Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Atsinaujinančių energijos šaltinių informacinis katalogas – priemonė padedanti gyventojams apsispręsti

Skatindama visuomenę dar labiau supažindinti su žaliosios energijos gamyba ir pritaikymu daugiabučių renovacijos projektuose, Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) inicijavo parengti susistemintos medžiagos apie atsinaujinančius energijos šaltinius (AEI) katalogą. Jame gyventojams suprantamai ir aiškiai pateikiama apibendrinta informacija apie AEI technologijas, kurios gali būti pritaikomos individualiuose ar daugiabučiuose namuose.
Atsinaujinančių energijos šaltinių informacinis katalogas – priemonė padedanti gyventojams apsispręsti
Atsinaujinančių energijos šaltinių informacinis katalogas – priemonė padedanti gyventojams apsispręsti / APVA archyvo nuotr.

Įgyvendinant daugiabučių atnaujinimo programą, nuspręsta paramą skirti tiems projektams, kurie pasiekia A energinio efektyvumo klasę ir pritaiko AEI – saulės elektrines, vėjo jėgaines ar kitas priemones. Dėl šios priežasties, buvo nuspręsta sukurti įrankį, leidžiantį gyventojams ir daugiabučių administratoriams lengviau bei paprasčiau susipažinti su AEI, jų taikymu ir kita technine informacija.

„Kataloge pateikiama apibendrinta informacija apie AEI technologijas, kurios gali būti pritaikomos individualiuose ar daugiabučiuose namuose. Iki šiol trūko leidinio, kuris būtų skirtas ne tik mokslininkams, projektuotojams, bet ir gyventojams, kurie, skaitydami šį leidinį, susipažins su galimomis technologijomis, kurios gali būti įdiegtos daugiabučiuose pastatuose“, – sako Saulius Skrodenis, Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo atnaujintuose /atnaujinamuose daugiabučiuose namuose priemonių ir techninių sprendinių katalogo rengėjas.

123RF.com nuotr./Saulės energija
123RF.com nuotr./Saulės energija

Daugiabučiai – energijos taupymo potencialas

Katalogas yra recenzuotas VGTU doc.dr.Juozo Bielskaus, jame daugiausia remtasi lietuviškais šaltiniais, taip pat užsienio šaltinių informacija, o jo sukūrimas, informacijos surinkimas ir sisteminimas truko apie 9 mėnesius. Valstybės institucijų manymu, alternatyvi, atsinaujinanti energetika šiuo metu yra perspektyvi energijos gavybos sritis, kuri naudojama atnaujintuose arba atnaujinamuose daugiabučiuose. Katalogas pasiekiamas APVA puslapyje, jame pateikiama naujausia, 2023 m. informacija.

Edvardas Petrauskas, Pastatų energinio taupumo departamento Projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas, teigia, kad daugiabučiai – gyvenamieji pastatai Lietuvoje, kurie sudaro 60 proc. visų Lietuvos pastatų fondo pagal plotą, sunaudoja daugiausia, t. y. 54 proc., galutinės suvartojamos šilumos energijos. Būtent šioje srityje yra didžiausias šilumos energijos kiekio taupymo potencialas, todėl AEI priemonės, jų diegimas atnaujinamuose ar atnaujintuose daugiabučiuose šiandien ir perspektyvoje itin svarbūs. APVA iniciatyva buvo parengtas šis katalogas, siekiant gyventojus ir daugiabučių namų administratorius paskatinti taikyti AEI priemones.

Padės gyventojams apsispręsti

Katalogo rengėjai teigia, kad AEI plėtra daugiabučiuose pastatuose nėra pakankama, bet tai gali greitai pasikeisti, nes daugiabučių finansavimo lygis priklausys ir nuo įrengtų atsinaujinančios energijos technologijų. Naujausiame kvietime valstybės paramai gauti jau taikomi šie reikalavimai, valstybė ateityje paramos lėšas daugiabučių modernizavimo programose skirs tik tiems projektams, kurie leis sumažinti energijos suvartojimą ir naudos AEI. Todėl tikimasi, kad kataloge pateikiama informacija gyventojams padės apsispręsti.

„Leidinyje perteikiamos naujovės mokslo srityje gali būti vertinamos kaip klasikinės, kurios jau pasaulyje diegiamos daugelį dešimtmečių, bet pateiktos technologijos daugeliui gyventojų gali būti naujiena ir naujovė, o leidinys ir skirtas šiai visuomenės daliai. Leidinyje technologijos pateikiamos nuo šilumos transformatorių (saulės kolektorių, šilumos siurblių) iki elektros (saulės jėgainės ir vėjo jėgainės). Leidinyje paminėtos technologijos nėra naujos, bet iki šiol sulaukia mokslininkų dėmesio bei šios technologijos nuolatos tobulinamos, plečiamos pritaikomumo sritys. Galima teigti, kad pagrindinis leidinio originalumas, kad jis yra koncentruotas į daugiabučius pastatus bei skirtas gyventojams“, – sako katalogo rengėjas S.Skrodenis.

APVA archyvo nuotr./Daugiabučio renovacija
APVA archyvo nuotr./Daugiabučio renovacija

Gyventojai gali apskaičiuoti, kiek AEI priemonės kainuotų jų name

APVA inicijavo patogios ir paprastos skaičiuoklės, kurios dėka galima apskaičiuoti ir įvertinti, kiek kainuotų ir kokią naudą suteiktų name įsirengti AEI. Joje duomenys nuolat atnaujinami, rezultatus patogu išsisaugoti, todėl gyventojai ir daugiabučių administratoriai raginami pasinaudoti šiuo įrankiu.

„Šia skaičiuokle siekėme gyventojams suteikti galimybę palyginti, kokių sutaupymų ir naudų galima pasiekti, kai daugiabučio renovacijos metu yra įdiegiamos įprastos priemonės ir kai papildomai įdiegiami AEI. Kai kurie gyventojai vis dar abejoja tokių sprendimų nauda arba galvoja, kad jie yra brangūs, todėl skaičiuoklė padės įsivertinti ir priimti sprendimą“, – teigia APVA Pastatų energinio taupumo departamento Pastatų energinio taupumo projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas Edvardas Petrauskas.

Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas