Įprastas ar smūginis gręžtuvas?
Įprasti gręžtuvai tik gręžia, o smūginiai gręžtuvai turi ir kalimo funkciją. Anot žinovų, sprendžiant, kuris gręžtuvas geriausiai tiks, reikia žinoti, kokioms sienoms jį ketinate naudoti.
Tvirtas medžiagas, tokias kaip betonas ar akmuo, gali įveikti tik smūginis gręžtuvas. Tad šis įrankis tiks tuomet, kai reikia prie betoninių sienų ir lubų ką nors pritvirtinti. Šio gręžtuvo smūginę funkciją galima išjungti ir įrenginį naudoti kaip įprastą gręžtuvą.
O jei reikia gręžti ne tokius tvirtus paviršius, pavyzdžiui medieną ar plyteles – galima rinktis įprastą gręžtuvą.
Dažnai gręžtuvai turi papildomų antgalių, skirtų susukti varžtus, tad norint vienu įrankiu atlikti įvairias užduotis, reikės tik atkreipti dėmesį į rinkinio komplektaciją.
Smūginis suktuvas ar smūginis veržliasukis?
Ieškantiems įrankio, kuriuo galima lengvai ir greitai įsukti didelį kiekį varžtų, ekspertai rekomenduoja rinktis smūginį suktuvą. Jis padės susukti baldus ar sumeistrauti terasą, pritvirtinti grindų dangą ar gipso plokštes.
O sunkiai pasiekiamose vietose galėsite įvertinti dar vieną šio suktuvo patogumą – jo smūginę funkciją, dėl kurios darbus atlikti galima paprasčiau. Sukant varžtus, nereikės naudoti visos kūno jėgos, šį darbą atlieka pats įrankis. Taip meistras gali sutaupyti jėgų ir galvoti tik apie darbo saugumą.
Panašiai kaip smūginis suktuvas veikia ir smūginis veržliasukis, tik vietoje varžtų, jis skirtas prisukti veržles. Anot profesionalų, šis įrankis itin pasitarnauja artėjant automobilio padangų keitimo sezonui – šiam darbui tinka tik smūginis veržliasukis.
Akumuliatoriniai ar elektriniai įrankiai?
Darbo įrankiai skiriasi ne tik savo funkcijomis, bet ir maitinimu – jie gali būti akumuliatoriniai arba jungiami į elektros lizdą.
Laido neturintys akumuliatoriniai įrankiai patogūs tuo, kad juos galima naudoti toli nuo elektros šaltinio. Tačiau įrankį panaudojus, ekspertai siūlo iš karto jį įkrauti, kad kitą kartą darbų nesutrukdytų išsikrovęs akumuliatorius.
Akumuliatoriai gali būti kelių tipų – nikelio-metalo hidrido (NiMH) ir ličio-jonų (Li-Ion). Senesnio tipo NiMH akumuliatoriai yra pigesni, tačiau reikalauja reguliaraus įkrovimo, net kai įrankis nenaudojamas. Brangesni yra Li-Ion akumuliatoriai, tačiau juos ir patogiau naudoti – yra galingesni, turi spartesnį įkrovimo greitį, nereikia periodiškai įkrauti. Pirmenybę jiems taip pat gali teikti besirūpinantys ekologija – ličio-jonų akumuliatoriai mažiau teršia aplinką.
Perkant įrankį, žinovai siūlo atsižvelgti į tai, ar jums reikalingas papildomas akumuliatorius. Antrojo akumuliatoriaus poreikis priklauso nuo to, kaip dažnai planuojate įrankį naudoti: jei įrankį naudosite intensyviai, rekomenduojama pasirūpinti dviem akumuliatoriais.
Elektriniai įrankiai taip pat turi savų privalumų – jų galia dažnai būna didesnė nei akumuliatorinių, taip pat jų nereikia įkrauti, tad galima naudoti be pertraukų.
Pasirinkimą lemiantys kriterijai
Renkantis darbo įrankį, „Senukų“ specialistai siūlo atkreipti dėmesį į kelis svarbius jo techninius duomenis.
- Galingumas (sukimo momentas). Prietaiso galingumas matuojamas niutonmetrais (Nm). Kuo sukimo momentas didesnis – tuo galingesnis įrankis. Mėgėjiški akumuliatoriniai gręžtuvai turi apie 15-50 Nm, profesionalūs gręžtuvai – 50-115 Nm, o smūginių suktuvų sukimo momentas siekia 150-220 Nm.
- Akumuliatoriaus talpa. Talpa matuojama ampervalandėmis (Ah), jos parodo, kiek laiko akumuliatorius gali dirbti pilnai įkrautas: kuo rodiklis didesnis, tuo akumuliatorius ilgiau dirbs. Anot specialistų, optimaliausia akumuliatoriaus talpa mėgėjiškam darbui – ne mažiau 1,5-2,0 Ah, o profesionaliam naudojimui – bent 4,0 Ah.
- Svoris. Prietaiso svoris daugiausiai priklauso nuo jo galingumo ir akumuliatoriaus talpos, jis turi įtakos darbo ir transportavimo patogumui. Dažniausiai mėgėjiški įrankiai yra lengvesni už profesionalius.
- Variklis be šepetėlių. Į šį kriterijų svarbu atkreipti dėmesį ieškant patogesnio varianto – naudojant greitesnius ir galingesnius įrankius su bešepetėliais varikliais, nereikės gaišti laiko ir pinigų susidėvėjusiems šepetėliams pakeisti. Tokie varikliai veikia efektyviau, jų eksploatavimo laikas ilgesnis.
- Garantinės sąlygos. Norint išvengti galimų papildomų įrankio taisymo išlaidų, ekspertai pataria pasidomėti garantinėmis priežiūros sąlygomis. Kuo ilgesnis garantinis aptarnavimas, tuo ilgiau nemokamai bus šalinami įrankių gedimai ar keičiamos susidėvėjusios dalys. Kai kurių įrankių gamintojai suteikia netgi penkerių metų garantiją.