„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar renovacija padės išspręsti pelėsio problemą? Turite dvi galimybes

Prasidėjus šildymo sezonui, gryno oro trūkumas jaučiamas dar stipriau, tad senus būstus tenka vėdinti pravėrus langus, o taip veltui išeikvojamas didelis šilumos kiekis. Taip pat verta paminėti, kad renovuojant daugiabučius – apšiltinant pastatą, pakeičiant senus langus – ventiliacija tampa dar svarbesniu elementu, kadangi gerai izoliuotas pastatas į vidų praleidžia žymiai mažiau gryno oro.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje
Daugiabučių renovacija Lietuvoje / APVA nuotr.

Vis dėlto, modernizacijos metu įsirengus ekspertų rekomenduojamas priemones, butų savininkai gali džiaugtis ir šilumos, ir gryno oro pilnais namais. Nepakankama ventiliacija butuose yra viena iš pagrindinių nemalonių kvapų, drėgmės ir pelėsio priežasčių. Šias problemas spręsti verta ir reikia, nes ilgainiui tai gali lemti įvairius sveikatos sutrikimus.

Nepakankama ventiliacija butuose yra viena iš pagrindinių nemalonių kvapų, drėgmės ir pelėsio priežasčių.

Užterštame ir negryname ore yra mažiau deguonies, todėl daug laiko parleidžiant nevėdinamoje patalpoje, šio gyvybiškai svarbaus cheminio elemento įkvepiame mažiau.

Su deguonies stygiumi prasideda įvairios problemos – mažėja energijos kiekis, jaučiamas mieguistumas, didėja plaučių bei kraujo ligų rizika. Ypač jautriai į oro kokybę reaguoja žmonės, kurių imuninė sistema yra nusilpusi – vaikai, vyresnio amžiaus ar lėtinių ligų turintys žmonės, kuriems nepakankamas gryno oro kiekis gali itin paveikti sveikatos būklę.

Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimai rodo, kad esant pakankamai oro cirkuliacijai ir grynam orui namuose galima sumažinti dulkių erkučių, kurios sukelia astmą, kiekį.

Vėdinimo sistemos atnaujinimas

Daugiabučiuose, pastatytuose iki 1993 m., veikia natūrali vėdinimo sistema, tačiau per daugybę metų nuo jos įrengimo, sistema būna užteršta ir orą valo netinkamai bei neefektyviai.

Viena populiariausių daugiabučio modernizacijos priemonių, susijusių su patalpų vėdinimu ir gryno oro patekimu į butą – vėdinimo sistemos atnaujinimas. Atnaujinant sistemą išvalomos ir dezinfekuojamos senos ventiliacijos šachtos ir ortakiai bei pakeičiamos grotelės.

Unsplash.com nuotr./Patalpų vėdinimas asociatyvi nuotr.
Unsplash.com nuotr./Patalpų vėdinimas asociatyvi nuotr.

Dar viena priemonė, kuri padeda užtikrinti švarų orą kambariuose – deflektorių ant stogo įrengimas. Šie įtaisai padidina ir užtikrina oro trauką bei neleidžia oro gūsiams iš išorės pakliūti į namo vidų. Tokiu būdu į daugiabutį per stogą nepatenka šaltas oras, dėl kurio viršutinių aukštų butuose būna ypač šalta.

Renovuojant verta investuoti į vėdinimo sprendimus

Modernizuoti daugiabučiai tampa sandaresni, tad jų šiluminė varža gerokai išauga ir tinkamas vėdinimas tampa labai svarbiu aspektu. Iki būsto renovacijos pro įvairius plyšius ir nesandarius langus patekdavęs grynas oras renovavus daugiabutį to padaryti nebegali.

Apšiltintos sienos, stogas ir nauji langai vėjo bei šalto oro gūsių į kambarius nebepraleidžia.

Po renovacijos šviežią orą į sandarų būstą galima įleisti praveriant langus, tačiau tokiu būdu sutaupoma šiluma palieka būstą ir šildyti reikia dar daugiau.

Statybos ekspertų teigimu, norint užtikrinti didžiausią daugiabučio renovacijos naudą, butų savininkams reikėtų investuoti į vėdinimo sprendimų diegimą.

Komfortiško gyvenimo užtikrinimui – rekuperatoriai

Kad renovacija būtų visapusiškai naudinga ir gyvenimo sąlygos daugiabutyje būtų kaip įmanoma geresnės, specialistai sutaria, kad vien vėdinimo sistemos atnaujinimo ar pravertų langų dažnai neužtenka. Modernizuojant daugiabučius, gyventojams yra siūloma investuoti į rekuperatorius, kurie užtikrina gryno ir švaraus oro patekimą į kambarius.

Pravertų langų dažnai neužtenka.

Jų veikimo principas – mechaninis patalpų vėdinimas ventiliatoriais su šilumokaičiu, pro kurį į kambarį patenkantis šviežias oras yra pašildomas ir per ortakius tiekiamas į patalpą.

Žiemą šalto oro sušildymui prietaisas panaudoja iš namo pašalinamo šilto oro energiją, o vasarą – atvirkščiai. Iš patalpų „išmetamas“ vėsesnis oras atšaldo iš lauko patenkantį karštą orą, tad rekuperatoriai gyventojams tarnauja ištisus metus.

Ši priemonė prisideda ne tik prie mažesnių šildymo sąskaitų, bet ir prie geresnės daugiabučių gyventojų sveikatos užtikrinimo. Rekuperatoriai tiekia į patalpą iš lauko išgautą orą, kuris keliauja per specialius filtrus ir yra išvalomas.

Prietaisuose esantys filtrai orą apsaugo nuo dulkių, įvairių nešvarumų, teršalų bei žiedadulkių. Visi jie įprastai į butų kambarius patenka iš lauko. Rekuperatoriai yra ypač svarbūs daugiabučiams, esantiems miesto centre ar šalia judrios gatvės, kur oro užterštumas yra dar didesnis.

Taip pat šie prietaisai iš kambarių pašalina nepageidaujamus kvapus, mažina tikimybę, kad rasos langai ir užtikrina apsaugą nuo žmogaus sveikatai pavojų keliančio pelėsio.

Priėmus sprendimą įsirengti rekuperatorius, gyventojai turi dvi galimybes – įsirengti individualius rekuperatorius bute arba rekuperacinę sistemą pastate. Pastaroji nors yra naudingesnė, tačiau ją įrengti kainuoja brangiau, tad šiam sprendimui dažniausiai ryžtasi mažesnių daugiabučių gyventojai.

Norėdami sužinoti, kokią paramą skiria valstybė daugiabučių renovacijai, skaitykite sekantį turinio projekto „Daugiabučio renovacijos ABC“ straipsnį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“