugas Laužikas teigia, jog nacionaliniu lygiu tokio pobūdžio tyrimai leidžia stebėti požiūrio į verslininkus bei verslumą dinamiką, teikti reikiamą pagalbą skirtingų ekonomikos šakų įmonėms, taip siekiantsocialinės bei ekonominės gerovės augimo rezultatų. „Remiantis 2011 m. duomenimis, Lietuva pasižymi didesniu jaunų asmenų (18-24 m.) įsitraukimu į verslias veiklas, tačiau šalyje pasigendama didesnio verslininkų dėmesio produkto, proceso ir paslaugų inovacijoms bei naujų nišų paieškai Ateityje vykdomi verslumo tyrimai padės įvertinti, ar ši silpnybė palaipsniui bus eliminuota“, – teigė M.Laužikas.
VU TVM specialistų atlikto GEM tyrimo duomenimis, Lietuva šiuo metu patenka į efektyvumo siekiančių šalių grupę, kuriai priklauso tokios valstybės kaip Latvija, Lenkija, Rusija, Turkija ar Brazilija. Pagrindinis šios grupės bruožas – dėmesys produktyvumo didinimui siekiant masto ekonomijos, be to, čia dominuoja didelės įmonės. Norint pereiti į pažangesniųjų šalių grupę (kuriai priklauso Skandinavijos šalys, Vokietija, Japonija, JAV ir pan.), Lietuvai reikalinga diegti inovacijas.. Būtent konkurencija pažangiausiomis technologijomis yra dominuojantis išsivysčiusių ekonomikų rodiklis. Informacinės technologijos, mekatronika, lazeriai, biotechnologijos bei nanotechnologijos yra penkios sritys, kurios yra ne tik pripažįstamos kaip prioritetinės Lietuvos inovacijų sistemoje, tačiau iškovojo pripažinimą ir tarptautiniu mastu. Dr. Mindaugo Laužiko nuomone, Lietuvos konkurencingumas šiose srityse turėtų būti grindžiamas didesnėmis eksporto apimtimis bei šių technologijų naudojimu žemesnio technologinio intensyvumo ekonomikos sektoriuose.
2011 m. visų GEM tyrime dalyvaujančių valstybių rezultatai buvo pristatyti 2012 m. metinėje konferencijoje. Čia VU TVM tyrėjų komanda buvo apdovanota kaip jauniausia, tačiau greičiausiai ir kokybiškiausiai tyrimą atlikusi grupė. Prie tyrėjų komandos prisidėjusi VU TVM studentė Simona teigia, jog GEM tyrimas jai suteikė ne tik baigiamajam bakalauro darbui reikalingos informacijos, tačiau ir toliau padeda vykdyti akademinę veiklą šia kryptimi. „Su GEM tyrimo grupės dalyviais iki šiol palaikome artimus ryšius, kartu rašome mokslinius straipsnius. Verslo tyrimais pradėjau domėtis dar bakalauro studijų metais, tačiau, net ir baigus studijas, bendradarbiavimas su šios srities ekspertais man padeda realizuoti akademinius interesus bei atrasti nišas naujiems moksliniams tyrimams“, – patirtimi dalijosi GEM tyrimų grupės dalyvė.
Globalaus verslumo stebėjimo tyrimai yra dalis Tarptautinio verslo mokyklos specialistų atliekamų tyrimų. Kaip pažymi VU TVM direktoriaus pavaduotoja mokslui, inovacijoms ir kokybei Erika Vaiginienė, aukštosios mokyklos mokslininkai, tyrėjai, lektoriai užsiima moterų verslumo skatinimu Moldovoje (ankstesniais metais tokia pati iniciatyva buvo vykdyta ir Gruzijoje), taip pat nagrinėjama Lietuvos verslumo ir intraverslumo dinamika, studentų įsitraukimas į verslias veiklas. „Apibendrindami tyrimų vertinimo anketas bei palaikydami glaudžius ryšius tarp tyrimų rengėjų ir jų dalyvių, kaskart turime galimybę atlikti naują ekspertų kompetencijų vertinimą, jų kaitą ar poreikį tobulėti“, – minėjo E. Vaiginienė. Direktoriaus pavaduotojos nuomone, įvairūs verslumo tyrimai suteikia ne tik galimybę atlikti verslo rinkai aktualią analizę, tačiau kartu padeda tyrimų grupės dalyviams įvertinti turimas žinias bei identifikuoti naujus asmeninius tikslus.
Daugiau informacijos apie GEM bei kitus VU TVM vykdomus tyrimus rasite čia.