Pavasarį pasitikite su teptuku ir dažų kibiru
Trijų kambarių butą „B23“ projekte, „Nacionalinio interjero“ konkurse įrenginėjanti dizainerė Lina Klios sako, kad šiandien priemonės leidžia atnaujinti netgi spalvą praradusias, apsitrynusias vonios plyteles.
„Šiandien statybinių prekių parduotuvėse galima rasti net vonios plytelių dažų – jei vonia sena, tačiau nėra lėšų ją visą remontuoti, perdažius plyteles ši patalpa tikrai atgimtų. Kadangi virtuvėje neretai taip pat įrengiama plytelių juosta, ją taip pat galite perdažyti ir taip į virtuvę įpūsti naujo vėjo“, – sako L. Klios.
Taip pat galima keisti aksesuarus, pavyzdžiui, sofos pagalvėles, užuolaidas, lovos užklotą. Dizainerė L. Klios sako, kad šiuo metu vis labiau populiarėja eksperimentai su virtuvės spintelių durelėmis – žmonės jas patys nusidažo.
„Tik planuodami tokius pokyčius įvertinkite jau esamos patalpos stilių. Labai gerai dera natūralus medžio raštas ir pilka, balta, juoda spalva. Galima įvesti ir kitokių, tačiau virtuvės nepatarčiau dažyti itin ryškia spalva. Jeigu remontuojatės be dizainerio pagalbos, verčiau parinkti ryškesnius aksesuarus, o ne ryškias virtuvės baldų spalvas“, – sakė L. Klios.
Kambario stilių taip pat keistų toršeras, išskirtinio stiliaus šviestuvas. Gana nebrangus baldas – valgomojo kėdės. Jas taip pat galite keisti, porą ar vieną iš jų parinkti ryškesnės spalvos.
„Jei jūsų interjere vyrauja Provanso stilius, jį atnaujinti labai gražiai galima kėdžių užvalkalais – juos galite ir pasisiūti iš patikusio audinio“, – sakė L. Klios.
Ta viena siena gali labai gerai „suskambėti“, tačiau gali atrodyti ir kvailokai. Nes vis dėlto interjeras – tai darni visų elementų visuma.
Gaivos į interjerą įneša kilimai, lovatiesės ir gyvos gėlės
Interjero dizainerė Eglė Mišinytė svarstė, jog paprasčiausias būdas interjerui atnaujinti – ryškūs aksesuarai. Parduotuvėse galite paieškoti naujo kilimo, lovatiesės – juos patiesus kambarys iškart atrodys kitaip.
„Jei nėra galimybės įsigyti naujų baldų, galbūt galite sofą pervilkti nauju gobelenu? Tiesa, viskas labai priklauso nuo konkrečios situacijos – jei turite apdaužytas, aptrupėjusias sienas, atsilupusius tapetus – tai, kad viduryje stovės nauju gobelenu aptrauktas baldas – nepadės. Tačiau jei viskas iš esmės tvarkinga, norisi tik atsinaujinti – toks sprendimas tinka“, – sakė interjero dizainerė. Ji svarstė, jog vonios kambarį galėtų atgaivinti nauja ryškesnė vonios užuolaida ar skalbinių krepšys.
„Dėl baldų perdažymo... Kadangi pati nedrįsčiau, tad ir kitiems nerekomenduoju. Tačiau matau įvairiausių mokomųjų filmukų – jei žmogus iš tiesų nagingas, jam turėtų pavykti“, – svarsto E. Mišinytė. Jos nuomone, svetainę atnaujintų joje pastatyti nauji augalai – juk pavasarį žalumos taip norisi.
„Jei viskas yra tvarkinga, tik šiek tiek pabodę, užteks kelių kokybiškų naujų aksesuarų. Netgi paprasčiausiai pasimerkus šviežių gėlių namuose, viskas atrodys gaiviau!“– sako E. Mišinytė.
Nors mažoje erdvėje rekomenduojamos blizgios, šviesios interjero detalės, persistengti su aksesuarais ir užpildyti kiekvieną paviršių įvairiais niekučiais nevertėtų, kadangi tokiu atveju net didelė patalpa atrodo netvarkinga ir perkrauta, o ką jau kalbėti apie mažą.
Vis tik jei kažkuri namų erdvė labai „verkia“ remonto, dizainerės nuomone, verčiau iškart pradėti taupyti šiems darbams. Galima mėginti ir pačiam persidažyti kokią nors vieną sieną, paversti ją akcentine, tačiau E. Mišinytės nuomone, tai – rizikinga.
„Ta viena siena gali labai gerai „suskambėti“, tačiau gali atrodyti ir kvailokai. Nes vis dėlto interjeras – tai darni visų elementų visuma. Manau, kad dauguma žmonių turi skonį, tad tiesiog į visas kilusias idėjas reikia žiūrėti kritiška akimi. Jei vis kyla klausimas: „Kažin, ar gerai aš čia padariau?“ – tuomet didelė tikimybė, kad negerai“, – sakė E. Mišinytė.
Kur dizainerės J. Mockutė ir E. Mišinytė dažniausiai ieško įkvėpimo savo dizainams?
„Pirmas šaltinis – kelionės, jų metu apžiūrėti viešbučiai. Pastebi kokią detalę ir sugalvoji, kaip ją būtų galima pritaikyti gyvenamosiose patalpose. Taip pat vykstame į įvairias interjero parodas. Remiamės ir kitų autorių darbais – žvelgiant į dizainerio kurtą interjerą tau kyla dar kokia nors idėja, sava interpretacija“, – sako E. Mišinytė.
Mažoms erdvėms – blizgūs tonai ir veidrodžiai
Dizainerė Vaida Žemaitytė-Jurgelevičė įsitikinusi, jog ir erdviame name, ir ankštesniame bute interjero detalės bei dekoro elementai yra svarbūs.
„Tam, kad namuose sukurtume jaukią aplinką, dažnai gali pakakti tik kelių, daug išlaidų nereikalaujančių akcentų, tokių kaip tinkamai parinktas augalas, veidrodis ar kilimas“, – sako „Nacionalinio interjero konkurse“ dalyvaujanti dizainerė.
V. Žemaitytė-Jurgelevičė mažų erdvių savininkams siūlo rinktis blizgias interjero detales ar baldus. Erdvę optiškai didina ir stiklas, veidrodis, chromas.
„Vienas iš geriausių pasirinkimų mažoje erdvėje – veidrodis, kuris suteikia daugiau erdvės, šviesos, taip pat juo galima paslėpti sienų defektus. Jei namuose yra aukštos lubos, vertėtų rinktis vertikalų veidrodį ir atvirkščiai, jei namai ilgo išplanavimo, labiau tiks horizontalus. Nors mažoje erdvėje rekomenduojamos blizgios, šviesios interjero detalės, persistengti su aksesuarais ir užpildyti kiekvieną paviršių įvairiais niekučiais nevertėtų, kadangi tokiu atveju net didelė patalpa atrodo netvarkinga ir perkrauta, o ką jau kalbėti apie mažą“, – perspėja dizainerė.
Jos nuomone, erdvę pagyvinti gali ir pakabinami augalai: vazonėliai ar augalų darželis, kabantis prie virtuvės lubų.
„Dideli palminiai augalai kurs išbaigto interjero vaizdą, suteiks gyvumo, tačiau neapkraus patalpos. Be to, siekiant kambariui suteikti jaukumo, niekada neprašausite rinkdamiesi pagalvėles, o ateinančių metų topas – pagalvėlių užvalkalai su įvairias augalais bei paukščiais“, – sako V. Žemaitytė-Jurgelevičė.
Dizainerės teigimu, šį sezoną interjero detalėms patariama rinktis senove ir autentika dvelkiantį amatininko rankų darbą, artėjančios tendencijos žada aukso amžių medžio drožiniams, apdirbtam stiklui, keramikai.
„Atsižvelgiant į šią tendenciją populiarūs bus balti tonai – kaulo ir pieno baltumas, simbolizuojantys natūralumą“, – spėja interjero dizainerė.
Ieškodami būdų atnaujinti interjerą galite rinktis ir tapetus. Jie leidžia kardinaliai pakeisti kambario interjerą, vizualiai padidinti arba sumažinti erdvę. Atnaujinkite ne viso kambario, o vienos sienos tapetus – tai bus ekonomiškas sprendimas, tačiau kambarys atrodys kitaip. Dar viena interjero detalė, kuri padeda paprastai atnaujinti interjerą –užuolaidos.
„Suteikite erdvei šiek tiek klasikinio dvelksmo ir dramatiškumo rinkdamiesi stambių dryžių naktines uzuolaidas“, – pataria V. Žemaitytė-Jurgelevičė.
Tuo metu virtuvėje galite pakeisti baldines rankenėles – pasirinkite blizgias chromuotas ar aukso spalvos ir spintelės atrodys elegantiškiau. Jei turite klasikinių šviestuvų su gaubteliais – pakeiskite gaubtelių spalvą ar formą.
Kas V. Žemaitytę-Jurgelevičę dažniausiai įkvepia naujiems drąsiems interjerams?
„Be jau įprastu tapusio „Pinterest‘o“, vienas pagrindinių įkvėpimo šaltinių –kelionės. Nebūtinai todėl, kad kitose šalyse labiau išvystyta dizaino ir interjero, architektūros sritis. Labiau dėl to, kad atsiriboję nuo rutinos, mes iš tiesų atsimerkiame ir pamatome tai, kas mus supa. Kartą arba du per metus vykstame į interjero dizaino parodas užsienyje – tai tikra inspiracijos meka, – sako dizainerė. – Tačiau netgi vykdama su draugais ar šeima į keliones, stengiuosi priimti visą aplinką kaip įkvėpimą – spalvas, kultūrą, architektūrą, žmones… Viskas neša žinutę, kurią tereikia perskaityti.“
Kartais užtenka tiesiog atsikratyti senienų
Dizainerė Jurgita Ambraškaitė pradeda nuo patarimo apsišvarinti namus – išmesti nebe pirmą dešimtmetį skaičiuojančius daiktus, keramines statulėles, dirbtines gėles, senus kilimus, pakeisti plastikinius šviestuvus. Jei labai gailite šių daiktų – galite juos atsargiai sudėti į dėžę, ir išnešti į sandėliuką ar rūsį.
„Mes iš seno įpratę viską labai saugoti, nes neva visko trūksta. Tačiau sovietmečiu įsigyti audiniai dažniausiai yra nekokybiški, jau sudulkėję, suvargę. Daiktus kartais reikia keisti. Pakeiskite užuolaidas arba seniai jūsų namuose kabančių paveikslų, žemėlapių, meno kūrinių rėmus. Anksčiau kokybiškų rėmų nebuvo, kaip ir kokybiškų užuolaidų audinių. Šiandien paveikslų, nuotraukų ir meno kūrinių rėminimo kokybė yra visai kita“, – sako J. Ambraškaitė.
Dizainerė ragina dešimt senų vazelių pakeisti viena stilinga skaidraus stiklo vaza, į ją pamerkti gyvų gėlių.
„Kaip mes keičiame rankšluosčius, taip retkarčiais reikia pakeisti ir aptrupėjusius indus, vazas. Kartais tereikia tiesiog išsivalyti namus ir tai yra geriausias „atsižviežinimas“. Daiktai turi „judėti“. Sakyčiau, jog tik taurūs daiktai, šeimos relikvijos turėtų pasilikti, o visi kiti keistis. Dirbtines gėles keiskite gyvais augalais – jie spinduliuoja gyvybę ir sveikatą – keiskite sausuolių puokštėmis, natūralaus medžio ir akmens kompozicijomis. Po kelerių metų jas galėsite tiesiog grąžinti į gamtą – nieko neužteršite“, – sako dizainerė.
Jei turite ūpo imtis rimtesnio namų atnaujinimo, galite nuskusti viršutinį parketo sluoksnį. J. Ambraškaitės nuomone, nebūtina jo tiesiog lakuoti tokia pačia spalva – galite naudoti beicą ir parketą tamsinti, taip pat įvairiomis priemonėmis galite išgauti šviesesnę spalvą.
„Arba mažesnėje patalpoje ant viso grindų ploto ištieskite kokią nors kiliminę dangą. Jei finansinės galimybės neleidžia keisti visos grindų dangos – susitvarkykite nors holą – kokią nors nedidelę namų dalį. Vonioje užtenka įsigyti naujus rankšluosčius, kilimėlį ir vieną lentynėlę – vonios kambarys atsinaujins“, – pataria dizainerė.
Mes iš seno įpratę viską labai saugoti, nes neva visko trūksta. Tačiau sovietmečiu įsigyti audiniai dažniausiai yra nekokybiški, jau sudulkėję, suvargę. Daiktus kartais reikia keisti.
Ji dalinasi dar viena pavasariška idėja: jei jūsų palangės – medinės, nudažykite vieną jų, pavyzdžiui, sodria mėlyna spalva. Pristatykite ant palangės betono vazonėlių, pasodinkite į juos sukulentų – kambarys iškart nušvis. Tokį derinį užbaigtų lengva natūralaus, lengvo audinio užuolaida.
„Mes ilgainiui „apaugame“ daiktais ir mūsų buitis mus ima varginti. Prieš Velykas siūlau apsišvarinti“, – ragina dizainerė.