Kai kurie į baldų parduotuvę sofos išsirinkti užsukę pirkėjai vadovaujasi meilės iš pirmo žvilgsnio principu: jeigu dizainas patrauklus ir sėdėti patogu – imu! Taip, išorė yra svarbu, tačiau specialistai pataria atsižvelgti ir į kai kuriuos praktinius aspektus.
Skandinaviškas minimalizmas – ant bangos
Lietuvoje išpopuliarėjęs skandinaviškas minkštųjų baldų dizainas pasižymi grynumu, švariomis linijomis, minimalizmu. Nieko keisto, juk paprasti baldai puikiai atrodys bet kokiame interjere. Anot AB „Baltic Sofa“ klientų aptarnavimo sk. vadovės Rasos Kuzmenkienės, daug pirkėjų į saloną ateina pageidaudami būtent tokio dizaino sofos.
„Yra dvi pagrindinės skandinaviško minkštųjų baldų dizaino kryptys. Pirmoji – tai lengvumo įspūdį kuriantys baldai, tiesios linijos, tiesios kojelės. Pastarosios gali būti metalinės, nors dabar į madą sparčiai veržiasi ir medinės. Antroji kryptis yra masyvesni baldai, stovintys ant žemų kojelių, tačiau taip pat minimalistinio dizaino“, – dėsto pašnekovė.
Švediška skandinaviško dizaino kryptis siūlo tiek vienspalvius, tiek raštuotus sofų audinius.
Tuo tarpu daniškame ar norvegiškame dizaine vyrauja vienspalviai gobelenai, žemės spalvos: smėlinė, ruda, pilka, juoda, balta. Universalumas yra pagrindinis tokio neutralaus kolorito pranašumas, o sofai žaismingumo suteikti galima ant jos užmetus ryškesnes pagalvėles ar antklodę. Kitos šiuo metu madingos minkštųjų baldų spalvos – neryški oranžinė ir žalia, pritemdyta salotinė. Taip pat populiariais išlieka tamsūs mėlyni atspalviai.
Blizgi oda ar šiltas gobelenas?
Kalbant apie audinius, šiuo metu populiari vilna, medvilnė ir kiti natūralūs pluoštai. Toks pasirinkimas reikalauja atidesnės priežiūros, nes natūraliai medžiagai tiks ne kiekvienas valiklis, tad nenorint sugadinti gobeleno, baldų valymo priemones reikia rinktis itin atidžiai.
Pageidaujantiems vilnonio audinio derėtų atkreipti dėmesį, kad ant tokių sofų laikui bėgant gali atsirasti „pumpuravimasis“ arba vadinamasis „pilingas“ (maži vilnos burbuliukai). Kiek kitaip yra su sintetinių priemaišų turinčiais audiniais: tokį gobeleną prižiūrėti paprasčiau, tam yra ir didesnė valymo priemonių pasiūla. Šie audiniai dažnai būna padengti specialia teflonine apdaila, apsaugančią baldą nuo nešvarumų.
Tuo tarpu vienas iš odinių baldų trūkumų – priklausomybė nuo aplinkos temperatūros. Žiemą ant tokių baldų sėdėti gali būti pernelyg šalta, o kaitrią vasarą atvirkščiai: odinė sofa traukia šilumą ir ilgai ant jos sėdint galima netgi perkaisti. Derėtų nepamiršti ir to, kad oda yra natūralus produktas, kuris ilgainiui gali išsitampyti. Tai įprasta odos savybė, tad jei po kurio laiko ant odinės sofos randasi raukšlės, nereiškia, kad baldas yra nekokybiškas.
Suteikiama ilgalaikė garantija
Ne paslaptis, kad sofos ilgaamžiškumas priklausys nuo to, kiek pirkėjas yra pasiryžęs į ją investuoti. „Pigesnių sofų rėmai gaminami iš prastesnės medienos, kurioje bus ir daugiau kokios nors plokštės priemaišų. Brangesnis baldas paprastai yra tvirtesnis: fanera sutvirtintame rėme yra didesnis kiekis natūralaus medžio“, – paaiškina specialistė.
Pagal Europos Sąjungos standartus, baldams privaloma suteikti bent 2 metų garantiją. Taigi, net gaminant pigesnius baldus, į šį reikalavimą atsižvelgti būtina. Jeigu per tą laiką baldas sulūžta, pirkėjas gali kreiptis į gamintoją ir reikalauti kompensacijos arba taisymo.
„Baltic Sofa“ savo baldams paprastai teikia dar ilgesnę, 3-5 metų garantiją. Taip yra todėl, kad įmonė eksportuoja savo gaminius į Skandinavijos šalis, kuriose baldų ilgaamžiškumui keliami reikalavimai yra dar aukštesni: pavyzdžiui, Norvegijoje, baldams privalo būti suteikiama bent 5 metų garantija.
Priežiūros niuansai: duobių išvengti galima, kačių – nelabai
Išlaikyti gražią sofos formą ir išvengti nusėdėtų duobių nėra sunku. Visų pirma, naujiems modeliams paprastai naudojami geros kokybės porolonai. Jie yra kietesni fiksuoto modelio sofoje, t. y., tokioje, kurios sėdynė ir atlošas nėra nuimami. O tuo atveju jeigu sofos sėdynė arba atlošas yra sudaryti iš nuimamų pagalvių, jas patariama kartas nuo karto sukeisti vietomis, pavartyti ar pakumščiuoti. Esant poreikiui, tokios iš skirtingų dalių sudarytos sofos porolonas gali būti ir pakeičiamas.
R. Kuzmenkienė pastebi, kad sofų priežiūra tampa paprastesnė, jeigu baldo audiniai yra nuvelkami. Tiesa, nuvilkus sofos pagalves ir rėmą, būtina atkreipti dėmesį į etiketėje nurodomą skalbimo informaciją. Jeigu skalbti vis tik negalima, audinius galima nunešti į valyklą ir išvalyti sausai. Nuimami apvalkalai yra ypač patogūs namuose, kuriuose yra vaikų ar gyvūnų: audiniams susidėvėjus, galima užeiti į baldų saloną ar taisyklą, užsisakyti naujas medžiagas ir tokiu būdu atnaujinti galbūt jau spėjusį pabosti baldo audinį.
O štai odinį baldą galima netyčia įdrėksti to visai nepastebint, kartais užtenka užkabinti jį laikrodžio sagtimi ar metaline džinso kniede. Tokius įplyšimus galima nesunkiai sutvarkyti specialiais greitai džiūstančiais dažais, kurie puikiai maskuoja net kai pro plyšį pasimato minkštas vidinis odos sluoksnis. Specializuotose parduotuvėse galima rasti ir daug kitų odinių baldų priežiūrai skirtų priemonių.
Lyginant su medžiaginėmis, odinės sofos priežiūra yra iš dalies paprastesnė. Joms pirmenybę teikia ir naminius gyvūnus laikantys žmonės, nes į gobeleną lengviau įsivelia šuns ar katės plaukai. Bet ar katei, sumaniusiai pagaląsti nagus, nėra lengviau sudraskyti odinės sofos?
„Žinote, gaminant sofas yra atliekami patys įvairiausi techniniai testai: trinties, atsparumo šviesai, purvui, „pilingo“ testas. Na, bet testo nuo katės tikrai nėra, – juokiasi „Baltic Sofa“ specialistė. – Tiek odą, tiek audinį ji gali labai sėkmingai sudraskyti, tad vienintelė išeitis – patrumpinti katei nagus“, – linksmai priduria ji.