Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dėl ilgalaikės renovacijos naudos neabejoja

Šiuo metu daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programai skiriamas ypatingas dėmesys, šalyje renovuojami 1934 daugiabučiai. Nors atnaujinimo procesai vyksta sklandžiai, pasigirsta siūlymų, raginančių geriau įvertinti ilgalaikę renovacijos naudą ir atsižvelgti į visuomenės senėjimo ir emigracijos problemas. Kaip ilgalaikės renovacijos nauda vertinama šalies savivaldybėse? Štai Šiauliuose ir Akmenėje renovacija buvo pasitikta itin entuziastingai ir jau ne pirmus metus susilaukia didžiulio susidomėjimo.
Renovuotas daugiabutis, Akmene, Sodo-7
Susidomėjimas renovacija pastebimas ir didmiesčiuose, ir regionuose. / BETA

Šiauliečiai domisi renovacija

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) duomenimis, Šiaulių mieste nuo 2013 m. atnaujinti 30 daugiabučių. Dar 36 daugiabučiuose jau vyksta renovacijos darbai, suderinti 78 daugiabučių investicijų planai. Vienos didžiausių Šiaulių mieste renovaciją administruojančių įmonių vadovė Roma Janušonienė pasakoja, kad Šiauliai buvo vienas iš pirmųjų miestų, kuriuose buvo juntamas renovacijos pakilimas, o per kelis Daugiabučių atnaujinimo programos etapus pavyko renovuoti beveik visus itin energiškai neefektyvius daugiabučius.

„Kartais juokaujame, kad jeigu ne Šiauliai, renovacija nebūtų taip įsibėgėjusi visoje Lietuvoje. Nors Šiauliuose šilumos kaina nėra aukštesnė už šalies vidurkį, gyventojų susidomėjimas renovacija išties didelis. Tam didelės įtakos turi švietimas renovacijos tema ir pačių gyventojų sąmoningumas. Dažni atvejai, kai žmonės, gyvenantys itin neefektyviuose namuose, patys supranta atnaujinimo naudą ir nori renovuoti savo namus. Net jei žmonės išvažiuoja kitur, dažniausiai jie lieka savininkais ir nori, kad jų namas būtų renovuotas, nes suvokia, kad tuomet išauga ir buto vertė nekilnojamojo turto rinkoje“, – sako R. Janušonienė.

Pašnekovė pasakoja, kad per visą renovacijos pakilimo laikotarpį nesusidūrė su daugiabučiais, kurių renovacija nebūtų ekonomiškai naudinga.

Pašnekovė pasakoja, kad per visą renovacijos pakilimo laikotarpį nesusidūrė su daugiabučiais, kurių renovacija nebūtų ekonomiškai naudinga.

„Apskritai daugiabučių tuštėjimo problema yra svetima didesniems Lietuvos miestams, sakyčiau, kad tai kelių atskirų rajonų, o ne visos šalies problema. Dažniau susiduriame su kitokiais sunkumais – pavyzdžiui, gyventojai negali renovuoti būsto, todėl, kad name yra skolininkų“, – pastebi ekspertė.

Į „namus vaiduoklius“ neinvestuoja

Kiek kitokia Akmenės savivaldybės patirtis. Lietuvos savivaldybės asociacijos valdybos narys, Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas pasakoja, kad savivaldybėje išties yra keli negyvenami, apytuščiai daugiabučiai, į kurių renovaciją investuoti neapsimoka.

„Štai neseniai turėjome nugriauti vieną bendrabučio tipo namą, kuriame nebebuvo gyventojų. Paskaičiavome, kad jo renovacija visiškai neatsipirktų. Tačiau tokie namai – retenybė, o žmonių, gyvenančių daugiabučiuose, nemažėja“, – pasakoja V. Mitrofanovas.

BETA statistika rodo, kad Akmenės rajono savivaldybėje renovuoti 5 proc. visų daugiabučių. Skaičiuojama, kad renovacija šiemet užbaigta 18 daugiabučių, dar 27 pradėti renovacijos darbai. Tačiau Akmenės meras neslepia, kad Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa pirmuosius drąsius žingsnius žengė net anksčiau, nei 2013 m., kai visoje šalyje pastebimai išaugo renovuotų daugiabučių skaičius.

„Pati pradžia buvo dar 2009 m., kai iškart renovavome 38 daugiabučius. Nuo pat pradžių pavyko aktyviai įtraukti ir savivaldybės paskirtąjį administratorių, komunalines paslaugas teikiančią įmonę, kurios atstovai su dideliu atsidavimu pasakojo gyventojams apie renovaciją, apie tai, kad daugiabučio atnaujinimas leis ne tik sutaupyti, bet ir išspręs vis dažnėjančias senstančių daugiabučių problemas, kai tai stogas prakiūra, tai vamzdis surūdija“, – pasakoja V. Mitrofanovas. Šiuo metu Akmenės savivaldybė – tarp renovacijos lyderių šalyje.

\"Mano daugiabutis\"

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?