Nemaža tikimybė, kad apie jas žinodami savo vonios kambarį tikrai paversite komforto ir estetikos oaze. Tad ką įdomiausio vonios kambariui siūlo gamintojai?
Keramika: plona kaip popierius, tvirta kaip plienas
Taip, perskaitėte teisingai. Pamatiniai santechninės keramikos gamybos principai nesikeitė šimtmečiais, įdomesnės keramikos dizaino idėjos nesulaukdavo didelio gamintojų entuziazmo, kadangi jų įgyvendinimas technologams tapdavo rimtu galvos skausmu.
Plona ir tvirta keramika inspiravo reikšmingus šiuolaikinio vonios kambario pokyčius, naujas interjero dizaino madas ir funkcionalumo standartus
Kai prieš porą metų šveicarų keramikos milžinė „Laufen“ pasauliui pristatė naują patentuotą keramiką „SaphirKeramik“, tapo aišku, jog vonios kambarys sulaukė revoliucinių permainų. Šveicarai sukūrė ir užpatentavo technologiją, kaip pakeisti įprastos keramikos sudėtį. Išoriškai keramika atrodo taip pat, tačiau lyg mokslinės fantastikos filme staiga įgijo iki šiol nebūdingų savybių kaip tvirtumas, lengvumas ir atsparumas.
Praustuvų iš „SaphirKeramik“ sienelių storis sumažėjo iki 4 milimetrų, briaunų iki vieno ar dviejų, o atsparumas lenkimui padidėjo net du kartus. Taigi, savo patvarumu prilygstama plienui – nieko keisto, kad per porą pastarųjų metų neįtikėtinai plona ir tvirta keramika inspiravo reikšmingus šiuolaikinio vonios kambario pokyčius, naujas interjero dizaino madas ir funkcionalumo standartus.
Su „SaphirKeramik“ rinkoje netgi atsirado visiškai naujo tipo praustuvai – „Laufen“ serijoje „Ino“ dizaineris T. Nguyenas pasiūlė unikalų vientisą keraminio praustuvo ir lentynėlės sprendimą. Štai kolekcijos „Val“ kūrėjas K. Grcicius sugalvojo į praustuvų dubenis įkomponuoti savotiškas keramines saleles su reljefine tekstūra, kurios gali būti naudojamos kaip muilinės.
Panašią medžiagą gamyboje ėmė naudoti ne tik „Laufen“. Ispanų vonios įrangos gamintojo „Roca“ serijoje „Inspira“ praustuvai ir unitazai gaminami iš kitos patentuotos keraminės medžiagos „Fineceramic“, kuri net 30 proc. stipresnė už tradicinę keramiką, o iš jos išdegti gaminiai yra maždaug 40 proc. lengvesni. Ir kiti gamintojai lyg susitarę ėmė ieškoti būdų, kaip suteikti vizualinio lengvumo ne tik praustuvams, bet ir vonioms, unitazų dangčiams. Vizualiai plonėjant keramikai ėmė „lieknėti“ ir vonios baldai, konkuruodami tarpusavyje precizišku apdirbimu, detalėmis ir funkcionaliu erdvės išplanavimu.
Daugiau spalvų, raštų, medžiagų
Nėra vieno recepto, kokios medžiagos ar spalvos privalomos vonios kambaryje. Neatsitiktinai dizaineriai drąsina į vonios kambarį įsileisti įvairesnių spalvų raštų, medžiagų. Net keraminiai praustuvai jau gali būti įvairių spalvų, raštų ir paviršių. Vietoj tradicinės blizgios baltos keramikos glazūros, kuri liečiant atrodo gana šalta, gamintojai siūlo pakeisti matinių atspalvių apdaila.
„Laufen“ siūlo prabangiai atrodančią matinę baltą keramikos glazūrą, o kai kurie „Kartell by Laufen“ kolekcijos gaminiai gali būtini matinės pilkos spalvos. Prie matinių atspalvių puikiai derės dar švelnesnės ir šiltesnės kompozicinės medžiagos, naudojamos vonių ir dušo padėklų gamybai: „Sentec“, kurią „Laufen“ naudoja vonių gamybai, arba minėto ispanų gamintojo „Roca“ medžiaga „Surfex“. Šios medžiagos yra ne tik šiltos liesti, bet ir mažiau slidžios, nei keramikos glazūra ar plieno emalis.
Spalvota santechninė keramika yra gana retas pasirinkimas, tačiau spalvų bei gerų emocijų vonios kambariui galima suteikti ir kitaip: pasaulinio garso dizainerio Roberto Palomba‘os sukurtos vonios kambario kolekcijos „Kartell by Laufen“ baldai, aksesuarai gaminami iš įvairiausių spalvų naujos kartos polikarbonato. Bene kiekvienais metais spalvų paletė yra peržiūrima ir papildoma naujomis: štai praeitais metais joje atsirado madingos smaragdo žalia ir rožinės pudros spalva.
Dar vienas nauja tendencija: daugiau malonių pojūčių suteikia keramika su reljefiniais paviršiais. 2015 metais pasaulinio garso dizaineris K. Grcicius „Laufen“ serijai „Val“ iš jau „SaphirKeramik“ sukūrė subtilius reljefinius raštus ant praustuvų paviršių ir keraminių aksesuarų, kurie sulaukė milžiniško populiarumo. Reljefinio paviršiaus, kaip keraminio gaminio dekoro, idėją sėkmingai panaudojo ir Patricia Urquiola, sukūrusi naujausią „Laufen“ praustuvų kolekciją „Sonar“.
Technologijas ir inovacijos: ne tik automobiliuose ir išmaniuose telefonuose
Apie inovacijas ir technologijas vonios kambaryje galima pasakoti išties daug. Ryškiausi pokyčiai palietė unitazus, o gamintojai įveikė išties nemažai iššūkių, siekiant užtikrinti kuo efektyvesnį vandens, elektros naudojimą, higienos, priežiūrą ir komfortą. „Laufen“ sukurtą „Cleanet Riva“ galima vadinti kukliu inovacijos stebuklu, kuriame reguliuojamas vandens srovės intensyvumas ir temperatūra, purkštuko padėtis ir judėjimas, keraminio puodo paviršių nuo bakterijų ir nešvarumų apsaugo speciali sumažinto šiurkštumo glazūra LCC („Laufen Clean Coat“). Tačiau gera žinia yra ta, kad vis daugiau inovatyvių sprendimų atsiranda standartiniuose serijinės gamybos modeliuose.
„Laufen“ viena pirmųjų vartotojams pristatė naujos kartos „Rimless“ unitazą su specialia vandens paskirstymo sistema (be įprasto antbriaunio), kuri neleidžia kauptis nešvarumams, užtikrina paprastesnį ir efektyvesnį valymą, vandens sąnaudas mažinantį nuplovimą. Unitazai su „Rimless“ technologija ir taupiu vandens naudojimo režimu jau įdiegtos į nemažai standartinių „Laufen“ serijų.
Tiesa, dar anksčiau už „Laufen“ unitazo be antbriaunio protoptipą sukūrė ispanų santechnikos milžinė „Roca“, tačiau ilgiau nei planuota užtruko šio modelio diegimas į masinę gamybą. Šiandien „Roca“ siūlo įvairius pastatomus ir sieninius „Rimless“ tipo unitazus.
Ar „Rimless“ technologija yra brangi? Ne, jau galima įsigyti ir ekonominės klasės unitazus be vandens paskirstymo apvado. Kelis jų modelius siūlo populiarus čekų santechnikos gamintojas „JIKA“.