Dabartinėje „Vilnius Tech park“ teritorijoje anksčiau buvo greta stovinčių Sapiegų rūmų parkas. Pastatai jame pradėjo kilti tik XIX amžiaus pradžioje, kai rūmai buvo parduoti carui. Pastarasis nusprendė teritorijoje įkurti karo ligoninę, vėliau gydymo paskirtį pastatai išlaikė iki 2015 metų.
Tuomet čia pradėtas kurti kūrybinių industrijų uostas, kuriame vietos atsiras technologijoms, menui ir poilsiui. Apie 8 tūkst. kv. m ploto pastatuose iki 2017 metų pabaigos planuojama įrengti 750 darbo vietų. Iš viso čia turėtų veikti 40-50 įmonių. Šiuo metu išnuomota apie 70 proc. patalpų, o investicijos į konversiją sieks daugiau nei 7,24 mln. eurų.
Tokią erdvę kūrė pirmąkart
Patalpose jautėsi slogi atmosfera – radome ilgus metus neremontuotas patalpas, o kažkada buvusių istorinių motyvų nė nebuvo matyti.
Užduoties paversti buvusios ligoninės pastatų kompleksą į modernią startuolių erdvę ėmėsi architektūros studija „A2SM“. Nors įmonė kūrė nemažai biurų interjerų, tačiau toks projektas architektams buvo pirmas.
„Pirmą kartą čia apsilankiau žiemą, kai dar veikė ligoninė. Patalpose jautėsi slogi atmosfera – radome ilgus metus neremontuotas patalpas, o kažkada buvusių istorinių motyvų nė nebuvo matyti“, – apie pirmuosius įspūdžius pasakojo „A2SM“ vadovas architektas Aurimas Sasnauskas.
Jis pripažino nerimavęs, kaip reikės atnaujinti apleistus pastatus ir išsaugoti istorines jų detales.
„Buvo prikaltos pakabinamos lubos, o grindys išklotos linoleumu. Nežinojome ką rasime, kai išardysime tą apdailą“, – sakė A.Sasnauskas.
Prieš rekonstrukciją buvo braižomi planai, tačiau pradėjus ardyti apdailą vis dėlto atsivėrė istorinės detalės, todėl architektams teko ir improvizuoti.
„Statybininkams ardant dalį pastatų pamatėme realią situaciją, į kurią reikėjo greitai reaguoti, rasti sprendimą ne iš anksto viską apgalvojus, o šiek tiek improvizuoti“, – tikino A.Sasnauskas.
Architektai norėjo atsikratyti buvusios ligoninės dvasios, tačiau kartu išsaugoti autentiškas pastatų detales, todėl interjere palikta nemažai natūralių ir originalių medžiagų: XIX amžiaus sienos, lubos, grindys, taip pat išsaugotos kai kurios durys.
„Atvėrėme senas medines lubas, dalį plytų sienų, įrengėme betonines grindis, išvalėme patalpas nuo nereikalingos papildomos apdailos. Dabar čia pakankamai atviros erdvės, kurios skirtos jauniems startuoliams, kūrybingiems programuotojams ir IT žmonėms“, – sakė A.Sasnauskas.
Interjeras vientisas, funkcijos – skirtingos
„Vilnius Tech Park“ startuoliai kursis penkiolikoje skirtingų pastatų, kuriuose sukurtas vientisas interjeras. Architektai įrengė skirtingų funkcijų patalpas, kai kurias erdves pagyvino vietinių meistrų darytais šviestuvais arba baldais, kurie pagaminti ar dekoruoti buvusioje ligoninėje rastomis medžiagomis.
„Stengėmės išlaikyti vienodą interjero stilių, tačiau erdvių funkcijos – skirtingos. Įrengtos bendros darbo erdvės, atskirų įmonių biurai, konferencijų salė, suplanuotos dvi kavinės. Kadangi tai jauniems, kūrybingiems žmonėms skirta erdvė, tam tikri elementai sukurti mūsų pačių. Norėjome, jog interjeras provokuotų kūrybingumą, laisvumą, žmogus nesijaustų lyg atėjęs į kompanijos, kur jis yra tik sraigtelis, biurą“, – sakė A.Sasnauskas.
Ryškios geltonos spalvos pastatai tapo pilkais, mat, pasirodo, jog tai originali, XIX amžiuje statytų pastatų spalva. Prie vieno jų šiuo metu dygsta nauja konferencijų salė, kurios viena pusė bus stiklinė.
„Naują priestatą stengėmės daryti kuo neutralesnį, nes teritorija, parkas yra saugomi. Todėl išlaikėme visų pastatų struktūrą, tik šiek tiek sumažinome kiemą“, – pasakojo A.Sasnauskas.
Parkas bus atviras ne tik startuoliams, bet ir visuomenei. Čia ketinama įrengti ir kelias kavines, barą, konferencijų erdvę.
„Kuriame patrauklią infrastruktūrą, kad ne tik būtų galima dirbti prie kompiuterio, bet būtų vietos poilsiui, darbui gamtoje, renginiams ir bendravimui“, – sakė jis.
Dabar startuoliams parke siūlomi ne tik pilnai įrengti biurai, bet ir verslo vystymo infrastruktūra – rizikos kapitalo fondai, akceleratoriai, teisinės, komunikacijos, paramos konsultacijos.