„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kad namai būtų ne tik gražūs, bet ir originalūs – pataria dizaineriai

Visi norime, kad mūsų namai būtų ne šiaip sau gražūs, bet ir autentiški, atspindintys mūsų asmeninį stilių. Tačiau kartais išsigąstame originalių baldų, neva juos ir per brangu, ir per sudėtinga pritaikyti savo būstui. Kaip vis dėlto prisijaukinti išskirtinius baldus savo namuose?
Originalus miegamojo interjeras
Originalus miegamojo interjeras / 123RF.com nuotr.

Šį klausimą uždavėme interjero dizainerėms Kristinai Grybaitei ir Jurgitai Mockutei, „Nacionalinio interjero“ konkurso finalininkėms. Šiuo metu kurdamos interjerą bendrovės „Hanner“ įrengiamiems butams Naujamiesčio kvartale „B23“, abi dizainerės nesikliauja vien tik baldais, lengvai randamais parduotuvėje.

Kai sena tampa nauja

Išgirdę žodžius „originalūs baldai“, neretai įsivaizduojame antikvarinius baldus, pavyzdžiui, jau ne pirmą dešimtmetį skaičiuojančią rankomis raižytą medinę spintą. Būtent romantiška praeitimi dvelkiantys baldai iš karto ir krenta į akis K. Grybaitės kurtame ir šiuo metu bendrovės „Hanner“ įrengiamame interjere.

Dizainerė pasirinko šiame bute naudoti nemažai atnaujintų ir restauruotų baldų. Tiesa, sendinimo efektą galima išgauti ir įsigijus naują daiktą. Dizainerė pasakoja, kad pastarasis variantas yra ir populiaresnis: „Dažniausiai baldus gaminame naujus ir tik šiek tiek juos pasendiname. Tačiau kartais finansiškai labiau apsimoka baldus restauruoti – kaip šiuo atveju. Gerai padirbėjus galima išgauti unikalų ir labai gražų rezultatą.“

„Mielai restauruočiau baldus ir dažniau, – patirtimi dalijosi K. Grybaitė. – Tačiau kartais klientus atbaido tai, kad toks daiktas jau buvo naudotas kitų žmonių ir šis aspektas jiems užgožia net patį įspūdingiausią grožį.“

Kristinos Grybaitės vizual./Svetainė
Kristinos Grybaitės vizual./Svetainė

Be to, nemažai žmonių įsivaizduoja, kad senų baldų atnaujinimas atsieis didžiulius pinigus ir pigiau bus tiesiog nusipirkti naują baldą. Ar tokios baimės pagrįstos? „Visiškai ne, – prieštarauja K. Grybaitė. – Jei norisi įdomesnio, unikalaus baldo, tokį naują tikrai sunku įpirkti, jie kainuoja be proto brangiai. Tad dažniausiai žymiai pigesnis sprendimas yra surasti baldą kurį galima atnaujinti.“

Dizainerė taip pat pastebi, kad atnaujinimas ne visada net ir yra būtinas: „Man pačiai labai gražu įvairūs pasitrynimai, štai ir pati savo studijoje turiu sekreterą su pabrūžintu kampu. Taip pat gražiai atrodo baldų miksavimas – galima vieną seną baldą atnaujinti, kitą palikti tokį, koks yra. Tačiau tam jau reikia žmogaus, kuris nori aplink save matyti daiktus su charakteriu ir istorija.“

Suprojektuota specialiai jums

Žinoma, ne visiems artimas namų interjero stilius su praeities detalėmis ir kai kurie žymiai mieliau renkasi šiuolaikišką estetiką. Štai dizainerė J. Mockutė, kvartale „B23“ kurianti interjerą kartu su kolege Egle Mišinyte, panaudojo specialiai įrengiamam butui projektuotus baldus – net lova gaminta pagal užsakymą.

Tiesa, pati dizainerė pastebi, kad toks sprendimas nėra įprastas. „Paprastai privatiems namams tokių baldų kaip sofos ar lovos neprojektuojame, –pasakojo J. Mockutė. – Pasiūla ir taip gana didelė ir parduotuvėse galima rasti neblogų variantų. Tačiau šiuo atveju labai norėjosi išskirtinumo.“

Lova, kurią šiuo metu bendrovės „Hanner“ įrengiamiems butams suprojektavo J. Mockutė ir E. Mišinytė, – tikrai išskirtinė. Jos galvūgalis idealiai pritaikytas prie sienos ir netgi užsilenkia kampe prie palangės. Šitaip lova tampa ne vien tik baldu, o subtiliai atskirta miego zona.

E. Mišinytės ir J. Mockutės vizual./E. Mišinytės ir J. Mockutės kurtas interjeras
E. Mišinytės ir J. Mockutės vizual./E. Mišinytės ir J. Mockutės kurtas interjeras

Tačiau specialiai suprojektuotų baldų išskirtinumas gali pasireikšti ne vien tik estetine prasme, bet ir funkcionalumu. Kadangi juos lengviau pritaikyti konkrečiam objektui, projektuojami baldai gali tapti tikru išsigelbėjimu mažame būste. J. Mockutė dalijasi patirtimi rengiant projektą „B23“ kvartalo butams: „Labai norėjome kampinės sofos, tačiau jos neretai būna labai didelės, o šiame bute svetainės erdvė yra kompaktiška. Tad specialiai suprojektavome sofą, savo gabaritais idealiai tinkamą šiam būstui.“

Besibaiminančius didelių kainų, dizainerė nuramina – pasirinkus specialiai projektuojamus baldus, galima net ir sutaupyti. „Žinoma, tokių baldų kaina priklauso nuo įvairių dalykų, – aiškina J. Mockutė. – Tačiau kartais tikrai galima sutaupyti, nes pats pasirenki naudojamas medžiagas, dizainą ir visa kita. Štai šiuo atveju mums pasisekė, projektuoti sofą ir lovą išėjo netgi pigiau, nei būtume kur nors radusios įsigyti tokio išskirtinio dizaino baldus.“

Darome patys: kas įmanoma ir kas ne

Jei savo namus jau esate įsirengę, tačiau norite pavasarinio atsinaujinimo – tiesiog pagyvinti interjerą vienu kitu originaliu baldu – ką galite padaryti?

123RF.com nuotr./Stalelis iš paletės
123RF.com nuotr./Stalelis iš paletės

K. Grybaitė įsitikinusi, kad išskirtinį baldą prikelti naujam gyvenimui gali kiekvienas turintis pakankamai laiko ir noro. „Yra tinginiams skirtų dažų, kuriais gali naudotis visi, kas tik rankoje nulaiko teptuką, – juokiasi dizainerė. – Šiam „Hanner“ projektui skirtus baldus reikėjo iš pradžių nušveisti ir tik po to dažyti bei lakuoti. Tačiau yra nauja dažų rūšis, kurią naudojant galima praleisti šveitimą. Užtenka nudažyti ir viskas! Žinoma, nebus fabrikinės kokybės, tačiau kartais toks savadarbis daiktas gali būti net ir mielesnis nei pirktas.“

Dizainerė pastebi, kad baldų atnaujinimo praktika šiuo metu labai išpopuliarėjusi užsienio valstybėse, pamažu ir Lietuvoje daugėja tuo užsiimančių žmonių. Pasak K. Grybaitės, savomis rankomis atnaujintas baldas gali lengvai ir nebrangiai pakeisti interjerą: „Pavyzdžiui, sendaikčių turguje įsigytą medinį stalą galima kad ir kasmet nušveisti ir perdažyti. Jeigu jis ne itin brangiai pirktas, negaila jį reguliariai atnaujinti ir kiekvienais metais turėti ne vien tik naujas pagalvėles svetainėje, bet ir naujai atrodantį stalą.“

Tuo tarpu J. Mockutė pataria būti atsargiems ir dėl didesnių užmojų kreiptis į profesionalus. „Pačiam darant gali išeiti blogiau, nei tikėtasi, – įspėja dizainerė. – Žinoma, viskas priklauso nuo to, kokį projektą sugalvojote. Pavyzdžiui, visos tos paletės, iš kurių galima pasigaminti lovą, staliuką, sofą... Tokie baldai gali tikrai puikiai atrodyti tam tikrame interjere.“

„Svarbiausia – įvertinti savo namų interjerą ir kas jame derėtų, ir tik tuomet imtis panašių projektų“, – duoda patarimą J. Mockutė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs